Prawdopodobnie nawet nie zauważyliście, że 27 grudnia zmianie uległ regulamin Facebooka. Warto jednak zwrócić uwagę, ponieważ wraz z ostatnią wersją są również zmiany odnośnie organizacji konkursów na Facebooku (może weszły wcześniej, ale ważne, że obowiązują teraz). Z tego powodu warto zapoznać się ze zaktualizowaną wersją regulaminu.

W najnowszym, zaktualizowanym regulaminie Facebooka Page Guidelines  (marzec 2017) znajdziemy nowy zapis odnośnie wykorzystywania znajomości uczestników naszych konkursów:

E.    Promocje
1. W przypadku korzystania z serwisu Facebook do przekazywania informacji na temat promocji lub do przeprowadzania promocji (np. konkursów lub loterii) organizator odpowiada za zgodną z prawem obsługę tej promocji, w tym za:
a.   oficjalny regulamin;
b.   warunki oferty i wymagania wstępne (np. ograniczenia dotyczące wieku i miejsca zamieszkania);
c.   zgodność z przepisami i warunkami dotyczącymi nagród oferowanych w ramach promocji (np. zarejestrowanie promocji i uzyskanie wszelkich obowiązkowych zezwoleń).
2. Promocje na Facebooku muszą zawierać następujące zapisy:
a.   pełne zwolnienie serwisu Facebook z odpowiedzialności przez każdego uczestnika;
b.   informację, że promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana ani przeprowadzana przez serwis Facebook ani z nim związana.
3. Promocje można przeprowadzać na stronach lub w aplikacjach na Facebooku. Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi (np. niedozwolone jest stosowanie rozwiązań typu „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w promocji”, „udostępnij na osi czasu znajomego, aby uzyskać dodatkowe udziały w promocji” czy „oznacz znajomych w tym poście, aby wziąć udział w promocji”).
4. Facebook nie pomaga w przeprowadzaniu promocji. Administrator promocji korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.
Pogrubionym formatem zaznaczyłam najważniejsze fragmenty.

UWAGA! Pamiętaj, że wraz z nowym regulaminem Facebooka NIE MOŻESZ wykorzystywać znajomych uczestników konkursu. Nie proś o udostępnianie, tagowanie (ani na zdjęciach, ani w postach, ani w komentarzach), ani zapraszanie do wydarzenia (w ramach konkursu).

Oficjalne stanowisko Facebooka

O tym pamiętaj przy organizacji konkursu na Facebooku

 1. Regulamin zgodny z prawem, uwzględniający zwolnienie Facebooka z odpowiedzialności, a także informujący o tym, kto jest organizatorem konkursu
 2. Odpowiednie zgody/dokumenty (wykorzystanie wizerunku, ochrona danych osobowych, kwestia zapłacenia podatku za nagrodę itd.)
 3. Ochronie przed oszustami i konkursowiczami
 4. Nielegalnych praktykach:
  • nie każ udostępniać posta konkursowego,
  • nie każ publikować niczego na tablicy użytkownika lub jego znajomych,
  • nie każ się tagować na zdjęciach,
  • nie każ tagować w komentarzach czy w postach znajomych uczestników konkursu,
  • nie zmuszaj do zapraszania znajomych do wydarzenia lub polubienia strony,
  • nie opieraj konkursu na polubieniu Twojej strony, bo nie jesteś w stanie sprawdzić kto to faktycznie zrobił (nie mówiąc o tym, że po konkursie ktoś może od razu odlubić Twój profil),
  • nie losuj zwycięzcy, jeśli nie zgłosisz konkursu do Izby Celnej

Sprawdź jak zorganizować konkurs na Facebooku.

Zobacz najważniejsze zasady organizowania konkursu na przejrzystej infografice. Do pobrania prosto z Wobuzzerii! Kliknij w ten banner.

Przykładowe formułki zwolnienia Facebooka:

Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez Portal Facebook, ani z nim związany.
Portal Facebook jest w pełni zwolniony z odpowiedzialności przez każdego uczestnika.
Portal Facebook nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowy przebieg Konkursu. Wszelkie roszczenia związane z Konkursem należy kierować wyłącznie do….

Krótko mówiąc Facebook dużo bardziej uczula na kwestie regulaminu i stosownych zapisów w nim, a także zwraca uwagę na to, by nie wykorzystywać nie tylko opcji udostępniania, ale również nie zachęcać do tagowania się na zdjęciach czy publikowania postów na profilach znajomych.

 

Czy trzeba stosować te zasady? Dlaczego nie? To trochę jak z przepisami prawa – teoretycznie często nikt nie może nas przyłapać, ale po pierwsze konsekwencje przyłapania są duże (na Facebooku od skasowania postu aż po skasowanie fanpage za recydywę), po drugie – jest tyle innych, lepszych mechanizmów Facebooka, które są legalne i mogą nam pomóc. Jakie? Zajrzyjcie do moich różnych wpisów o konkursach!

Dowiedz się jak organizować konkurs na Facebooku

kompendium wiedzy nie tylko o Facebooku

Zbiór przydatnych pomysłów i rozwiązań odnośnie organizowania konkursów.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
53 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KasiaGosposia
4 lat temu

Niby mają ten regulamin dotyczący konkursów, a jak chciałam zgłosić nielegalnie organizowany konkurs to Facebook nie zareagował :/.

Monika Czaplicka
Reply to  KasiaGosposia
4 lat temu

nie reagują po jednym zgłoszeniu…

KasiaGosposia
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Wysłałam więcej niż jedno zgłoszenie ;). Poza tym nie ma możliwości tak naprawdę zgłoszenia nielegalnego konkursu :(. Chyba, że wiesz jak to powinno się zgłaszać?

Monika Czaplicka
Reply to  KasiaGosposia
4 lat temu

to nadal jedno zgloezenie.
zgłaszają cokolwiek

www.swiattomskiego.blogspot.co
www.swiattomskiego.blogspot.co
4 lat temu

Warto znać te zasady. Dzięki

klubautora-itkgraf
4 lat temu

Razi w oczy jak widzę niektóre konkursy i to znanych i „dużych”.

Kasia Szreder
4 lat temu

Czy wobec tego legalny będzie zapis: „będzie nam miło, jeśli udostępnisz plakat konkursowy”? Sama konkursów nie robiłam, ale planuję. Ten zapis nie zmusza do udostępnienia, a każdy i tak się domyśla, że bez udostępnienia nie ma szans na wygraną.

Monika Czaplicka
Reply to  Kasia Szreder
4 lat temu

no jak będzie nam miło to nie to samo co musisz to zrobić, żeby wziąć udział w konkursie. zakazane jest zmuszanie – ale jeśli ludzie chcą, to ok.

Kasia Wójcik-Drobek
Kasia Wójcik-Drobek
4 lat temu

Spotkałam się z takimi zasadami konkursu: „udostępnić wydarzenie jako PUBLICZNE na swojej tablicy” oraz „Zaprosić dwóch znajomych do polubienia naszej strony facebook’owej”. Pierwsze łamie regulamin facebooka, a drugie z zaproszeniem znajomych?

Monika Czaplicka
Reply to  Kasia Wójcik-Drobek
4 lat temu

musi być publicznie, bo jak nie, to nie widać i wtedy cały konkurs bezsensu 😉
drugie jest głupie, bo nie sprawdzisz jako właściciel strony. poza tym zaprosić to jedno, a czy te osoby przyjmą zaproszenie, to już inna bajka 😉

Tak Marek
Tak Marek
4 lat temu

Witam.
Pani Moniko, raczkuję dopiero na fb. Mam maluteńką firmę zajmującą się organizacją imprez dla dzieci. Bardzo chciałabym zrobić jakiś konkurs lub quiz, gdzie nagrodą będzie „balonowa niespodzianka” ( własnoręczna kreacja z modelowanych baloników np: walentynkowy miś ). Zależałoby mi przede wszystkim, żeby było zgodne z prawem. Nasłuchałam się różności, ale po przeczytaniu trochę się pogubiłam. Będę wdzięczna za podpowiedź.
Edyta

Marta Menel
Marta Menel
4 lat temu

Serdecznie witam! Piszę lekko zmęczona po wykonaniu 2-godzinnego researchu. Regulamin Facebooka ma twarde zasady dotyczące rzeczy niedozwolonych, natomiast próbując znaleźć wskazówki dotyczące konkursów na Instagramie znalazłam zaskakująco mało informacji. Chodzi mi w szczególności o legalność (lub też etyczną dopuszczalność) przeprowadzania konkursów na Instagramie z wymaganiem od uczestników repostowania treści podmiotu organizującego konkurs. Pomoże Pani?

Marta Menel
Marta Menel
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Dzięki!
Wnioskuję, że jeśli nie ma w regulaminie żadnej wzmianki o repostach, to nawet jeśli mi wydają się szemrane, nie są zabronione 🙂 Pozdrawiam!

Monika Czaplicka
Reply to  Marta Menel
4 lat temu

„Dbaj o wartościowe i autentyczne kontakty.
Nie zaśmiecaj Instagramu spamem poprzez sztuczne gromadzenie polubień, osób obserwujących lub udostępnień, powtarzanie tych samych komentarzy lub treści, czy też kontaktowanie się z innymi w celach komercyjnych bez ich zgody.”
Jeśli nikt nie zgłosi jako zaśmiecanie Instagramu, to jest dozwolone.

Aleksandra Gepert
Aleksandra Gepert
4 lat temu

Pani Moniko,
gdzie umieścić regulamin konkursu?
Ma być wklejony, punkt po punkcie, w poście?

Monika Czaplicka
Reply to  Aleksandra Gepert
4 lat temu

post, notatka, strona www – gdziekolwiek, gdzie się da znaleźć
https://czaplicka.eu/regulamin-konkurs-facebook/

trackback
4 lat temu

[…] uwagę — to koniecznie zapoznajcie się z artykułem Sprawnego Marketingu. Ponadto, Monika Czaplicka także zwróciła uwagę na aktualizacje Facebooka w tym […]

trackback
4 lat temu

[…] przybliża użytkownika do waszej akcji. Jeśli robicie wydarzenie to warto zorganizować konkurs na zdjęcie w danym miejscu z odpowiednim #hasztagiem. Wiele restauracji […]

Anna Hofstätter
4 lat temu

cos jest nie tak z przewijaniem strony, jak chce zjechac w dol, by dalej czytac, to laduje tutaj, w komentarzach, przesuwa od razu cala strone

Jam
Jam
4 lat temu

Pani Moniko, mam w tym zakresie dosc proste pytanie i prosze o opinie. Czy Pani zdaniem legalnym bedzie ogloszenie na FB, ze wsrod osob, ktore udostepnia film (nie bedacy reklama,a po prostu obrazem artystycznym), zostana rozlosowane nagrody. Nie jest to przeciez post z promocja produktu, czy uslugi. Chodzi jedynie o to, zeby wieksza ilosc osob przekazala go dalej.
Pozdrawiam 🙂

Monika Czaplicka
Reply to  Jam
4 lat temu

Jest nie legalny i nieregulaminowy
nielegalny, bo logowanie bez zgłoszenia do izby celnej
nieregulaminowy, bo nie można udostępniać – niezależnie czy to marka, instytucja, osoba prywatna, ngo czy cokolwiek – dotyczy to wszystkich.

trackback
4 lat temu

[…] osobiście polecam Ci artykuł Moniki Czaplickiej  na temat organizacji konkursów na […]

Anna
Anna
4 lat temu

Witam. Mam pytanie. Planuję konkurs na facebooku. Polega on na doborze stylizacji ślubnej. Dziewczyna się zgłasza, pisze swój wzrost i rozmiar i wybieramy. Tylko chciałabym prosić o zdjęcia swojej wymarzonej stylizacji ślubnej i wtedy my ją stylizujemy jak na zdjęciu. Czy to nie naruszałoby praw autorskich? Bo oczywiście chciałabym móc opublikować zdjęcie na którym się opierałam przygotowując stylizację.

Monika Czaplicka
Reply to  Anna
4 lat temu

to zależy skąd te zdjęcia

Anna
Anna
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

te zdjęcia pewnie byłyby z różnych źródeł bo to dziewczyny biorące udział by nam je miały wysyłać.

Monika Czaplicka
Reply to  Anna
4 lat temu

to będzie naruszenie praw

Anna
Anna
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

tak właśnie myślałam. Dziękuję. Muszę wymyślić coś innego

Jacek Grotha
Jacek Grotha
4 lat temu

Witam. Pani Moniko, czy legalny będzie konkurs o treści : Aby wziąć udział w konkursie należy napisać komentarz pod tym postem. Wygrywa osoba najbardziej aktywna na naszej stronie.

Monika Czaplicka
Reply to  Jacek Grotha
4 lat temu

A regulamin?
PS. jak sprawdzicie „najbardziej aktywną”?
I po co wam te komentarze z samą kropką albo z uśmieszkami z fejkowych kont?

Jacek Grotha
Jacek Grotha
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Oczywiście regulamin zgodny z zasadami. Nie wiem ,zastanawiam się nad treścią konkursu tak aby był legalny, niepotrzebne mi komentarze z fejkowych kont, ale chciałbym zachęcić użytkowników do większej aktywności. Będzie to subiektywna ocena, wybierzemy osobę, która jest np. najbardziej widoczna na funpagu w czasie trwania konkursu. Jeżli wybierzemy fejkowy profil, ktory postawi kropkę i będzie pisał fejkowe komentarze to nie poda swoich danych do otrzymanai nagrody i przekażemy ja komus innemu.

Monika Czaplicka
Reply to  Jacek Grotha
4 lat temu

Po pierwsze fanpage, nie funpag. Tam nie ma fun tylko fani 😉
Po drugie – konkurs nie zachęci, bo sprawi, że ludzie będą aktywni, bo coś dajesz. Jak przestaniesz dawać – przestaną być aktywni. Żebyś znowu musiał zrobić konkurs.
Czy zadajesz im pytania, na które mogą odpowiadać? Czy piszesz o rzeczach, które wzbudzają emocje? Czy wklejasz ofertę?
Fejkowe konta są prowadzone przez prawdziwych ludzi w przypadku konkursów. i uwierz – są sprytniejsi od Ciebie.
A jak nie najaktywniejszy to jak wybierzesz kto? I dlaczego akurat ten użytkownik? Na pewno konkurs jest ustawiony!

poczytaj mój wpis o konkursowiczach 😉

Wiktor Szafranowicz
4 lat temu

Pani Moniko, czy można zorganizować konkurs, w którym liczba nagród będzie zależała od udostępnień/polubień posta, jeśli nie będzie to warunkiem udziału? Np. do wygrania jedna nagroda, jeśli post zdobędzie 20 udostępnień, to do wygrania będą dwie nagrody itd.

Monika Czaplicka
Reply to  Wiktor Szafranowicz
4 lat temu

a na jakiej podstawie będą wybierani nagradzani?

Wiktor Szafranowicz
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Jakiejś nielosowej – pytanie/zadanie/zdjęcie. Głównie chodzi o możliwość wykorzystania udostępnień/polubień do zwiększenia puli nagród i tym samym liczby osób nagradzanych.

Monika Czaplicka
Reply to  Wiktor Szafranowicz
4 lat temu

chyba można, ale głowy nie dam

Basia
Basia
4 lat temu

Można sprawdzić, kto lubi stronę – Ustawienia strony, zakładka Użytkownicy i inne strony 🙂

Hanna Piekarska
Hanna Piekarska
3 lat temu

Dzień dobry,
chciałabym zapytać czy ten artykuł jest aktualny? Chciałabym podlinkować go w artykule, który aktualnie tworzę o Facebooku dla e-commerce. Może planuje Pani jakąś aktualizację?
Dzięki za odpowiedź

Monika Czaplicka
Reply to  Hanna Piekarska
3 lat temu

w takich sytuacjach podałam link do regulaminu – można zawsze rzucić okiem 😉 E. Promotions 1. If you use Facebook to communicate or administer a promotion (ex: a contest or sweepstakes), you are responsible for the lawful operation of that promotion, including: a. The official rules; b. Offer terms and eligibility requirements (ex: age and residency restrictions); and c. Compliance with applicable rules and regulations governing the promotion and all prizes offered (ex: registration and obtaining necessary regulatory approvals) 2. Promotions on Facebook must include the following: a. A complete release of Facebook by each entrant or participant. b. Acknowledgement… Czytaj więcej »

trackback
3 lat temu

[…] Użytkownicy portali społecznościowych kochają konkursy z nagrodami – w końcu kto ich nie lubi? Wykorzystajmy to, regularnie organizując na swojej stronie proste zabawy dla użytkowników – udowodniono, że wprowadzenie konkursów to najlepsza technika zaradcza dla sklepów e-commerce. Wielu użytkowników śledzi profile firm, właśnie dlatego, żeby nie przegapić organizowanych przez nie konkursów. Przygotowanie takiej facebookowej zabawy jest banalnie proste – wystarczy zadać pytanie i ustalić, w jaki sposób przekazać odpowiedź. Zaletą tego rodzaju konkursów jest znaczne zwiększenie zaangażowania użytkowników na naszym profilu. Należy jednak pamiętać, że organizując konkurs na Facebooku, zobowiązany jesteś do stworzenia regulaminu. […]

Anita
Anita
3 lat temu

Czy promocja

” Zamelduj się u nas na FB lub Insta i pokaż posta obsłudze a piwo/kawę otrzymasz za 1zł ”

jest łamaniem regulaminu?

Kasia
Kasia
3 lat temu

Czy te same zasady dotyczą też konkursów prowadzonych na Instagramie?

trackback
3 lat temu

[…] przybliża użytkownika do waszej akcji. Jeśli robicie wydarzenie, to warto zorganizować konkurs na zdjęcie w danym miejscu z odpowiednim #hasztagiem. Wiele restauracji i lokali może dać wam […]

Marta
Marta
3 lat temu

Dzień dobry,
Czy w takim razie rozstrzygnięcie konkursu może polegać na tym ze wygrywa osoba, która pod swoim komentarzem zdobędzie najwiecej polubień?

Monika Czaplicka
Reply to  Marta
3 lat temu

tak. ale polubienia są tanie – 100 polubień to 3 zł. Po co sobie zaśmiecać fanpage botami?

Magdalena Melerowicz
Magdalena Melerowicz
3 lat temu

Dzień dobry,
Pani Moniko z poniższych wnioskuję, że konkurs w którym fani odpowiadają na pytanie konkursowe komentarzem w postaci tekstu lub zdjęcia ( do wyboru) ,a zwycięzcą zostaje osoba, której komentarz ma najwięcej polubień, będzie zgodny z polityką fb?

Monika Czaplicka
Reply to  Magdalena Melerowicz
3 lat temu

tak, ale bezsensu z punktu widzenia marki – za 3 zł można kupić 100 polubień przez roboty, plus bez aplikacji nie da się tego łatwo zweryfikować, a łatwo za to zarobić bana za spam.

Pablo Murphy
Pablo Murphy
3 lat temu

Witam Pani Moniko. Mam następujące pytania. Planujemy przeprowadzić konkurs promujący nasz kanał na YT. Będzie to tego przygotowana specjalna aplikacja (strona internetowa) , zasady konkursu w skrócie będą takie – wykonaj trzy proste kroki: subskrybuj kanał, udostępnij film konkursowy na swoim profilu FB oraz napisz hasło przewodnie naszego „projektu” (wszytko będzie następować właśnie przez w/w aplikację). Zwycięzca będzie wybrany przez nas na podstawie w/w punktów oraz naszym zdaniem najlepszego hasła jaki wymyśli. Nagroda też bardzo nietypowa gdyż będzie to miesięczny pobyt z przelotem w naszym mini resorcie na jednej z Filipińskich wysp . Moje pytania czy to jest zgodne z… Czytaj więcej »

szkolenie
3 lat temu

dzięki za dobre info!