Organizujesz konkursy w social media? A czy znasz regulamin Facebooka? Poniżej najważniejsze zapisy odnośnie promocji i konkursów. Polecam również sprawdzić jakie ograniczenia występują w prawie polskim. Wpis zaktualizowano w maju 2018 roku (aby był zgodny z obecnym regulaminem Facebooka).

Regulamin Facebooka

W tej kwestii ma raptem kilka punktów, a jednak większość właścicieli stron nawet się nie pofatyguje, żeby go przeczytać. Poniżej więc zdjęcie polskiej wersji Facebook Pages Terms, które odnoszą się do promowania się w serwisie promocjami:

Niedozwolone działania – konkurs na osi czasu

 • warunkowanie uczestnictwa w konkursie od udostępnienia posta konkursowego (lub jakichkolwiek innych treści)
  agencja
 • tagowanie jako element konkursu -zarówno na zdjęciach jak i w komentarzach
  bo tak
 • wykorzystanie mechanizmu check-in
 • wykorzystywanie osi czasu użytkowników (proszenie o dodanie posta u siebie)
 • wykorzystanie relacji między użytkownikami (tagowanie innych, zapraszanie do wydarzenia)
 • brak regulaminu z oznaczeniem, kto jest organizatorem promocji oraz zapisów odnośnie zabawy

Oral BNie wspieraj konkursu z udostępnianiem!

Organizator konkursu nie jest w stanie sprawdzić wszystkich udostępnień posta, chyba, że obowiązkowo będzie to udostępnienie publiczne, a osoba, która dokonuje takiego udostępnienia ma oś czasu, na której tego posta będzie widać.

Pamiętaj również, że Facebook może zgłosić zastrzeżenia do Ciebie, jako osoby biorącej udział w nielegalnym konkursie.

Czy można te reguły obejść?

Założeniem jest, żeby się ich trzymać. Można jednak przytulić się do granicy zgodności z regulaminem, a jednak go nie złamać.

Zamiast obowiązkowego udostępnienia można zaznaczyć, że zachęcasz uczestników do dzielenia się konkursem dalej. Tagowanie uczestników może być zaproszeniem do zabawy, ale w żaden sposób nie jest wymagane jako element konkursu. Regulamin nie musi być osobnym plikiem, ale ze względu na jego obowiązkową zgodność z przepisami krajowymi oraz Facebooka warto nie zaśmiecać posta konkursowego i jednak mieć zapisy gdzieś z zakładce Facebookowej, notatce lub jako plik na serwerze.

Inaczej jest, jeśli korzystacie z aplikacji konkursowej. Możecie w ten sposób nie tylko mieć zakładkę z regulaminem – wiele firm oferuje gotowy wzór takiego dokumentu – ale również macie możliwość korzystania z udostępniania. Nie jest to obowiązkowy element konkursu, ale aplikacja może publikować treści w imieniu użytkownika – prezentując jego zgłoszenie lub zachęcając do zabawy.

To czy bardziej się opłaca aplikacja czy konkurs na osi czasu zależy od rodzaju zabawy, którą chcesz zorganizować.

Pamiętaj!

Twój konkurs musi mieć zaznaczone, że sponsorem ani organizatorem konkursu nie jest Facebook, a także, że uczestnik jest zobowiązany dostarczyć organizatorowi stosowne dane – w ten sposób zwalniasz serwis z odpowiedzialności. Innymi słowy dane (typu imię i nazwisko, mail itp.) przekazywane są organizatorowi (i ew. podmiotom trzecim), a nie portalowi. Należy też dodać informacje do czego te dane są zbierane (np. w celu wysłania nagrody uczestnikowi).

Regulamin Facebooka – poza konkursami

Sam regulamin Facebooka dzieli się na kilka dokumentów – między innymi regulamin dla stron (czyli fanpage), regulamin odnoszący się do treści zamieszczanych na portalu (prawa autorskie, kiedy można zgłosić naruszenie związane np. z nagością czy mową nienawiści) oraz standardowy regulamin dla użytkowników (będący też umową, którą „podpisujesz” z Facebookiem zakładając konto prywatne). O regulaminach związanych np. z reklamowaniem się na Facebooku czy tworzeniem aplikacji nawet nie wspomnę 😉

Krótko mówiąc – jeśli prowadzisz fanpage interesuje Cię Facebook Page Guide, który ma naprawdę kilka punktów, jest napisany przystępnym językiem i nie wymaga żadnej wiedzy, ani prawniczej, ani technicznej.

Nielegalne konkursy na Facebooku – prawdziwa plaga!

W ciągu miesiąca Brand24 znalazł ponad 10 tysięcy wspomnień, w których obok słowa konkurs pojawia się prośba o udostępnienie. Kilkaset tysięcy ludzi dziennie ma styczność z nielegalnymi konkursami na Facebooku.

Konkursy Brand24
Liczba wspomnień o konkursach z udostępnianiem (Brand24)
Konkursy Brand24
Zasięg wspomnień o konkursach z udostępnianiem (Brand24)

Najbardziej aktywne są fanpage, które dzielą się i promują konkursy. Są one też często najbardziej wpływowe.

Zanim więc przygotujecie konkurs pamiętajcie o prostych trzech zasadach wynikających z dokumentu, jakim jest regulamin Facebooka:

 1. Nie można udostępniać
 2. Nie można tagować
 3. Trzeba mieć regulamin

Jak sądzicie – czy taki regulamin Facebooka odnośnie konkursów jest odpowiedni? Jakie zapisy byście dodali albo usunęli?

44
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
czaplickaSzymonMonika CzaplickaBeata KotKatarzyna Pawlak Recent comment authors
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal Sadowski
Gość

I tym samym powstało nowe zastosowanie monitoringu sieci 🙂 <3!

Monika Czaplicka
Gość

Przecież Mikołaj pokazywał na prezce, że policja wyśledziła na Twitterze, że ktoś szuka ziółek 😉 ja prawie jak taka policja 😛

Michal Sadowski
Gość

A ile już rowerów skradzionych znaleźliśmy 🙂 nie mniej jednak – dzięki za wzmiankę! 🙂

Daria Powałowska
Gość

Prowadzę bloga dla nauczycieli języka angielskiego i właśnie dzięki Pani dowiedziałam się już jakiś czas temu, jak powinien wyglądać konkurs. Przeraża mnie jedynie, że kiedy rozmawiam z potencjalnymi sponsorami na temat konkursów – zazwyczaj SPECJALISTAMI DS. MARKETINGU – to bardzo często zaznaczają oni właśnie to, że chcą, aby warunkiem konkursu było polubienie ich profilu na FB.

Monika Czaplicka
Gość

niestety nazwa stanowiska nie odzwierciedla wiedzy 😉

Marysia Fritzsche
Gość
Marysia Fritzsche

ale to nie rozumiem- z tego co czytam w regulaminie fb warunkami konkursu nie moga byc udostepnienie posta i oznaczanie znajomych, natomiast o lubieniu posta, strony organizujacej konkurs i sponsora nic nie ma? mi te trzy ostatnie czynnosci wydaja sie byc legalne…

Monika Czaplicka
Gość

Lubić można. Organizator musi być podany, żeby wykluczyć udział Fb (punkt 1 regulaminu o konkursach na fb)

viviel93
Gość
viviel93

Hej, dzięki za ten artykuł i mam do Ciebie pytanie. Znam stronę, która właśnie w ten sposób się reklamuje. Przyznam, że nie przepadam za osobami, które zarządzają tą stroną, wiem, że próbują wielu rzeczy, które nie do końca są… uczciwe. I właśnie tutaj jak widać właściciel nie zapoznał się z regulaminem Facebooka i zbiera fanów, prosząc o lajki i udostępnienia i oferując za to nagrody. Gdy chciałam jednak jakoś zareagować, nie widzę nigdzie możliwości zgłoszenia takiego posta. Jest to trochę smutne, bo znajomi znają zasady i chcą promować się w legalny sposób, a gdy tylko dowiedział się o tym ten… Czytaj więcej »

Monika Czaplicka
Gość

Nie ma wprost opcji zgaszania Facebookowi – musieliby zatrudnić małe państwo do ścigania takich autorów, ale dowolne zgłoszenie z powiadomieniem fb zwraca ich uwagę na problem i potrafią dawać ostrzeżenie czy kasować.

Justyna Sabalska
Gość

Szczerze to teraz próbuję sobie przypomnieć czy brałam kiedyś udział w legalnym konkursie…. Nie pamiętam. Tych zasad chyba nikt nie zna, a że wszyscy tak robią to nikt się nie wysila, żeby zrobić coś innego.

Monika Czaplicka
Gość

Obawiam się, że przed sądem to słabe wytłumaczenie. A znam kilka przypadków, że uczestnicy poszli ze sprawą pod młotek.

Justyna Sabalska
Gość

Ale mnie postraszyłaś. Tylko problem jest taki, że ja jako uczestnik nigdy nie zagłębiałam się w regulamin fb. Wychodziłam z założenia, że organizator nie mógłby zorganizować czegoś sprzecznego z regulaminem. A już na pewno nie podejrzewałam, że ja łamię prawo.

Monika Czaplicka
Gość

Nie jestem od straszenia, tylko edukowania. Ty masz wyrąbane na regulamin, a są tacy, którzy właśnie szukają konkursów z lukami, wygrywają i w ten sposób sobie zapewniają dostatnie życie 😉
Zajrzyj na case study BNP Paribas – zrobili błąd w regulaminie, który kosztował ich kilkadziesiąt tysięcy jak nic:
https://czaplicka.eu/bnp-paribas/

Justyna Sabalska
Gość

Gdybym miała „wyrąbane” na regulamin to bym nie szukała informacji na ten temat.

Monika Czaplicka
Gość

„ja jako uczestnik nigdy nie zagłębiałam się w regulamin fb” – to nie zrozumiałam

Evi Ta
Gość

Niezgodne z regulaminem konkursy to plaga, tylko co z tego, że są niezgodne, skoro jeszcze nie widziałam, żeby jakąś stronę za to ukarano? Kiedyś miałam jeszcze fazę, by na znajomych FP zwracać uwagę, ale głownie spotykało się to ze stwierdzeniem „i tak nic się nie stanie” i to prawda, nic się nie dzieje. Niezgodne z regulamienm konkursy mają się świetnie, FB je olewa…

Monika Czaplicka
Gość

ja już widziałam niejedną ukaraną: zarówno mandatami z Izby celnej, jak i kasowaniem postów czy kasowaniem całego fanpage.

Marysia Fritzsche
Gość
Marysia Fritzsche

a jesli w konkursie pojawi sie zapis w stylu „kazde udostepnienie strony i zaproszenie znajomego to dodatkowy los”? legalne czy nie?

Monika Czaplicka
Gość

legalne

Michał Rusnarczyk
Gość
Michał Rusnarczyk

czemu?

Monika Czaplicka
Gość

bo nie jest to wymagane, a zakładając, że losowanie jest zgłoszone do Izby Celnej – to legalne
ale warto zawsze zapytać kogoś z Facebooka – ja nie jestem oficjalną przedstawicielką 🙂

Szymon
Gość
Szymon

Witam!
Czy zapis w taki sposób: „każde udostępnienie strony i zaproszenie (lub oznaczenie) znajomego zwiększa szansę na wygraną” będzie „legalny” i NIE będzie już podchodził pod „loterię”?

Adam Wizimirski
Gość
Adam Wizimirski

Cześć. Czy rozwiązaniem mogłaby być następująca sytuacja (konkurs na udostępnienia).
1. Prace konkursowe umieszczamy na dedykowanej stronie
2. Jeden użytkownik może udostępnić pracę na swoim wallu z poziomu dedykowanej strony
3. Zliczamy liczbę udostępnień na tej samej stronie
4. Promujemy konkurs poprzez zachęcania wejścia na dedykowaną stronę i udostępnienie na swoim wallu (niezależnie) od samych udostępnień.

Monika Czaplicka
Gość

Nieregulaminowe.

Adam Wizimirski
Gość
Adam Wizimirski

Nawet jeśli dedykowana strona to typowy lendingpage pod własną domeną?

Monika Czaplicka
Gość

nie można wykorzystywać osi czasu użytkowników niezależnie od tego co się promuje – czy post, fanpage czy zewnętrzny link.

Adam Wizimirski
Gość
Adam Wizimirski

Wielkie dzięki! Ślę ukłony!

Łukasz Łyszkiewicz
Gość
Łukasz Łyszkiewicz

Dzień dobry! Czy post w stylu: „Jutro podarujemy 2 małe upominki wybranym przez nas osobom. Jeśli macie ochotę udostępnijcie ten post i polubcie naszą stronę” zamieszczony bez dołączonego regulaminu jest regulaminowy?

Monika Czaplicka
Gość

nie.

Katarzyna Morawska
Gość
Katarzyna Morawska

gdzie można zgłosić nielegalne konkursy na fb?

Beata Kot
Gość
Beata Kot

Dobre pytanie. Sama bym chciała wiedzieć, bo coraz więcej oszustów na fb naciągających ludzi na różne rzeczy.

Monika Czaplicka
Gość

wystarczy zgłosić jako cokolwiek, odrzucą, a potem trzeba się odwołać

Sara
Gość
Sara

Czy konkurs w stylu: Polub stronę, udostępnij wybrany przez nas post i na podstawie udostępnień będzie losowanie nagrody?

Monika Czaplicka
Gość

Jest nieregulaminowy i bez zgłoszenia do Izby Celnej narażony na mandat

Krzysztof Drzażdżyński
Gość
Krzysztof Drzażdżyński

Pani Moniko, czy jeśli zrobię konkurs w którym zwycięzcą zostaje uczestnik, który poda prawidłowy wynik (np. rozmiar czegoś umieszczonego na zdjęciu konkursowym) Jednak w razie gdyby więcej niż jedna osoba wytypowała prawidłowy wynik, zwycięzcą zostanie osoba, która wykaże większą dobrowolną aktywność dodatkową taką jak np. udostępnianie posta jako publiczny na swojej osi czasu, lub też oznaczanie znajomych, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani konkursem. Będzie to legalna adnotacja, czy też wykraczająca poza regulamin ?

Monika Czaplicka
Gość

moim zdaniem wykraczająca

Justyna Skrzypczak
Gość
Justyna Skrzypczak

Czy konkurs, który wygrywa osoba, której komentarz pod danym postem otrzymał najwięcej polubień jest zgodny z regulaminem?

Monika Czaplicka
Gość

jest.
jest też bezsensu, bo polubienia kosztują po kilka groszy za sztukę i każdy sobie może kupić kliknięcia od robota.

Katarzyna Pawlak
Gość
Katarzyna Pawlak

czy jak ktoś kupi like od robota moze zostać usuniety z facebooka??

Monika Czaplicka
Gość

może, ale to zwykle następuje po jakimś czasie

Sylwia
Gość
Sylwia

Ahoj! Tu Fotobudka 🙂 Czy ten konkurs zorganizowaliśmy zgodnie z prawem? Planujemy kolejne, chcemy być czujni…

https://www.facebook.com/fotobudkasmiechu/photos/a.1425572071068284.1073741827.1422666064692218/1564310337194456/?type=3&theater