Aby ułatwić odpowiedź na pytanie: „plan antykryzysowy social media – czy Twoja marka go potrzebuje?”, skonstruowałam infografikę, która powinna podpowiedzieć na ile niezbędny Twojej firmie jest taki dokument. Zapraszam do pobierania i analizowania.

Infografika plan antykryzysowy social media Monika Czaplicka
Infografika plan antykryzysowy social media Monika Czaplicka

Obrazek powiększy się po kliknięciu

Plan antykryzysowy social media

to jedno z podstawowych narzędzi do zarządzania kryzysem. Dobrze przygotowany ma szansę uratować Twoją markę w trakcie problemu. Powinien zwierać między innymi takie informacje jak:

  • kto należy do sztabu kryzysowego i jakie są obowiązki poszczególnych członków
  • jak rozpoznać kryzys
  • kto z pracowników ma prawo wypowiadać się do mediów
  • jakie kryzysy mogą spotkać Twoją markę
  • co odpowiadać w niektórych przypadkach
  • procedury w przypadku poszczególnych kryzysów
  • przykłady poprzednich kryzysów marki oraz kryzysów konkurencji

Plan antykryzysowy należy regularnie uaktualniać. To jak często zależy w dużej mierze od wielkości firmy, specyfiki branży oraz kanałów social media, których marka używa.

Po co firmom taki plan?

Jego obecność pozwoli na sprawne działanie w sytuacji wysokiego poziomu stresu i krótkiego czasu, który organizacja ma na precyzyjne działanie w momencie kryzysu. W świetle zainteresowania mediów i zmasowanego ataku negatywnych komentarzy na profilach marki ciężko o dobrą improwizację. Szybkość zmian sytuacji powoduje, że nie ma czasu na dogłębną analizę i podejmowanie wielu decyzji. Zadaniem dobrze przygotowanego planu jest uproszczenie procesu decyzyjnego do minimum.

Jeśli nie masz planu komunikacji kryzysowej – biernie czekasz na katastrofę, która się zbliża.

Najczęściej firmy nie przygotowują planu antykryzysowego social media z powodu niezrozumienia jego celu – uważają, że na kryzys nie można się przygotować. Często brakuje funduszy. Wielu marketerów uważa, że poradzi sobie z zaistniałym kryzysem lub, że taki w ogóle ich korporacji nie dotknie. Przygotowanie takiego planu wymaga również specjalistycznej wiedzy – w organizacjach jej brakuje, a specjalistów zajmujących się tematem nie jest wielu. Dodatkowo marki mają mylne przeświadczenie, że brak oficjalnej obecności w social mediach powoduje, że nie trzeba mieć planu.

Badania pokazują, że większość kryzysów można uniknąć dzięki dobremu przygotowaniu. Wiele z nich zdarza się z bardzo trywialnych i przewidywalnych przyczyn.

A czy Ciebie stać na brak planu antykryzysowego?

Jeśli nie, sprawdź jak powinien wyglądać taki plan w mojej książce Zarządzanie kryzysem w social media.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments