Chociaż ekspertem od opowiadania historii jest Paweł Tkaczyk, pozwolę sobie wspomnieć o tym, jak są one ważne przy prowadzeniu kanałów social media. Bez storytellingu nasze profile są tylko tablicą ogłoszeniową pełną komunikatów. Snując historię możemy rozkochać swoich odbiorców.

Historie? Ale po co?

Ludziom dużo łatwiej przyswoić informacje, kiedy są podane w przyjaznej formie. Nie chodzi o nadmierne rozwlekanie, a o sposób w jaki je przekazujemy. Historie budzą emocje, a te są niezbędne w działaniu NGO. Możemy napisać, że tysiące dzieci w Afryce głoduje, ale dużo lepiej zadziała historia jednego Mamadu, który nic nie jadł przez wiele dni. Historie sprowadzają naszą historię ze statystyk do jednego konkretnego człowieka, a z tym łatwiej się utożsamiać.

Budowa dobrej historii

Musi się składać z 6 elementów: bohatera i antagonity – to dość oczywiste, wspieracza, celu bohatera, darczyńcy i obradowanego. Przykład?

Bajka o Smoku Wawelskim. Przeciwnikiem jest smok, bohaterem Dratewka, wspieraczem, tym razem nie osoba, a raczej postawa szewca – jego odwaga. Obdarowuje go król, celem jest pokonanie poczwary, a nagrody zgarnia rzemieślnik. Po pierwsze widzicie, że ta sama osoba może się powtórzyć w różnych „stanowiskach”, a po drugie nie zawsze to musi być osoba.

Przykład dla NGO? Przeciwnikiem jest homofobia, bohaterem organizacja np. Miłość nie wyklucza, wspieraczami osoby heteroseksualne pomagające projektowi, obdarowuje państwo zmieniając prawo, celem równość małżeńska, a w nagrodę każdy będzie mógł brać ślub z ukochaną osobą – beneficjentami są w pewien sposób wszyscy.

Historia opowiada o Ani i Kasi, które się kochają, ale nie mogą sformalizowac związku, bo homofobia i przestarzałe prawo, ale dzięki wsparciu każdego z nas… Łapiecie, prawda?

Storytelling to sztuka, nie każdy umie opowiadać historię. Ale wierzę, że praktyka czyni mistrza, więc próbujcie. Do skutku.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Tkaczyk
3 lat temu

W bajce o Szewczyku Dratewce wspieraczem jest siarka 😉 Dzięki za wspomnienie!

Patryk
3 lat temu

Bardzo ciekawe przykłady, widać, że artykuł pisany lekką klawiaturą, klarownie i przejrzyście. Jednak osobiście liczyłem na większe rozszerzenie jednej z przykładowych historii (tej pierwszej na temat homofobii), bo już robiło się ciekawie. 😀

Konsorcjum Finansowe
Konsorcjum Finansowe
3 lat temu

To, jak powinno się robić storytelling, widać w reklamach sponsorów przy okazji wydarzeń sportowych, a w szczególności Igrzysk 🙂