Używając codziennie Facebooka nawet nie zauważamy nowych funkcji, które wprowadza. Ale to nie wszystko – niektórzy otrzymują testowe funkcje. Jakie? W jakim kierunku zmierza Facebook?

Trending w mobile

Widzieliście już trending topic na swojej wersji komputerowej? Teraz będziecie mogli przeglądać najbardziej interesujące tematy również na komórce.

Facebook Insights

Jeśli zastanawialiście się ile osób kliknęło w wasze linki – nowe statystki Facebooka mogą to zmienić! Bardzo przydatna funkcja pokazująca kliknięcia. Wreszcie.

Targetowanie

Targetowanie postów poszerzono teraz o możliwość wybierania zainteresowań. Posty mogą być teraz jeszcze lepiej wycelowane w grupę docelową.

Edytor zdjęć

Ulepszony edytor zdjęć umożliwia automatyczne poprawki naszych fotek. Automatyczne poprawki możemy wyłączyć, ale nadal zostaje opcja ręcznego poprawiania kontrastu, jasności i paru innych aspektów.

Wyszukiwarka

Ulepszona wyszukiwarka umożliwia przeszukiwanie postów oraz pokazuje ostatnio wyszukiwane treści. Zdecydowanie bardziej czytelna i funkcjonalna.

Sprzedaj na grupie

Facebook uruchomił testowo opcję sprzedawania na grupie naszych produktów. Nie wiadomo czy funkcja zostanie udostępniona szerszej publiczności, ale może naprawdę zrewolucjonizować podejście do biznesu na Facebooku.

Update: By działało administrator grupy musi na to pozwolić.

Wideo

Fejs próbuje podebrać widzów YouTubowi. Początkowo automatyczne odtwarzanie na newsfeedzie, teraz możliwość tworzenia list oraz wybierania głównego video na stronie z filmami.

Call to action (video)

Po zakończeniu filmu wideo możemy stworzyć darmowy przycisk call to action typu subskrybuj, kup itd.

Call to action (fanpage)

Również na naszym fanpage możemy stworzyć przycisk call to action wzywający do np. kontaktowania się z naszą marką.

To tylko niektóre ze zmian, które Facebook obecnie testuje. Większość z nich ma pomóc firmom w sprzedaży, angażowaniu użytkowników oraz usprawnieniu doświadczenia z portalem (edytor zdjęć, wyszukiwarka).

Facebook wie, że brak zmian oznacza nie tyle stagnację, co cofanie się w tym biznesie, starają się więc testować różne opcje, a potem wprowadzać je sukcesywnie.

To oznacza również, że bardzo często nie myślimy o tym, że każdy z nas ma innego fejsa – część funkcji jest dostępna tylko dla wybranych osób i warto o tym pamiętać, bo może się okazać, że coś oczywistego dla nas jest niedostępne dla innych.

A jak wam podobają się nowe funkcje Facebooka?

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emil Zarzeczny
5 lat temu

Nie testowałem jeszcze call to action przy postach promocyjnych. Wypróbuję 🙂
Wyszukiwarka działa wyłącznie dla English (US), czy w polskiej wersji również? Graph search do tej pory sprawdzał się świetnie, przez co zapomniałem już jak wygląda polska wersja.

Monika Czaplicka
Reply to  Emil Zarzeczny
5 lat temu

też mam angielską 😉
ale pewnie wprowadzą z czasem i w pl