Na czym polega model EEIA? Dlaczego ma być lepszy niż inne modele stosowane w marketingu – np. AIDA – i czemu stosuje się go akurat do social mediów? Kilka informacji dla zagubionych.

Model EEIA – zasięg

Zaczynamy od zbudowania zasięgu. Jeśli otwieracie nowy biznes, to zależy Wam na tym, żeby przychodzili tam klienci. Kiedy ludzie wiedzą o istnieniu Waszego sklepu, są szanse, że skorzystają z jego oferty. Tu pojawia się problem – jeśli staniecie przed sklepem i będziecie rozdawali ulotki każdemu, kto się napatoczy, to oczywiście ileś osób dowie się o waszym biznesie, kilka nawet wejdzie do środka, ale nic nie kupi. Kluczem do sukcesu jest dotarcie z informacją o swojej ofercie do osób, które mogą być zainteresowane kupnem produktu/usługi. Identycznie wygląda sprawa z fanpage’ami czy innymi profilami – możemy mieć tysiące fanów/subskrybentów itd., ale będą to martwe dusze (np. kupione profile z Bangladeszu czy innych Chin). Nie przełoży się to w żaden sposób ani na wizerunek, ani na sprzedaż. To jest tak zwany pusty zasięg.

Model EEIA – zaangażowanie

Potem zaczynamy pracować nad zaangażowaniem, czyli tym, żeby ludzie komentowali i lubili naszą treść. Wysoki ER (engagment rate) wpływa na to, że ludziom wyświetla się treść fanpage. Poza tym zaangażowanie wiąże się z emocjami. Analogicznie – klienci wchodzą do sklepu, dotykają towarów czy interesują się darmowymi próbkami, ale to wcale nie musi wiązać się z zakupem. Gdybyśmy w naszym sklepie rozdawali gratisy, to oczywiście wiele osób się zainteresuje, ale co z tego? Niewiele jest takich produktów, które po spróbowaniu idziemy kupić. Właśnie tak działają żebrolajki i koteczki na Facebooku czy innych profilach social mediowych. Możemy wrzucić demota, który sprawi, że wiele osób polubi to zdjęcie. I co z tego? Czy zdjęcie słodkiego kotka sprawi, że wybiorę tego, a nie innego operatora komórkowego? Czy post typy: „lubisz wódkę – lajk, wino – komentarz, piwo – share” sprawią, że dowiadujemy się czegoś o ofercie? Albo przekonuje nas do zakupu?

Model EEIA – wpływ

Wpływ, to ten element, który powoduje, że następuje akcja, czyli zakup lub skorzystanie z usługi. To właśnie ten element model pokazuje, czy posiadanie tysięcy fanów lub wrzucanie treści, które lubi masa osób daje wymierne efekty.

Wiele postów żaden sposób nie wpływają na mnie jako klientkę, chociaż mogę nie należeć do grupy docelowej. Ale mam wrażenie, że na przedstawiciela żadnej grupy docelowej nie zadziała.

Model EEIA – akcja

Jak może być definiowana akcja w modelu EEIA? W przypadku social mediów może chodzić głównie o 3 rzeczy:

  1. sprzedaż
  2. budowanie wizerunku/reputacji
  3. obsługę klienta

W pierwszym przypadku umieszczamy informacje o produktach, promocjach, sprzedaży, sieci dystrybucyjnej itd. W drugim przypadku, dużo szerszym, zamieszczamy treści związane z marką – filozofią firmy, pracowników, cytaty, zdjęcia sklepów, filmiki, wydarzenia, etc. W to włącza się również brandingowana treść. W trzecim wypadku publikujemy treści związane z korzystaniem z produktów czy usług, dodajemy infografiki, instrukcje i inne przydatne informacje dla klientów. To oczywiście tylko pomysły na treści, które można publikować, żeby uzyskać stosowną akcję.

Zaawansowany model EEAI – PESO/EEIA

Na blogu Ani Miotk znalazłam rozbudowany model EEIA poszerzony o PESO, czyli media Kupione, Pozyskane, Podzielone i Własne. Sama chętniej stosuję POEM, czyli Payed, Owned, Earned Media – czyli media Kupione, Pozyskane i Własne. Media kupione to reklamy, bannery, teksty sponsorowane itd., czyli wszystko to, za co marka musi zapłacić. Media pozyskane to te, które marka uzyskuje od fanów i klientów – recenzje, komentarze, głosy itd. Media podzielone to wspomnienia, linki, re-tweety, oceny, podzielenia się. Media własne to treści generowane przez markę: wpisy, linki, zdjęcia, pliki do ściągnięcia itp. Tabelka poniżej pokazuje krzyżowanie modelu EEIA oraz PESO, jeśli chodzi o to, co można mierzyć w poszczególnych aspektach obu modelów.

model PESO/EEIA
model PESO/EEIA

Model EEIA stosuje się w social mediach, ponieważ dobrze odzwierciedla proces związany z budowaniem swojej obecności w sieci pozwalając uniknąć typowych pułapek – pustego zaangażowania i pustych fanów – a zarazem zwraca uwagę na cel obecności w mediach społecznościowych, czyli akcję (jakkolwiek zdefiniowaną).

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał Frączek
8 lat temu

Monika, cieszę się, że spodobała Ci się grafika na stronie naszej Agencji PHI 🙂

dobry artykuł!

Monika Czaplicka
Reply to  Michał Frączek
8 lat temu

dzięki 🙂
grafika naprawdę prosta i ładna, dlatego sobie pozwoliłam ją pożyczyć. cieszę się, że tekst się podoba.

Dobra Kawa
Dobra Kawa
4 lat temu

Dzień dobry! Z zainteresowaniem czytamy Pani artykuły. Myślimy jak pozyskać nowych klientów …

Monika Czaplicka
Reply to  Dobra Kawa
4 lat temu

mogę w czymś pomóc?

Dobra Kawa
Dobra Kawa
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Myślimy o konkursach np. przyślij na nasz fan page zdjęcie jak pijesz kawę z automatu. 3 najlepsze nagrodzimy kubkiem plus smyczą. Czy taki pomysł jest zgodny z regulaminem Facebooka?

Monika Czaplicka
4 lat temu

zapraszam do przejrzenia bloga 🙂 jest kilka wpisów o pomysłach na konkursy