Podzieliłem się dalej publicznym zdjęciem z Facebooka – czy grożą mi jakieś sankcje?

Hej. Podzieliłem się dalej zdjęciem z Facebooka, na którym jest moja koleżanka. Zastanawiam się, czy grożą mi za to jakieś konsekwencje.

Niestety, żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, brakuje mi jednej ważnej informacji – gdzie dokładnie podzieliłeś się tym zdjęciem. Jeśli w obrębie Facebooka – problemu nie będzie, ponieważ miałeś uprawnienia, żeby zdjęcie zobaczyć, a nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o możliwości dzielenia się w ramach serwisu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli ściągnąłeś to zdjęcie na swój komputer i opublikowałeś ponownie – obojętnie czy na Facebooku czy innym serwisie. Wykorzystałeś zdjęcie, do którego używania nie masz praw – z tego powodu możesz mieć problemy. Mogłeś też podzielić się linkiem do zdjęcia na Facebooku, dodając go w innym serwisie. W orzeczeniu w jednej z tego typu spraw możemy przeczytać:

Zamieszczenie na stronie portalu internetowego tzw. głębokiego linku (deep link) umożliwiającego użytkownikom tego portalu bezpośrednie (tj. z pominięciem struktury nawigacyjnej strony głównej innego portalu) otwarcie rekomendowanej witryny stanowi rozpowszechnianie wizerunku zamieszczonego na tej witrynie.

(SA w Krakowie 2004 r. I Aca 564/04) Jeśli więc koleżanka będzie chciała, może pozwać Cie ze względu na bezprawne wykorzystywanie jej wizerunku. Oczywiście w Polsce nie mamy prawa opartego na sprawach – te same sprawy można rozwiązywać w inny sposób – ale zwykle bezprecedensowe sytuacje stanowią pewną wytyczna dla kolejnych orzeczeń.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
asdfgh
asdfgh
8 lat temu

Rychło w czas

Monika Czaplicka
Reply to  asdfgh
8 lat temu

lepiej późno niż wcale 😉