Jeśli jeszcze nie masz strony internetowej – przeczytaj ten poradnik. Jeżeli masz stronę – możesz się upewnić czy jest dobrze zbudowana. Opisywana strona to wizytówka osobista. Ale wiele z tych zasad można zastosować do stron małych firm.

Strona internetowa jest Ci potrzebna, żeby informować o ważnych sprawach, zdominować wyniki wyszukiwania i dostarczać rzetelnych informacji na Twój temat.

Niezbędne elementy strony internetowej to:

 • strona główna, na którą lądują ludzie wyszukujący informacji o Tobie
 • strona o Tobie z Twoją biografią i zdjęciem lub opisem firmy
 • formularz kontaktowy albo inna forma kontaktu
 • zwykle jakaś oferta lub opis tego, co oferujesz

Bardzo dobrym elementem jest też posiadanie bloga.

 1. Wybierz gdzie chcesz mieć swoją stronę. Możesz korzystać z gotowych rozwiązań albo zamówić specjalistę. Większość gotowych rozwiązań umożliwia po prostu przeciąganie elementów jak puzzle.
 2. Wykup stosowną domenę (adres, taki jak czaplicka.eu), najlepiej imię i nazwisko (lub nazwę firmy). Możesz skorzystać z usług firmy, która udostępnia Ci hosting (ja polecam TheCamels), albo zarejestrować ją samodzielnie. Hosting to miejsce na dysku, gdzie będzie Twoja strona.
 3. Zbuduj stronę jak opisałam wyżej. Jeśli jesteś blogerem, dodaj również zakładkę o współpracach.
 4. Dodaj swoją gotową stronę do Google
 5. Dodawaj posty na blogu i aktualizacje
 6. Zoptymalizuj treści, aby strona szybko się ładowała
 7. Pamiętaj o odpowiednim opisaniu zdjęć i stron (tytuły, słowa kluczowe), czyli SEO (on site).

Swoją stronę możesz postawić za darmo (bez programowania) przy pomocy Google Mapy (serio!), czyli Google Moja Firma. Możesz też skorzystać z gotowych kreatorów. Lub zamówić u freelancera lub firmy (np. Wobuzza 😉 ).

Trudne? Niekoniecznie. A jeśli masz pytania – pisz w komentarzach!

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sabina
Sabina
2 lat temu

Moim zdaniem domena w formie imienia i nazwiska nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Nazwa domeny może świetnie przysłużyć się do pozycjonowania strony, jeśli zostanie odpowiednio przemyślana. Jednak to wszystko zależy od rodzaju strony i celu jej istnienia.

Tomasz
2 lat temu

Trochę idealnie wszystko opisałaś 🙂 W rzeczywistości to wszystko nie wygląda tak wspaniale. Pierwsze przeszkody zaczynają się wtedy, gdy nasza podstrona jest lepiej zoptymalizowana niż strona główna, wtedy zamiast domeny głównej, będzie podstrona wyżej w wynikach 🙂
Co do personal branding, to wychodzę z założenia, ze lepiej postawić „serwis” na domenie z nazwiskiem, a imię dopisać przy adresie email.

Karol
Karol
1 rok temu

Ogólnie z kreatorów stron internetowych nie korzystałbym, ponieważ kod HTML jest bardzo „zawiły”. Lepiej skorzystać z darmowych szablonów 😉