71% konsumentów zgadza się, że recenzje pomagają im robić komfortowe zakupy. 82% uważa treści pisane przez innych użytkowników za wyjątkowo wartościowe. Te statystyki nie zaskakują, jeśli zdamy sobie sprawę, że aż 79% klientów będzie szukało opinii przed zakupem, z czego 41% czyta 4-7 referencji.

Recenzje to pieniądze!

Pewnie nie wiesz, ale 5 recenzji zwiększa szanse na zakup produktu o 270% w stosunku do tych produktów, które recenzji nie mają. Nie ma jednak znaczenia czy masz 5 czy więcej, bo każda kolejna tylko nieznacznie zwiększa szanse na zakup.

Jeśli sprzedajesz produkty droższe – opinie będą miały dla Ciebie jeszcze większe znaczenie. Nadal – dla tańszych produktów istnienie recenzji zwiększało ich sprzedaż o 190%. Dla produktów droższych ten współczynnik wynosi 380%!

Nie ma produktów idealnych

Zawsze powtarzam, że brak negatywów jest niepokojący i wreszcie są na to dowody! Okazuje się, że ludzie mniej chętnie kupują produkty, które mają same pozytywne recenzje (oceny na 5 gwiazdek). Najlepszą sprzedaż zaliczają produkty, które mają oceny wahające się między 4 a 4,7 gwiazdek. Dlatego tak ważne jest to, żeby mieć też recenzje neutralne – dają poczucie wiarygodności.

 

Wiarygodne źródło się liczy

Myślę, że nie zaskoczę nikogo wnioskami, że źródło informacji też ma znaczenie. Recenzje osób, które są potwierdzonymi kupującymi są zwykle wyższe (częściej dają oceny 4 i 5 gwiazdek). Analogicznie – anonimowi „kupujący” częściej dają 1 lub 2 gwiazdki.

 

6 rad jak wykorzystać moc recenzji

  1. Wyświetlaj recenzje na stronie. Z zaufanych źródeł typu Facebook, Ceneo. Zwiększy to Twoją sprzedaż.
  2. Akceptuj, że nie wszyscy będą zadowoleni. Twoja odpowiedź na negatywny ma znaczenie i może rozbroić takie złe opinie. I pamiętaj, że negatywy budują wiarygodność.
  3. Pozyskuj recenzje na stronach bez recenzji. Potrzebujesz ich 5, żeby ich moc działała. Kieruj ruch na stronę, przypominaj o recenzjach, a najwyżej – oferuj coś w zamian za recenzję.
  4. Miej recenzje na stronach z droższymi produktami obowiązkowo. Pomoże to w rozwianiu wątpliwości.
  5. Nie liczy się posiadanie bardzo dużo recenzji – ważniejsze są wiarygodne, sprawdzone i wystarczy kilka dobrych niż setki anonimowych i nic nie wnoszących.
  6. Oznaczaj zweryfikowanych kupujących. Dodanie tej informacji zwiększa wiarygodność i sprzedaż o 15%.
Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir Kuśnierczak
Sławomir Kuśnierczak
1 rok temu

Sam dostałem kilka złych recenzji w necie, nie z mojej winy ale z winy pracowników. oberwało mi się przez to na klienteli porządnie. Co prawda było to dosyć dawno, jednak jak widzę jest nadal aktualne.

Monika
Monika
1 rok temu

Wiem sama po sobie, że zwracam duża uwagę na opinie/recenzje w sieci zanim coś kupię, choć jestem też świadoma tego, że nie wszystkie są prawdziwe. wiele firm wynajmuje teraz osoby do pisania pochlebnych opinii.

Ad
Ad
1 rok temu

parafrazując klasyka „dziś w internecie prawdziwych recenzji już nie ma”. trudno zdecydować się na zakup na bazie recenzji, wiedząc, że większość z nich jest generowana hurtowo.