Organizujesz konkursy w social media? A czy znasz regulamin Facebooka? Poniżej najważniejsze zapisy odnośnie promocji i konkursów. Polecam również sprawdzić jakie ograniczenia występują w prawie polskim. Wpis zaktualizowano w maju 2018 roku (aby był zgodny z obecnym regulaminem Facebooka).

Regulamin Facebooka

W tej kwestii ma raptem kilka punktów, a jednak większość właścicieli stron nawet się nie pofatyguje, żeby go przeczytać. Poniżej więc zdjęcie polskiej wersji Facebook Pages Terms, które odnoszą się do promowania się w serwisie promocjami:

Niedozwolone działania – konkurs na osi czasu

 • warunkowanie uczestnictwa w konkursie od udostępnienia posta konkursowego (lub jakichkolwiek innych treści)
  agencja
 • tagowanie jako element konkursu -zarówno na zdjęciach jak i w komentarzach
  bo tak
 • wykorzystanie mechanizmu check-in
 • wykorzystywanie osi czasu użytkowników (proszenie o dodanie posta u siebie)
 • wykorzystanie relacji między użytkownikami (tagowanie innych, zapraszanie do wydarzenia)
 • brak regulaminu z oznaczeniem, kto jest organizatorem promocji oraz zapisów odnośnie zabawy

Oral BNie wspieraj konkursu z udostępnianiem!

Organizator konkursu nie jest w stanie sprawdzić wszystkich udostępnień posta, chyba, że obowiązkowo będzie to udostępnienie publiczne, a osoba, która dokonuje takiego udostępnienia ma oś czasu, na której tego posta będzie widać.

Pamiętaj również, że Facebook może zgłosić zastrzeżenia do Ciebie, jako osoby biorącej udział w nielegalnym konkursie.

Czy można te reguły obejść?

Założeniem jest, żeby się ich trzymać. Można jednak przytulić się do granicy zgodności z regulaminem, a jednak go nie złamać.

Zamiast obowiązkowego udostępnienia można zaznaczyć, że zachęcasz uczestników do dzielenia się konkursem dalej. Tagowanie uczestników może być zaproszeniem do zabawy, ale w żaden sposób nie jest wymagane jako element konkursu. Regulamin nie musi być osobnym plikiem, ale ze względu na jego obowiązkową zgodność z przepisami krajowymi oraz Facebooka warto nie zaśmiecać posta konkursowego i jednak mieć zapisy gdzieś z zakładce Facebookowej, notatce lub jako plik na serwerze.

Inaczej jest, jeśli korzystacie z aplikacji konkursowej. Możecie w ten sposób nie tylko mieć zakładkę z regulaminem – wiele firm oferuje gotowy wzór takiego dokumentu – ale również macie możliwość korzystania z udostępniania. Nie jest to obowiązkowy element konkursu, ale aplikacja może publikować treści w imieniu użytkownika – prezentując jego zgłoszenie lub zachęcając do zabawy.

To czy bardziej się opłaca aplikacja czy konkurs na osi czasu zależy od rodzaju zabawy, którą chcesz zorganizować.

Pamiętaj!

Twój konkurs musi mieć zaznaczone, że sponsorem ani organizatorem konkursu nie jest Facebook, a także, że uczestnik jest zobowiązany dostarczyć organizatorowi stosowne dane – w ten sposób zwalniasz serwis z odpowiedzialności. Innymi słowy dane (typu imię i nazwisko, mail itp.) przekazywane są organizatorowi (i ew. podmiotom trzecim), a nie portalowi. Należy też dodać informacje do czego te dane są zbierane (np. w celu wysłania nagrody uczestnikowi).

Regulamin Facebooka – poza konkursami

Sam regulamin Facebooka dzieli się na kilka dokumentów – między innymi regulamin dla stron (czyli fanpage), regulamin odnoszący się do treści zamieszczanych na portalu (prawa autorskie, kiedy można zgłosić naruszenie związane np. z nagością czy mową nienawiści) oraz standardowy regulamin dla użytkowników (będący też umową, którą „podpisujesz” z Facebookiem zakładając konto prywatne). O regulaminach związanych np. z reklamowaniem się na Facebooku czy tworzeniem aplikacji nawet nie wspomnę 😉

Krótko mówiąc – jeśli prowadzisz fanpage interesuje Cię Facebook Page Guide, który ma naprawdę kilka punktów, jest napisany przystępnym językiem i nie wymaga żadnej wiedzy, ani prawniczej, ani technicznej.

Nielegalne konkursy na Facebooku – prawdziwa plaga!

W ciągu miesiąca Brand24 znalazł ponad 10 tysięcy wspomnień, w których obok słowa konkurs pojawia się prośba o udostępnienie. Kilkaset tysięcy ludzi dziennie ma styczność z nielegalnymi konkursami na Facebooku.

Konkursy Brand24
Liczba wspomnień o konkursach z udostępnianiem (Brand24)
Konkursy Brand24
Zasięg wspomnień o konkursach z udostępnianiem (Brand24)

Najbardziej aktywne są fanpage, które dzielą się i promują konkursy. Są one też często najbardziej wpływowe.

Zanim więc przygotujecie konkurs pamiętajcie o prostych trzech zasadach wynikających z dokumentu, jakim jest regulamin Facebooka:

 1. Nie można udostępniać
 2. Nie można tagować
 3. Trzeba mieć regulamin

Jak sądzicie – czy taki regulamin Facebooka odnośnie konkursów jest odpowiedni? Jakie zapisy byście dodali albo usunęli?

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daria Powałowska
6 lat temu

Prowadzę bloga dla nauczycieli języka angielskiego i właśnie dzięki Pani dowiedziałam się już jakiś czas temu, jak powinien wyglądać konkurs. Przeraża mnie jedynie, że kiedy rozmawiam z potencjalnymi sponsorami na temat konkursów – zazwyczaj SPECJALISTAMI DS. MARKETINGU – to bardzo często zaznaczają oni właśnie to, że chcą, aby warunkiem konkursu było polubienie ich profilu na FB.

Monika Czaplicka
Reply to  Daria Powałowska
6 lat temu

niestety nazwa stanowiska nie odzwierciedla wiedzy 😉

Marysia Fritzsche
Marysia Fritzsche
Reply to  Daria Powałowska
5 lat temu

ale to nie rozumiem- z tego co czytam w regulaminie fb warunkami konkursu nie moga byc udostepnienie posta i oznaczanie znajomych, natomiast o lubieniu posta, strony organizujacej konkurs i sponsora nic nie ma? mi te trzy ostatnie czynnosci wydaja sie byc legalne…

Monika Czaplicka
Reply to  Marysia Fritzsche
5 lat temu

Lubić można. Organizator musi być podany, żeby wykluczyć udział Fb (punkt 1 regulaminu o konkursach na fb)

viviel93
viviel93
6 lat temu

Hej, dzięki za ten artykuł i mam do Ciebie pytanie. Znam stronę, która właśnie w ten sposób się reklamuje. Przyznam, że nie przepadam za osobami, które zarządzają tą stroną, wiem, że próbują wielu rzeczy, które nie do końca są… uczciwe. I właśnie tutaj jak widać właściciel nie zapoznał się z regulaminem Facebooka i zbiera fanów, prosząc o lajki i udostępnienia i oferując za to nagrody. Gdy chciałam jednak jakoś zareagować, nie widzę nigdzie możliwości zgłoszenia takiego posta. Jest to trochę smutne, bo znajomi znają zasady i chcą promować się w legalny sposób, a gdy tylko dowiedział się o tym ten… Czytaj więcej »

Monika Czaplicka
Reply to  viviel93
6 lat temu

Nie ma wprost opcji zgaszania Facebookowi – musieliby zatrudnić małe państwo do ścigania takich autorów, ale dowolne zgłoszenie z powiadomieniem fb zwraca ich uwagę na problem i potrafią dawać ostrzeżenie czy kasować.

Justyna Sabalska
6 lat temu

Szczerze to teraz próbuję sobie przypomnieć czy brałam kiedyś udział w legalnym konkursie…. Nie pamiętam. Tych zasad chyba nikt nie zna, a że wszyscy tak robią to nikt się nie wysila, żeby zrobić coś innego.

Monika Czaplicka
Reply to  Justyna Sabalska
6 lat temu

Obawiam się, że przed sądem to słabe wytłumaczenie. A znam kilka przypadków, że uczestnicy poszli ze sprawą pod młotek.

Justyna Sabalska
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

Ale mnie postraszyłaś. Tylko problem jest taki, że ja jako uczestnik nigdy nie zagłębiałam się w regulamin fb. Wychodziłam z założenia, że organizator nie mógłby zorganizować czegoś sprzecznego z regulaminem. A już na pewno nie podejrzewałam, że ja łamię prawo.

Monika Czaplicka
Reply to  Justyna Sabalska
6 lat temu

Nie jestem od straszenia, tylko edukowania. Ty masz wyrąbane na regulamin, a są tacy, którzy właśnie szukają konkursów z lukami, wygrywają i w ten sposób sobie zapewniają dostatnie życie 😉
Zajrzyj na case study BNP Paribas – zrobili błąd w regulaminie, który kosztował ich kilkadziesiąt tysięcy jak nic:
https://czaplicka.eu/bnp-paribas/

Justyna Sabalska
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

Gdybym miała „wyrąbane” na regulamin to bym nie szukała informacji na ten temat.

Monika Czaplicka
Reply to  Justyna Sabalska
6 lat temu

„ja jako uczestnik nigdy nie zagłębiałam się w regulamin fb” – to nie zrozumiałam

Evi Ta
5 lat temu

Niezgodne z regulaminem konkursy to plaga, tylko co z tego, że są niezgodne, skoro jeszcze nie widziałam, żeby jakąś stronę za to ukarano? Kiedyś miałam jeszcze fazę, by na znajomych FP zwracać uwagę, ale głownie spotykało się to ze stwierdzeniem „i tak nic się nie stanie” i to prawda, nic się nie dzieje. Niezgodne z regulamienm konkursy mają się świetnie, FB je olewa…

Monika Czaplicka
Reply to  Evi Ta
5 lat temu

ja już widziałam niejedną ukaraną: zarówno mandatami z Izby celnej, jak i kasowaniem postów czy kasowaniem całego fanpage.

Marysia Fritzsche
Marysia Fritzsche
5 lat temu

a jesli w konkursie pojawi sie zapis w stylu „kazde udostepnienie strony i zaproszenie znajomego to dodatkowy los”? legalne czy nie?

Monika Czaplicka
Reply to  Marysia Fritzsche
5 lat temu

legalne

Michał Rusnarczyk
Michał Rusnarczyk
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

czemu?

Monika Czaplicka
Reply to  Michał Rusnarczyk
4 lat temu

bo nie jest to wymagane, a zakładając, że losowanie jest zgłoszone do Izby Celnej – to legalne
ale warto zawsze zapytać kogoś z Facebooka – ja nie jestem oficjalną przedstawicielką 🙂

Szymon
Szymon
Reply to  Monika Czaplicka
3 lat temu

Witam!
Czy zapis w taki sposób: „każde udostępnienie strony i zaproszenie (lub oznaczenie) znajomego zwiększa szansę na wygraną” będzie „legalny” i NIE będzie już podchodził pod „loterię”?

Adam Wizimirski
Adam Wizimirski
5 lat temu

Cześć. Czy rozwiązaniem mogłaby być następująca sytuacja (konkurs na udostępnienia).
1. Prace konkursowe umieszczamy na dedykowanej stronie
2. Jeden użytkownik może udostępnić pracę na swoim wallu z poziomu dedykowanej strony
3. Zliczamy liczbę udostępnień na tej samej stronie
4. Promujemy konkurs poprzez zachęcania wejścia na dedykowaną stronę i udostępnienie na swoim wallu (niezależnie) od samych udostępnień.

Monika Czaplicka
Reply to  Adam Wizimirski
5 lat temu

Nieregulaminowe.

Adam Wizimirski
Adam Wizimirski
Reply to  Monika Czaplicka
5 lat temu

Nawet jeśli dedykowana strona to typowy lendingpage pod własną domeną?

Monika Czaplicka
Reply to  Adam Wizimirski
5 lat temu

nie można wykorzystywać osi czasu użytkowników niezależnie od tego co się promuje – czy post, fanpage czy zewnętrzny link.

Adam Wizimirski
Adam Wizimirski
Reply to  Monika Czaplicka
5 lat temu

Wielkie dzięki! Ślę ukłony!

Łukasz Łyszkiewicz
Łukasz Łyszkiewicz
5 lat temu

Dzień dobry! Czy post w stylu: „Jutro podarujemy 2 małe upominki wybranym przez nas osobom. Jeśli macie ochotę udostępnijcie ten post i polubcie naszą stronę” zamieszczony bez dołączonego regulaminu jest regulaminowy?

Monika Czaplicka
Reply to  Łukasz Łyszkiewicz
5 lat temu

nie.

Katarzyna Morawska
Katarzyna Morawska
5 lat temu

gdzie można zgłosić nielegalne konkursy na fb?

Beata Kot
Beata Kot
Reply to  Katarzyna Morawska
3 lat temu

Dobre pytanie. Sama bym chciała wiedzieć, bo coraz więcej oszustów na fb naciągających ludzi na różne rzeczy.

Monika Czaplicka
Reply to  Beata Kot
3 lat temu

wystarczy zgłosić jako cokolwiek, odrzucą, a potem trzeba się odwołać

Sara
Sara
5 lat temu

Czy konkurs w stylu: Polub stronę, udostępnij wybrany przez nas post i na podstawie udostępnień będzie losowanie nagrody?

Monika Czaplicka
Reply to  Sara
5 lat temu

Jest nieregulaminowy i bez zgłoszenia do Izby Celnej narażony na mandat

Krzysztof Drzażdżyński
Krzysztof Drzażdżyński
5 lat temu

Pani Moniko, czy jeśli zrobię konkurs w którym zwycięzcą zostaje uczestnik, który poda prawidłowy wynik (np. rozmiar czegoś umieszczonego na zdjęciu konkursowym) Jednak w razie gdyby więcej niż jedna osoba wytypowała prawidłowy wynik, zwycięzcą zostanie osoba, która wykaże większą dobrowolną aktywność dodatkową taką jak np. udostępnianie posta jako publiczny na swojej osi czasu, lub też oznaczanie znajomych, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani konkursem. Będzie to legalna adnotacja, czy też wykraczająca poza regulamin ?

Monika Czaplicka
Reply to  Krzysztof Drzażdżyński
5 lat temu

moim zdaniem wykraczająca

Justyna Skrzypczak
Justyna Skrzypczak
5 lat temu

Czy konkurs, który wygrywa osoba, której komentarz pod danym postem otrzymał najwięcej polubień jest zgodny z regulaminem?

Monika Czaplicka
Reply to  Justyna Skrzypczak
5 lat temu

jest.
jest też bezsensu, bo polubienia kosztują po kilka groszy za sztukę i każdy sobie może kupić kliknięcia od robota.

Katarzyna Pawlak
Katarzyna Pawlak
Reply to  Monika Czaplicka
3 lat temu

czy jak ktoś kupi like od robota moze zostać usuniety z facebooka??

Monika Czaplicka
Reply to  Katarzyna Pawlak
3 lat temu

może, ale to zwykle następuje po jakimś czasie

Sylwia
Sylwia
4 lat temu

Ahoj! Tu Fotobudka 🙂 Czy ten konkurs zorganizowaliśmy zgodnie z prawem? Planujemy kolejne, chcemy być czujni…

https://www.facebook.com/fotobudkasmiechu/photos/a.1425572071068284.1073741827.1422666064692218/1564310337194456/?type=3&theater

Michal Sadowski
7 lat temu

I tym samym powstało nowe zastosowanie monitoringu sieci 🙂 <3!

Monika Czaplicka
Reply to  Michal Sadowski
7 lat temu

Przecież Mikołaj pokazywał na prezce, że policja wyśledziła na Twitterze, że ktoś szuka ziółek 😉 ja prawie jak taka policja 😛

Michal Sadowski
Reply to  Monika Czaplicka
7 lat temu

A ile już rowerów skradzionych znaleźliśmy 🙂 nie mniej jednak – dzięki za wzmiankę! 🙂