Oto krótki poradnik jakie elementy składowe powinien mieć konkurs na Facebooku, aby był zgodny zarówno z polskim prawem jak i z regulaminem portalu, a do tego skuteczny i łatwy w zorganizowaniu. Nie wiesz jak przygotować regulamin konkursu na Facebooku? Chętnie pomogę!

Konkurs na Facebooku

Regulamin konkursu na Facebooka

Obowiązkowy element każdego konkursu. Uczestnicy muszą zgodzić się na jego zapisy. Nie można uznać, że ludzie zapoznali się z regulaminem – trzeba postarać się, żeby przejrzeli i wyraźnie zaakceptowali postanowienia. Można dodać go jako element menu w aplikacji i zaznaczyć przy okazji zgłoszenia lub rejestracji, że uczestnik zgadza się na jego postanowienia, podlinkować przy checkboxie w zgłoszeniu, lub zmusić do pobrania regulaminu w formie pdf jako element przystąpienia do konkursu. Jeśli przeprowadzasz konkurs na ścianie trzeba podać link i zaznaczyć, że zgłoszenie (np. napisanie komentarza) oznacza akceptację regulaminu konkursu na Facebooka. Możesz dodać darmową zakładkę z regulaminem i podlinkować, jeśli wykorzystujesz tylko oś czasu.

Powinien być dokładny i obejmować wiele sytuacji. Pamiętaj, że źle przygotowany regulamin konkursu na Facebooku może się zakończyć sprawą sądową! W lepszych przypadkach skończy się usunięciem lub zablokowaniem fanpage. W lekkich tylko shitstormem na Twojej stronie.

Nie przygotowuj jednego regulaminu do wszystkich konkursów! Należy zamieścić tam takie informacje jak czas trwania, czy nagrody, a przecież to się zmienia przy kolejnych konkursach, prawda? Traktuj poważnie taki regulamin konkursu na Facebooku – w razie jakichkolwiek problemów to Twoja jedyna linia obrony!

Przykładowy regulamin konkursu na Facebooku

andel’s Vienna House Łódź

Regulamin konkursu na Facebooku – co się powinno w nim znaleźć?

Postanowienia ogólne

 • kto: organizator oraz koordynator (jeśli np. w Twoim imieniu robi to agencja)
 • gdzie: kraj
 • po co: cel konkursu
 • za co: kto płaci za nagrody
 • kiedy: harmonogram
 • jak: na podstawie regulaminu lub innego dokumentu określającego zasady zabawy

Zasady i przebieg konkursu oraz wyłaniania zwycięzców

 • kto może być uczestnikiem (np. osoby pełnoletnie, które polubią fanpage itd.)
 • wykluczenie (np. członkowie rodzin organizatorów itd.)
 • ile zgłoszeń można przesłać, czy można zwiększyć swoje szanse w jakiś sposób
 • co trzeba zrobić
 • czego nie można robić – zaznacz jak można zostać zdyskwalifikowanym
 • kto wygrywa
 • jak osoby, które wygrały dowiedzą się o wygranej
 • w jaki sposób otrzymają nagrody i jakie warunki muszą spełnić, żeby je otrzymać

Nagrody

 • lista nagród oraz ich wartość z przypisaniem do konkretnego miejsca (np. dla osoby, która wygra nagroda x, dla drugiego miejsca nagroda y…)
 • brak możliwości wymiany nagrody na równowartość pieniężną
 • brak możliwości przenoszenia nagrody na kogoś innego
 • zapis, że uczestnik konkursu odpowiada za dostarczenie stosownych danych (np. adres do wysyłki)

Reklamacje

 • harmonogram (do kiedy można zgłaszać)
 • jak można zgłaszać
 • dokąd kierować reklamacje
 • co powinno być w reklamacji
 • inne ważne informacje

Postanowienia końcowe

 • obowiązek akceptacji regulaminu, jeśli uczestnik chce wziąć udział w zabawie
 • kwestia praw autorskich i naruszania innych praw
 • w kwestiach nieuregulowanych tym regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego

Regulamin konkursu na Facebooku jest niezmiernie ważny! Staraj się pisać tak, żeby przeciętna osoba była go w stanie zrozumieć (unikaj żargonu prawniczego i zbyt dużo odniesień technicznych).

Zasady zabawy

Powinny być proste i jasne dla wszystkich. Jeśli będą zbyt wymagające nikt nie będzie miał ochoty się bawić. Dostosuj poziom do wartości nagrody. Zasady powinny być na tyle krótkie, żeby można je było wyjaśnić w kilku punktach na stronie głównej aplikacji czy w poście. To nie to samo co regulamin konkursu na Facebooku.

Czas trwania

Nie ma złotej rady czy konkurs powinien trwać tydzień, miesiąc czy jeszcze dłużej. Dużo zależy od nagród, przebiegu i fanów. Daj wystarczająco dużo czasu, żeby ludzie mogli się zgłosić, ale zbytnio nie przedłużaj, bo ludzie zapomną o jego istnieniu.

Pamiętaj, żeby dotrzymywać założonych terminów (wstaw je w regulamin konkursu na Facebooka). Jeśli je przekroczysz możesz zostać podany do sądu lub na Twojej ścianie może się zacząć kryzysik.

Nagrody

Powinny być wartościowe i ciekawe. Jeśli zrobisz konkurs na firmowy kubek, to trudno oczekiwać, że otrzymane zgłoszenia będą wybitne. Warto mieć jedną większą (bardziej wartościową) nagrodę lub więcej mniejszych. Nie polecam stosowania nagród niespodzianek, ponieważ często można łatwo rozczarować uczestników, poza tym to raczej zniechęca niż zachęca. O problemie niezadowolonych konkursowiczów zalewających Twoją ścianę nie wspominając.

Dla bezpieczeństwa warto mieć nagrody przygotowane przed rozpoczęciem konkursu – znam wiele przypadków, kiedy firma długo zwlekała z wysłaniem nagród co też bywało przyczyną problemów. Pamiętaj, że konkurs na Facebooku to nie przelewki – to przyrzeczenie publiczne!
Jeśli chcesz koniecznie rozdać firmowe gadżety nie zdradzaj tego uczestnikom konkursu, tylko zaoferuj normalne nagrody, a potem rozdaj swoje gadżety jako nagrody dodatkowe. Fani będą dużo bardziej zadowoleni 😉

Polityka prywatności

Dokument, którego wiele organizatorów konkursów nie ma, a jednak jest bardzo ważny, ponieważ określa jakie dane są zbierane, w jakim celu i co uczestnik konkursu może z nimi zrobić. Jeśli masz regulamin konkursu na Facebooku możesz dodać tam stosowne podpunkty, ale polecam, żeby polityka prywatności była osobnym dokumentem.

 • jakie dane zbierasz od użytkowników (imię i nazwisko, mail, Facebook ID itp.)
 • czy zbierasz je automatycznie (np. pobiera je aplikacja) czy uczestnik konkursu będzie je musiał sam podać
 • jaki jest cel zbierania danych
 • czy będą przekazywane podmiotom trzecim
 • jak dane będą wykorzystywane
 • sposób kontaktu z uczestnikiem
 • zapisy odnośnie aktualizacji, usunięcia i wglądu do danych
 • w jaki sposób zabezpieczasz dane
 • w jaki sposób możesz zmieniać obecną politykę prywatności (np. publikując nową) – w jaki sposób będziesz o tych zmianach informować użytkowników
 • dane podmiotu zbierającego i przetwarzającego dane

 

32
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
23 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
czaplickaMartaMałgorzataMonika CzaplickaChris Recent comment authors
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol Gajda
Gość

Bardzo fajne kompendium. Szczególnie opisanie polityki prywatności, bo wiele firm notorycznie o tym zapomina. Jednak najbardziej podoba mi się tip dotyczący firmowych gadżetów 🙂

Natomiast co tyczy się kwestii stricte prawnych. Widziałaś gdzieś może statystyki, ile % konkursów na Fb ma przygotowane regulaminy konkursów?

Monika Czaplicka
Gość

raczej takich statystyk nie ma, bo nikt tego nie jest w stanie policzyć. Ale za chwilę podam info ile Brand wyszukał nielegalnych konkursów z udostępnieniem 😉

Katka PasztetLady
Gość

Dzięki Monika, czekałam na ten post:) Już się poprawiam… 😉

Fajne podsumowanie, krótko, treściwie i merytorycznie! Brawo!

Monika Czaplicka
Gość

dziękuję 🙂 staram się, żeby było wartościowo. będzie kontynuacja 😀

Igor Nowak
Gość
Igor Nowak

Czy takie coś na facebooku jest legalne. Chodzi mi o darmowy konkurs ,,,,,,, Czas na KONKURS !!
Wygraj Talon do sklepu mediaexpert na 200zł

Aby wziąć udział w konkursie

1) Polubić post
2) Udostępnić na swojej tablicy
3) Skomentować słowami „konkurs

Wyniki konkursu w piątek o godzinie 16:00 !
Powodzenia !

Monika Czaplicka
Gość

Nie można kazać udostępnić post.

Igor Nowak
Gość
Igor Nowak

Witam znalazłem kilka konkursów na facebooku gdzie była taka treść ten tekst co podałem dla przykładu też skopiowałem z jednego z konkursów więc pytam czy ludzie poprostu nagminnie łamią prawo i regulaminy na fb a fb nic z tym nie robi czy wykupują jakieś prawa do zamieszczania takich opisów

Igor Nowak
Gość
Igor Nowak

Codziennie widze na fb przynajmiej kilka konkursów podobnej treści domyślam się że żadna z tych osób nie ma podpisanej umowy z fb. Więc chciałbym zapytać co grozi za złamanie takiego regulaminu i czy kto kolwiek to kontroluje

Monika Czaplicka
Gość

Nie ma czegoś takiego jak „umowa” z facebookiem.
Jeśli ktoś na Ciebie doniesie i facebook uzna, to albo ostrzeżenie albo usunięcie całej strony z facebooka.

Monika
Gość
Monika

Pani Moniko, wiele firm jako warunek wydania nagrody w konkursach na facebooku podaje konieczność podania, oprócz adresu i numeru PESEL także serii i numeru dowodu osobistego motywując to koniecznością zapewnienia zgodności konkursu z prawem polskim. Czy w regulaminie konkursu można żądać podania tego numeru?

Monika Czaplicka
Gość

prawo w żadnym wymiarze nie wymaga podawania takich danych – najwyżej od zwycięzcy. na pewno nie od uczestników.

Monika
Gość
Monika

Ale jaka jest zasadność wymagania numeru dowodu od zwycięzcy oprócz adresu zamieszkania i PESELu koniecznych do odprowadzenia podatku. Czy wymaga tego jakaś konkretna ustawa?

Monika Czaplicka
Gość
Monika
Gość
Monika

Tak tylko tam nic o numerze dowodu nie jest napisane, a urzędy skarbowe identyfikują podatników po PESELu i adresie zamieszkania, a nie numerze dowodu, tak więc podany przez Panią link kwestii, o którą pytam nie wyjaśnia.

Monika Czaplicka
Gość

wyjaśniam, że nie ma takiej potrzeby – żadne prawo nie definiuje potrzeby nr dowodu

Monika
Gość
Monika

Bardzo Pani dziękuję za poradę 🙂

Monika Czaplicka
Gość

tylko uprzedzam – nie jestem prawniczką, więc w razie czego radzę skonsultować

Bartosz Pilc
Gość

Pani Moniko, co do zasady nagrody w konkursach podlegają rozliczeniu na gruncie ustawy o PIT przez podmiot wydający te nagrody. Podmiot ten powinien pobrać należny podatek od uczestnika i wpłacić do urzędu skarbowego właściwego dla SWOJEJ siedziby (nie urzędu skarbowego osoby, która otrzymała nagrodę). Nagrody wydawane w konkursach oraz rozliczony od nich PIT powinny zostać przez taki podmiot zadeklarowane na formularzu PIT-8AR – zbiorczo. Do rozliczenia takich nagród nie są potrzebne dane zwycięzców, ani tym bardziej uczestników, którzy nie otrzymali nagród. Dane takie mogą być jednak potrzebne dla celów ewidencji podatkowej, np. wewnętrznego rejestru wydawanych nagród ze wskazaniem osób, którym… Czytaj więcej »

Pawel
Gość
Pawel

Czy konkurs w grupach tematycznych ktory jest robiony przez grupowiczow tez jest brany pod uwagę co chodzi o prawo ?

Monika Czaplicka
Gość

tak.

Joanna Durczok
Gość
Joanna Durczok

Mam pytanie odnoście wyłonienia zwycięzcy… Czy wybranie zwycięzcy drogą losowania jest ok? Gdzieś słyszałam ze podlega to karze bo mieści się w zakresie hazardu?..? Dziwne, ale chciałam się upewnić zanim puszczę mój konkurs, z góry dziękuję za odpowiedź,
Asia

Monika Czaplicka
Gość

Art. 7. 1. Loterie fantowe, gry bingo fantowe i loterie promocyjne mogą być urządzane, na podstawie udzielonego zezwolenia, przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. 1a. Loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, mogą być urządzane przez podmioty wymienione w ust. 1, po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej gry. Art. 70. Kwota bazowa dla danego roku kalendarzowego jest równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w… Czytaj więcej »

Chris
Gość
Chris

Czy samo polubienie postu może być warunkiem udziału w konkursie? Czy zamiast losowania mogę wyłonić zwycięzcę na podstawie ilości lajków pod jego komentarzem do mojego postu?

Monika Czaplicka
Gość

można, ale lajki się kupuje z fejów, więc po co Ci to na fanpage?

Chris
Gość
Chris

Czyli subiektywny wybór zwycięzców to jedyna słuszna droga…

Monika Czaplicka
Gość

generalnie

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Witam. Chciałam dowiedzieć się czy możliwe jest udzielenie rabatu np 30% na zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym jako nagroda w konkursie organizowanym na fb ?

Marta
Gość
Marta

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć jak jest z terytorium konkursu – większość konkursów odbywa się na terenie Rzeczpospolitej i uczestnik musi być jej mieszkańcem. Z czego to wynika? Jeżeli chciałabym zrobić konkurs z drobnymi nagrodami, czy coś stoi na przeszkodzie, by uczestnik był z innego kraju?