E-PR jako narzędzie w budowaniu wizerunku marki w mediach społecznościowych

internet

Jeśli chcesz odnosić sukcesy w sprzedaży online, konieczne jest stworzenie dobrego wizerunku swojej marki. Nikt nie kupi produktu, któremu nie zaufa. Im większej liczbie osób dasz się poznać (w przypadku marki osobistej) lub przybliżysz swój produkt, tym większe szanse na skuteczną sprzedaż. Ludzie lubią kupować to, co znają – dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się popularne marki. Z tego powodu, aby zdobyć jak największą liczbę klientów, należy stworzyć przestrzeń, w której będą czuli się swobodnie. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest wykorzystanie e-PR.

Co to jest e-PR?

Co to jest e-PR

E-PR, inaczej Internet Public Relations, to działania z zakresu public relations, stosowane w Internecie – głównie w mediach społecznościowych, a także na stronach www czy w serwisach internetowych. Celem jest kształtowanie wizerunku firmy. Ogromną zaletą jest fakt, że skuteczność działań możesz zaobserwować już od samego początku. Reakcje odbiorców widoczne są natychmiastowo i masz szansę zadziałać od razu, np. w przypadku negatywnego feedbacku. Jest to niewątpliwie jedna z największych korzyści wynikających z zastosowania internetowej formy public relations. Biorąc pod uwagę, jak umacnia się pozycja Internetu, rola działań e-PR również będzie rosła.

Jak skutecznie prowadzić e-PR?

Pod pojęciem e-PR kryje się wiele działań, które należy podjąć, aby zbudować wizerunek marki. Poniżej lista zasad, które powinieneś zastosować, aby móc w pełni korzystać z potencjału internetowego public relations.

  1. Określ cel działań – musisz wiedzieć, do czego ma Ci służyć taka forma promocji. Jako główne cele digital PR wyróżniamy: zwiększenie ruchu na profilu firmowym, zdobycie większej liczby pozytywnych wzmianek, a zmniejszenie tych negatywnych, wyróżnienie pozytywnych odnośników, a jednocześnie obniżenie pozycji negatywnych publikacji o firmie.
  2. Zadbanie o klienta – pamiętaj, że to on jest najważniejszy. Skup się nie tylko na przyszłym, ale także na obecnym kliencie. Dowiedz się, jakie ma problemy oraz potrzeby i podsuń mu swój produkt jako ich rozwiązanie, zaspokojenie. Możesz wykorzystywać treści, które tworzysz, aby przekonać odbiorcę, że skorzystanie z danego produktu lub usługi rozwiąże jego problem.
  3. Angażuj odbiorcę – prowadź dyskusje z obserwującymi, doradzaj, opowiadaj na pytania, sam je zadawaj. Bądź zaangażowany i postaraj się, aby to działało w dwie strony. Im lepszy kontakt będziesz miał z klientem, tym większym zaufaniem Cię obdarzy i chętniej coś od Ciebie kupi.
  4. Działań na bieżąco – systematycznie śledź aktywność Twoich odbiorców. Dziękuj za każdą pozytywną opinię i zapraszaj ponownie. A jeśli zdarzy się negatywny feedback, staraj się natychmiast to wyjaśnić i zrekompensować klientowi niezadowolenie.

Czym się różni e-PR od content marketingu?

Mimo iż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że pojęcie e-PR i content marketing polegają na tym samym, nie jest to do końca prawda. Są to bardzo zbliżone narzędzia, mają jednak nieco inne zadania.

Funkcje e-PR:

  • tworzenie dobrego wizerunku marki,
  • budowanie społeczności wokół marki,
  • zwiększenie rozpoznawalności marki,
  • poprawa efektywności działań kryzysowych i antykryzysowych.

Funkcje content marketingu:

  • planowanie, kreowanie i wzmacnianie działań marki,
  • informowanie, inspirowanie i edukowanie odbiorców,
  • angażowanie odbiorców, zachęcanie ich do interakcji i dialogu z firmą.

Te dwa narzędzia są ściśle ze sobą powiązane. To idealny duet, w którym jedno wiąże się z drugim. Nie ma dobrej promocji bez ciekawego content marketingu. I na odwrót, najlepszy content się nie sprzeda, jeśli nie zbudujesz relacji z odbiorcą.

E-PR w mediach społecznościowych

Każde z social mediów ma swój unikalny charakter i sposób działania. Różne platformy wykorzystuje się na różne sposoby. Jak zatem wdrożyć działania public relations do promocji w konkretnych aplikacjach? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak budować relację z klientem w social mediach, koniecznie obejrzyj ten film:

Dodatkowo przedstawiam kilka wskazówek dotyczących konkretnych platform:

  • Instagram – przekaz dociera do odbiorców przede wszystkim za pomocą obrazu. Formy wizualne idealnie nadają się do zaprezentowania oferty firmy. Musisz jednak pamiętać o ich jakości! To od nich zależy, w jaki sposób marka będzie postrzegana przez użytkowników. Jeśli będą one niedopracowane, mogą przynieść odwrotny skutek.
  • Facebook – ta platforma oferuje wiele narzędzi, które wesprą działania PR, między innymi są to: Facebook Video, Facebook Mentions, Facebook Notes, Facebook Instant Stories.
  • Twitter – ze względu na limit wprowadzanych słów jest to najlepszy sposób na wysłanie krótkiego, konkretnego przekazu. Dzięki hashtagom możesz śledzić, co Twoi odbiorcy mówią o Twojej firmie lub marce w social mediach.
  • LinkedIn /strong> – to portal społecznościowy charakteryzujący się określoną grupą odbiorców. Możesz wykorzystać go do kontaktowania się w celach zawodowo-biznesowych, np. z potencjalnymi pracownikami lub dzielić się wiedzą branżową.

E-PR to kluczowy element funkcjonowania każdej firmy. Polega na łatwej komunikacji z odbiorcami, zwiększaniu rozpoznawalności firmy i kształtowaniu wizerunku. Dobrze poprowadzony PR ma duży potencjał, ponieważ media społecznościowe są potężnym narzędziem. Jak już wspomniałam wcześniej – sama obecność social mediach nie jest wystarczająca. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia, ponieważ działania firmy w internecie muszą mieć cel. Zbuduj dobrą relację z odbiorcą i zaangażuj się w promowanie marki, a zwiększysz swoje szanse na przemianę obserwującego w klienta.