Jest kilka takich mechanizmów konkursowych, których z założenia nie polecam. O tym dlaczego warto ich unikać i na czym polegają przeczytacie w poniższym tekście. Nie róbcie sobie kryzysów na zamówienie!

TOP fani

Konkurs polega na nagradzaniu najaktywniejszych fanów. Można nagradzać codziennie jedną osobę lub wyznaczyć jakiś odleglejszy termin np. raz na miesiąc.

Dostępne są aplikacje, które generują statystyki w czasie bieżącym (część z nich również darmowa). Zajrzyj na:

Ponieważ konkurs nastawiony jest na ILOŚĆ, a nie na JAKOŚĆ grozi przyrostem bezsensownych postów i polubień. Ludzie będą komentować: „super”, „zgadzam się”, „masz rację” itd. a potem lubić wszystko jak leci.
Czy o to Ci chodzi?

screenshot-www.facebook.com 2014-10-04 11-00-55Jeden z komentarzy na grupie Social media

Są dwa rozwiązania tego problemu.

Albo robimy bardzo dobry regulamin, w którym wykluczamy angażowanie się w posty sprzed miesięcy, określamy jakie komentarze są dozwolone i monitorujemy aktywność fanów. Nadal jednak wymaga to wiele pracy i przewidzenia różnych dziwnych zachować fanów.

Drugim rozwiązaniem jest zrezygnowanie z aplikacji i z nagradzania najaktywniejszych fanów. Założeniem konkursu będzie nagradzanie najbardziej WARTOŚCIOWYCH fanów. Osoby może te wybierać komisja lub mogą być wybierani przez członków społeczności (byle nie na lajki).

Można też po prostu nagradzać fanów bez konkursu i robić im miłą niespodziankę 🙂

Konkurs na lajki

Obojętnie czy uczestnicy przesyłają swoje zgłoszenia, mają wybierać z dostępnych opcji czy organizujesz akcję jeszcze inaczej – kluczem tego typu konkursu jest fakt, że ludzie lubią (głosują) to, co im się podoba. Wygrywa zgłoszenie z największą liczbą polubień.

Aplikacji do tego jest masa. Zobacz aplikacje konkursowe na moim blogu.

Ponieważ konkurs nastawiony jest na ILOŚĆ, a nie na JAKOŚĆ….
dokładnie tak samo jak w przypadku poprzedniego konkursu – problemem jest to, że skupiamy się na ilości polubień, a nie jakości.
Sądzicie, że możecie się bronić?
Oczywiście aplikacja może sprawdzać IP i czas między polubieniami (czego nie zrobicie mając konkurs na swojej ścianie). A co z kupowanymi głosami? A co z armią fejków? A co z bardziej zaawansowanymi skryptami? I na koniec – co z mafią konkursową? Ożywające babcie, rozwiedzeni mężowie głosujący z 3 kont na swoich listonoszów – nie takie rzeczy nasze social mediowe oczy widziały.
Czy Twój konkurs jest na to przygotowany?

zbieranie lajków

Są dwa rozwiązania tego problemu.

1) rezygnujemy z polubień i zastępujemy je np. komisją, która przyznaje nagrodę. Możemy zachęcać do polubienia pracy celem sugerowania komisji kto powinien wygrać.

2) ograniczamy znaczenie polubień stosując np. 2 etapy konkursu: 1. podczas, którego ludzie głosują i 2 wybór komisji (kolejność dowolna, chociaż zmienia wiele). Nie wyklucza to oczywiście żadnego z wyżej wymienionych problemów.

Trzecie rozwiązanie, czyli właściwie 2a, to takie, w którym ograniczamy ilość lajków. Innymi słowy robimy wpisowe (np. 20 polubień), które jest niezbędne dla zgłoszenia, aby wzięło udział w konkursie.

Kluczowym elementem przy planowaniu konkursów na Facebooku jest odpowiedzenie sobie na pytania: dlaczego to robimy (korzyść dla marki), jak fani mogą próbować nasz oszukać i czy dany mechanizm jest na pewno najbardziej optymalny dla naszego celu.

Jak sobie radzicie z organizowaniem konkursów?

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Marta TułnowskaMonika CzaplickaIzaAleksandra Jadwiga Recent comment authors
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta Tułnowska
Gość
Marta Tułnowska

uff, po wysłaniu naszego konkursu bałam się, że będziemy złym przykładem i się tu dzisiaj znajdziemy…

Monika Czaplicka
Gość

aż taką grozę wprowadzam? 😀

Marta Tułnowska
Gość
Marta Tułnowska

troszeczeczkę 🙂

Aleksandra Jadwiga
Gość
Aleksandra Jadwiga

Na mój konkurs wkroczyła konkursowa mafia, chociaż zaznaczyłam wyraźnie, że wygrywają najciekawsze odpowiedzi, a ilością lajków nasza komisja będzie się jedynie sugerować. I teraz zalewa mnie fala hejtu, głównie od Pana nie umiejącego posługiwać się poprawną polszczyzną, że miał najwięcej lajków (tutaj dodaje dupy i cholery), powinien więc wygrać („jaja sobie robicie”), który chyba żyje z uczestnictwa w konkursach.

Aleksandra Jadwiga
Gość
Aleksandra Jadwiga

A zrobiłam mu risercz, który potwierdził moje obawy. Na wallu same konkursy i żebranie o lajki. Odpowiadamy grzecznie, fani nas bronią, to chyba jedyne logiczne wyjście, jak sobie z czymś takim poradzić.

Monika Czaplicka
Gość

niestety – mafia konkursowa to makabryczna plaga, z którą się nie wygrywa, bo mogą robić takie awantury, że głowa mała…

Aleksandra Jadwiga
Gość
Aleksandra Jadwiga

Zanim zagłębiłam się w temat, nie wiedziałam, że istnijeją strony zrzeszające takich ludzich, którzy sobie wzajemnie „pomagają”. I potem fanpage z 500 lajkami robi konkurs, gdzie jedna odpowiedź ma 12 tys polubień, a jest denna… Naprawdę denna.

Monika Czaplicka
Gość

a widzisz 😉
tu masz więcej o mafii: https://czaplicka.eu/konkursowicze-plaga-cholera/
http://ereklamy.com/, a tu masz przykładowy cennik

Iza
Gość

też miałam kiedyś problem z panem ( na zdjęciu ok 40-tki), który wysyłał na walla ciągle misie i totalne głupoty, a potem miał pretensje, że nie wygrał, bo przecież był aktywny.. Trochę nerwów już mnie zjadły konkursy i tak właśnie szukam teraz pomysły, na coś co z góry pozwoli przesiać konkursowiczów(: