Zapewne słyszałeś/aś o Snapchacie. Magiczna aplikacja na komórki, która pozwala na wysyłanie krótkich wiadomości zdjęciowych lub wideo do znajomych. To, czym głównie Snapchat wyróżnia się na tle innych komunikatorów to fakt, że wiadomość znika po odtworzeniu. Czy to wystarczyło, żeby nastolatki na całym świecie oszalały na punkcie Snapchata?

Zasada działania Snapchata jest bardzo prosta. Instalujemy aplikację na komórce i korzystamy z wbudowanego aparatu. Do zdjęć możemy dodać czas ich wyświetlania, rysować co chcemy, nałożyć napis albo gotowy filtr czy napis. Możemy też tworzyć swoiste galerie składające się z kilku zdjęć.

Swoim dziełem możemy podzielić się z konkretną osobą/osobami lub wrzucić jako naszą historię, która będzie dostępna dla naszych obserwatorów przez 24 godziny.

Po tym czasie się kasuje. Tak samo jak obejrzane wiadomości.

I to w sumie tyle.

To co jest takiego w tym Snapchacie?


[TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Nie ma statystyk” icon=”ts-awesome-signal”]To co jest ważne dla nas, marketingowców, to liczby i możliwość mierzenia naszych działań. Młodzież, która korzysta ze Snapchata uważa, że to ogromna zaleta, że nie ma takich rzeczy jak statystyki, presja na wyniki czy potrzeba uzyskania dużej liczby lajków.

To, czy ktoś nas obserwuje (i ile jest takich osób) widzimy tylko my. Nie ma rankingów (poza top 100 Snapchata od Hash.fm), porównań osiągnięć czy nacisku na efekty. Czysta komunikacja.[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Nie tylko sexting” icon=”ts-awesome-heart”]Chociaż wiele osób uznało, że Snapchat nadaje się tylko do sextingu (wysyłania nagich fotek) to nie zapominajmy, że to normalne narzędzie komunikacji. To, co tam wysyłamy zależy tylko od nas.

Chociaż sexting na pewno fajny :)[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Doodle” icon=”ts-awesome-pencil”]

Niektórzy uwielbiają w Snapchacie to, że można sobie rysować. Powstają małe, ulotne arcydzieła.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny]

[TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Prosty” icon=”ts-awesome-clock-o”]

Instalujesz, odpalasz, dodajesz zdjęcie/filmik i już. Nie ma opisów, analizy: czy to odpowiednia godzina publikowania, nie musisz dodawać filtrów czy hasztagów.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Na luzie” icon=”ts-awesome-camera-retro”]

Nie musisz się spinać korzystając ze Snapchata. Chronisz swoją prywatność (Twoje dzieło nie trafi do Google), nie ma presji, że raz wrzucone do sieci zostaje (i na tej podstawie budujesz swój wizerunek). Snap i wrzucasz. Snap i nie ma.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Krótko” icon=”ts-awesome-cut”]

Nie ma długich tekstów do czytania, filmików na ileś minut czy długich produkcji. Wszystko jest naprawdę skrócone do minimum, a jednak nadal treściwe.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Modny” icon=”ts-awesome-thumbs-o-up”]

Nie możemy wykluczać tego, że Snapchat jest po prostu modny i popularny i dlatego warto go mieć.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny][TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Prawdziwe wyświetlenia” icon=”ts-awesome-eye”]

Żeby zobaczyć treść trzeba przytrzymać palec. To nie tak jak na Facebooku, że aktualności sobie płyną nawet jak nas nie ma przy komputerze. Tu mamy konkret.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny]

[TS-VCSC-Icon-Box-Tiny title=”Aktualizacje” icon=”ts-awesome-play”]

Ponieważ posty na Snapchacie znikają ludzie sprawdzają go bardzo często – kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

[/TS-VCSC-Icon-Box-Tiny]

Nie wszystkie funkcje Snapchata są dostępne w Polsce. Na przykład możliwości przelewania kasy.

Inną funkcją, którą możemy tylko odbierać, ale nie możemy być jej nadawcami to Discover, czyli zbiór snapów z danego wydarzenia. Koszt takiej reklamy jest obecnie naprawdę wysoki, ale i zainteresowanie jest duże.

Snapchat i marketing?

[orbit_content_box style=”blue” icon=”fa-bar-chart” title=”MTV”]

Młodzieżowa stacja telewizyjna wykorzystuje Snapchat do przypominania swoim obserwującym o nadchodzących programach i prezentuje zajawki z następnych odcinków.

[/orbit_content_box]

[orbit_content_box style=”blue” icon=”fa-user” title=”Sinsay”]

Marka odzieżowa często komunikuje się ze swoimi fankami przez Snapchat oferując im promocje, stylizacje i nietypowe sesje zdjęciowe.

[/orbit_content_box]

Snapchat nie jest dla wszystkich. Wiele osób może uważać go za niezrozumiały, niepotrzebny i dziwny. Chociaż jest prosty w użyciu nie każdy będzie intuicyjnie wiedział co robić, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Co planuje dalej? To się okaże, ale na razie najbardziej zwraca się w stronę m-commercu, czyli zakupów przez komórki. Apka cały czas też próbuje udowodnić swoją wartość, między innymi zatrudniając w swoich szeregach znanych dziennikarzy, by korzystali ze Snapchata do przekazywania informacji.

Czy to moda, która przeminie? Może. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby popłynąć przez pewien czas z falą.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maja Sokół
6 lat temu

Mimo kuszącej idei związanej z czasowym ograniczeniem i słynnym „caputure the moment” idea Snapchata w Polsce przeszła raczej bez echa. Wynika to pewnie z popularności Instagrama, który wzbogacony o możliwość dodawania filmów stał się naprawdę fajnym narzędziem komunikacji. Sama przez niespełna miesiąc próbowałam wkręcić się snapowanie, ale skutecznie zniechęcili mnie do tego moi znajomi bombardujący dziesiątkami zdjęć dziennie. Idea eksponowania marki wydaje się być ciekawa i fakt – można tutaj niestandardowo poszaleć, chociaż nie jestem przekonana, czy gra jest warta świeczki, skoro efekty tak brutalnie giną 🙂

Monika Czaplicka
Reply to  Maja Sokół
6 lat temu

Pytanie czy efekty giną? Czy chodzi o twarde dane czy o relacje budowane z odbiorcami? Plus, dużo zależy od ludzi – młodzież naprawdę zdrowo snapuje. Mnie to też nie wciąga, ale od czasu do czasu… 🙂

Maja Sokół
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

Może źle się wyraziłam – brak tu ten ekshibicjonistycznego sposobu na budowanie relacji odbiorca – nadawca, do którego pozostałe kanały nas przyzwyczajają. Bo nawet, jeśli robimy coś fajnego dla indywidualnego adresata, to przecież lubimy się tym chwalić, a tu ta możliwość jest już mocno ograniczona. Niemniej jednak czekam na dalszy rozwój sytuacji, bo być może w niedługim czasie odkryję w Snapie większy potencjał marketingowy.

Monika Czaplicka
Reply to  Maja Sokół
6 lat temu

Są rzeczy, którymi nie chcemy się chwalić 😉 libacje alkoholowe, głupie pomysły, sexting, żenujące sytuacje… nadal chcemy się dzielić (właśnie z potrzeby dzielenia się), ale nie ze wszystkimi