Royal Canin musi poradzić sobie z rosnącą falą krytyki wywołanej polowaniem na niedźwiedzia na Ukrainie. Jak marka poradzi sobie z tą zagwozdką?

kryzys Royal Canin
kryzys Royal Canin: wpisy o Ukrainie i niedźwiedziu

O co chodzi z kryzysem Royal Canin?

Pod postem dotyczącym adopcji kociąt pojawiło się już kilkadziesiąt komentarzy. Nie dotyczą one jednak szczytnego celu akcji. Na portalu zwierzaczek-wroclaw.pl pojawił się wpis o pewnym evencie, który sponsorowany był przez producenta karmy. Wystawę psów „uświetniło” polowanie przez psy myśliwskie na uwiązanego niedźwiedzia. Psy rozszarpywały zwierzę przez prawie 3 godziny. Tego typu akcje odbywają się parę razy w roku, a Royal Canin był sponsorem kilku z nich, jak donosi organizacja Four Paws, która nagłośniła sprawę.

Royal Canin bear baiting event
Niedźwiedź atakowany przez psa na tle loga Royal Canin

Jak przyznał organizacji globalny dyrektor Corporate Affairs Hervé Marc:

Wydaje się, że te zdjęcia zostały wykonane podczas wystawy w Dubovy Gay na Ukrainie, w dniu 27 kwietnia do 28 2013. Nasi koledzy z Ukrainy potwierdzają, że ​​reklamowaliśmy swoją markę jednym transparentem, a sponsorowaliśmy dwa puchary, pozostałe produkty na wystawie były bezpłatnymi próbkami.

Zdaniem obrońców zwierząt firma sponsorowała więcej pucharów. Tego typu zabawy są popularne na Ukrainie, chociaż nielegalne.

Four Paws stworzyła dwie infografiki (pierwsza i druga) odnośnie sytuacji.

Powstała już petycja, która wzywa markę do zaprzestania tego typu praktyk oraz zadośćuczynienia maltretowanym zwierzętom. W tej chwili podpisało ją już 4 tysiące osób. Four Paws również przygotowało protest.

Odpowiedź Royal Canin

Oświadczenie Royal Canin
Oświadczenie Royal Canin

Marka wystosowała już 2 oświadczenia: potępiające tego typu praktyki oraz informację o wycofaniu się ze sponsoringu.

Smaczku dodaje fakt, że sytuacja dotyczy Royal Canin na Ukrainie, a więc bardziej globalnej marki, a obrywa się polskiemu oddziałowi, który ze sprawą nie ma nic wspólnego i przypuszczalnie ma bardzo związane ręce. Mimo prób tłumaczenia, że przecież wydarzenie odbywało się na Ukrainie,a sponsorem jest firma globalna, polscy klienci oczekują przetłumaczenia przeprosin.

Fanpage brytyjski opublikował oświadczenie już w środę. Ukraina milczy od wtorku.

Boycott Royal Canin
Boycott Royal Canin

Efekty kryzysu Royal Canin

Link trafił już na Wykop, jednak na razie ma dopiero 50 wykopów.

Pojawiły się również informacje, że Heineken sponsoruje walki psów w Azji. Firma się od tych praktyk wyraźnie odcięła tłumacząc, że organizator innej imprezy nie zdjął ich bannerów po zakończeniu.

Royal Canin słowa kluczowe (SentiOne)
Royal Canin słowa kluczowe (SentiOne)

Dzisiaj pojawiło się już ponad 800 wypowiedzi na ten temat w polskim internecie, z czego od wczoraj wzrost negatywnego sentymentu o marce sięgnął 1200%. Na bieżąco monitorujcie markę w SentiOne.

Negatywne wpisy dzisiaj stanowią 14% w stosunku do 7% pozytywnych. Dominuje Facebook (97% wypowiedzi), a tematem interesują się głównie kobiety (70% osób postujących).

Zarządzanie kryzysem Royal Canin

Zasada 5 „P”:

  • Przyznaj się
  • Przeproś
  • Przeciwdziałaj
  • Popraw się
  • Powetuj

Zasada stworzona przez Adama Łaszyna.

W oświadczeniu marka przyznała się do sponsorowania wydarzenia. Przeprosiła też swoich klientów i wszystkie osoby, które poczuły się dotknięte tą sytuacją. Powinni również obiecać dokładniejsze przyglądanie się poszczególnym wydarzeniom, które sponsorują. Wiadomo, że różnice kulturowe mają wpływ na tego typu sytuacje, ale polowanie na niedźwiedzie brunatne jest nielegalne – niezależnie od inności. Poprawa oznacza, że powinni bardzo uważać przy kolejnych sponsoringach. A powetowanie wiąże się z zajęciem się niedźwiedziami na Ukrainie oraz przekazaniem pewnej sumy na organizacje ratujące zwierzęta.

Czekamy na reakcję polskiego oddziału, który ma zagwozdkę nie ze swojej winy. Oczywiście w piątek rano…

Aktualizacja: piątek 18:00 – 26 lipca 2013

SentiOne zanotował już ponad 1150 wspomnień. Stosunek negatywnych do pozytywnych 17% wobec 7%.

Wykop ma już ponad 190 głosów. Pojawiły się również wezwania do bojkotu na Facebooku – prawie 600 podzieleń się.

Na polskim blogu Royal Canin pojawiło się przetłumaczone oświadczenie marki. Link na Facebooku opublikowany godzinę temu, przypięty. Jest pod nim już 40 komentarzy – wszystkie negatywne (włącznie z oskarżeniem o kasowanie postów).

Aktualizacja: sobota 14:00 – 27 lipca 2013

Sotrender pokazuje, że polski fanpage Royal Canin straciła aż… jednego fana. Kryzys zaangażował 257 osób.

Największa aktywność to godziny 12 i 13, a potem 22.

Najbardziej aktywnym komentatorem okazał się Krzysztof Kotkowicz – właściciel firmy zajmującej się administracją serwerami, zaangażowany w kwestie social mediów (m.in. Tweetup). Napisał aż 21 komentarzy zanim Facebook zablokował mu konto na kilka dni. (PS. podobno był to pierwszy raz, kiedy kogoś bronił 😉

Czwartym w kolejności debatującym, po dwóch aktywistach na rzecz nie maltretowania zwierząt, jest Edwin Zasada – również związany z social mediami.

Pierwszych 30 najbardziej aktywnych osób na fanpage Royal Canin to osoby, które pojawiły się na stronie po raz pierwszy.

Najbardziej angażujące posty, poza przeprosinami ze strony marki to wpisy wspomnianego Edwina, Pawła Lipca (związanego z social mediami), Tomasza Wyka.

Po raz kolejny potwierdza się teza, że najbardziej nakręcają i angażują się w kryzysy w social mediach osoby związane z tą branżą. Są one też wpływowiczami, które rozpowszechniają informacje o sytuacji. Nie oznacza to jednak, że nie ma to znaczenia czy że można z tego względu ignorować taką sytuację!

Sentione naliczył w piątek 2071 wypowiedzi. Ostatecznie wzrost negatywnego sentymentu sięgnął 14000%! – w stosunku do kilku dni przed kryzysem (łącznie ok. 400 wypowiedzi). 19% wszystkich treści było negatywnych, 7% pozytywnych. 95% wypowiedzi pojawiło się na Facebooku, drugim pod względem popularności był Wykop, na którym już prawie 300 wykopów (8,5 tys. wyświetleń i 57 komentarzy).

Dziś tylko 144 komentarzy w sieci – niewiele więcej niż dzień przed kryzysem.

Aktualizacja: wtorek 11:00 – 13 sierpnia 2013

Royal Canin wydał kolejne oświadczenie, w którym informuje o wsparciu budowy ośrodka dla męczonych niedźwiedzi oraz współpracy z organizacją Four Paws.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments