Niektóre treści z sieci wymagają usunięcia. Nieprawdziwe oskarżenia, treści naruszające Twoje prawa – jest wiele postów czy zdjęć, które należy wymazać z sieci, aby chronić Ciebie i Twój wizerunek.

Co można usuwać z sieci?

Możesz usuwać treści, które naruszają Twoje prawa. Najbardziej typowe to content naruszający prawa związane z konkurencją, ochroną wizerunku czy ochroną prywatności.

Pamiętaj! To nie oznacza, że z sieci można usuwać wszystkie niewygodne treści, prawdziwe negatywne wpisy czy to co Ci się nie podoba.

Czy mogę korzystać z prawa do bycia zapomnianym/ą?

Według prawa możemy zgłosić do Google prośbę o usunięcie treści zawierających nasze imię i nazwisko. Niestety, skuteczność tego działania jest niska – od 2014 roku Google przychyliło się do około 40% zgłoszonych próśb.

Co należy robić, kiedy zobaczę treści, które mi nie odpowiadają?

Pierwszą reakcją jest kilkanie w treść. Nie rób tego. Im więcej kliknięć w treść, tym bardziej Google ocenia daną stronę jako wartościową, a dokładnie tego nie chcesz.

Po drugie – możesz oczywiście napisać do administratora z prośbą o usunięcie. Nie liczyłabym jednak na pozytywne rozwiązanie. Chociaż w Polsce obowiązuje zasada Notice and Takedown.

Pomyśl jednak, że nieodpowiedni ruch może odbić się na Twoim wizerunku. Administrator może traktować to jako próbę cenzury i zamiast usunąć treści – opublikować kolejne. Dokładnie tak działa efekt Straissand.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments