Wszyscy wiemy, że konkurs na Facebooku to świetne narzędzie do budowania zaangażowania, pozyskiwania nowych fanów i do generowania treści. Ja się z tym nie zgadzam, ale dziś nie o tym 😉 Wiele osób nie wie, jak przeprowadzać je zgodnie z prawem, z regulaminem Facebooka i wykorzystując jego możliwości. Krótki poradnik dla opornych!

Pamiętaj!

Konkurs na Facebooku nie może obejmować:

  • losowania (wymaga to zgłoszenia do Izby Celnej, itd.)
  • udostępniania
  • tagowania

Konkurs na Facebooku - jak zrobić go prawidłowo?

Określ cel

Jak w przypadku każdego działania zastanów się, jaki cel Ci przyświeca. Chcesz pozyskać nowych fanów? Jeśli tak – kogo? Może chcesz zwrócić uwagę na nowy produkt albo zwiększyć sprzedaż? A może potrzebujesz treści stworzonych przez fanów? Chcesz pozbierać maile? Powodów do przeprowadzania konkursu jest wiele i ważne, aby wiedzieć, po co to robisz. Dobry konkurs na Facebooku dotyczy Twojego biznesu.

  • przekierowanie na www
  • baza kontaktowa
  • badanie opinii
  • zwiększenie pobierania aplikacji
  • zwiększenie sprzedaży produktu/usług
  • wartościowy content

Zaplanuj

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić konkurs na Facebooku – nie bój się. Pomogę 🙂 Opowiem o tym jakich konkursów nie polecam oraz jakie są dobre konkursy. Przygotuję Cię też na najgorsze, czyli opowiem o różnych wpadkach. Wyjaśnię kwestie nowych fanów z konkursu.

Oś czasu czy aplikacja?

Wiedząc już, w jakim celu robisz konkurs, odpowiedz sobie na pytanie, czy warto wykorzystać do tego celu dedykowaną aplikację czy może jednak oś czasu. O różnicach między tymi rozwiązaniami przeczytasz w moim poście. Po co w ogóle aplikacja? Chętnie opowiem.

Znaj prawo

Ciężko przeprowadzić konkurs, jeśli nie znasz polskiego prawa. Dowiedz się czego nie możesz robić, jak nie naruszyć niczyich praw i co można uznać za losowanie a czego nie. Miej aktualne informacje np. o zmianach z 5 listopada.

Zorganizuj się

Z jednej strony konkurs musi być zgodny z regulaminem Facebooka (a ten się zmienia!), z drugiej powinien zachęcać uczestników do wzięcia udziału. To również obejmuje ograniczanie szansy dla konkursowiczów. Są prawdziwym zagrożeniem dla Twojej zabawy! Ale nie tylko oni. Zagrożeń dla konkursu trochę jest, dlatego warto o nich poczytać. Wyjaśniam też jak się bronić.

Przygotuj materiały

Regulamin, politykę prywatności, zasady zabawy – wszystkie te elementy, które tworzą konkurs  na Facebooku. Jeśli nie wiesz jakie są niezbędne materiały do przeprowadzenia promocji – zajrzyj do tego wpisu. Jeśli nie wierzysz, że regulamin Twojego konkursu jest ważny, przeczytaj o skutkach wpadki BNP Paribas.

Promuj

Chociaż to konkurs ma zapewnić promocję Twojej marce czy produktowi bardzo ważne jest, żeby ludzie dowiedzieli się o tym, że taki konkurs jest. Oznacza to, że należy do promować przy pomocy różnych narzędzi.

 

Jak widać potrzeba dużo wiedzy i sprawnych umiejętności, żeby konkurs który przygotowujemy odniósł sukces, a nie okazał się porażką. Niejedna firma straciła fanpage ze względu na naruszenie regulaminu i niejedna użerała się z Izbą Celną (i karami przez nią nałożonymi) – wystarczy życzliwy donos konkurencji czy niezadowolonego fana.

Warto więc przygotować się do organizacji – dobrze przygotowany może być ogromnym zyskiem (tak finansowym jak i wizerunkowym), a nieprzygotowany może skończyć się kryzysem nie tylko wizerunkowym, ale i karami finansowymi. A tego przecież byśmy nie chcieli, prawda?

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mag Juk
Mag Juk
5 lat temu

Mam pytanie, czy te dane są aktualne na rok 2016? Nigdzie nie widzę daty artykułu.

Monika Czaplicka
Reply to  Mag Juk
5 lat temu

nie wiem o jakie dane chodzi, ale tekst jest z 2015 roku

mark
mark
5 lat temu

Czy taki wpis to już „konkurs” wraz z całą otoczką prawną „Mamy do rozdania 10 kubków koszuek itp , zapraszamy do dobioru w naszej siedzibie w dniach …. w przypadku wyczerpania zapasow poinformujemy Was na stronie „

Monika Czaplicka
Reply to  mark
5 lat temu

Myślę, że tak. W prawie raczej nie ma instytucji „rozdawania”, ale jest „przyrzeczenie publiczne” (czyli konkursy zazwyczaj).

MONIKA
MONIKA
5 lat temu

Propozycja konkursu na stronie firmy, do wygrania określonego menu dla 2 osób (wylosowanej z osobą towarzyszącą), losowanie (filmik) z pojemnikiem, zgłoszonymi osobami byłyby widoczne (udostępnione) Czy jest to ok.?

KONKURS!
2 osoby wygrywają ! 🙂
(do wykorzystania w Karczmie od wtorku do czwartku w godzinach otwarcia lokalu, wyklucza się zmianę wygranego menu na inne)
Co zrobić żeby wziąć udział w konkursie?
1. Udostępnij zdjęcia konkursowego
2. Polub nasz profil:
Wyniki konkursy ogłosimy 25 kwietnia
ZAPRASZAMY !

Milena Waruszewska
Milena Waruszewska
5 lat temu

Czy nadal nie można prosić o oznaczanie znajomych w komentarzach pod postem konkursowym (warunek udziału)?

Monika Czaplicka
Reply to  Milena Waruszewska
5 lat temu

można

sally
sally
5 lat temu

Czyli w przypadku kiedy mam do rozdania np. 10 kubków za najszybsze prawidłowe wykonanie zadania (np. prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe) to w żaden sposób nie mogę postawić warunku uczestnictwa w taki sposób, aby konkurs zyskał na popularności (poprzez like lub udostępnienie)?

W takim przypadku oczywistą korzyścią uczestnika konkursu jest nieinformowanie innych o takim konkursie (celowe zmniejszenie konkurencji). Jak rozwiązać taki problem?

Monika Czaplicka
Reply to  sally
5 lat temu

Skorzystać z innych narzędzi marketingowych do pozyskiwania rozpoznawalności marki zamiast bazować na konkursie, który z założenia jest narzędziem do angażowania pozyskanych już fanów/klientów 🙂

majka
majka
4 lat temu

A co w przypadku, jak podczas organizacji konkursu np. fotograficznego warunkiem zwycięstwa jest zebranie największej ilości like pod zdjęciem. Głosować może każdy – zamiast Yuri z firmy, które wybiera zwycięzcę, robią to inni użytkownicy?

Monika Czaplicka
Reply to  majka
4 lat temu

nic – po prostu jest to świetne pole do oszustw, bo lajki na allegro kosztują po kilka, kilkanaście złotych, nie da się tego sprawdzić jak to są lajki na fejsie (a mogą się nazywać po polsku), więc efekt, jest taki, że macie fajny zasięg na czyimś komputerze 😉

Boczarowe opowiastki
4 lat temu

Prowadzę firmowego bloga i chciałbym zorganizować konkurs z okazji 2 miesięcy istnienia bloga i przyciągnąć do niego czytelników.
Na co muszę wracać uwagę?
Wiem, że nie można wymagać w regulaminie polubienia fp czy udostępnienia postu mam rację?

Monika Czaplicka
Reply to  Boczarowe opowiastki
4 lat temu

polubienia można, ale ich nie sprawdzisz
udostępnień nie możesz, tak samo jak tagowania, publikowania na profilu itp.
10% wartości nagrody musisz opłacić ryczałt US
jeśli losowanie do zgłoszenie do Izby Celnej
regulamin
krótko mówiąc – pracuj nad blogiem, a nie nabijaj sobie sztucznego zasięgu konkursem. Czytelnicy mają przychodzić, bo masz fajne treści, a nie kubki do rozdania.

Maciej Em
Maciej Em
4 lat temu

chcę wypromować lodziarnie nad morzem w miejscowości.
Wpadłem na pomysł aby każdy kto kupi produktów za 15 zl zrobi zdjęcie, które zdobędzie najwięcej lajków wygrywa (zdjęcie zamieszczone na profilu lodziarni.)
Aby zniwelować oszustwa jest na to 48h następnie sprawdzamy zdjęcia i przyziemy nagrodę ( zdaję sobie sprawę, że mama z 5 letnim synkiem będzie kupować na allegro lajki za „naście złoty” aby wygrać power bank dla syna wart 20 zł 🙂
1)czy jest ok (przepisy)
2) czy macie może jakiś lepszy pomysł jak napędzić klientów w małej miejscowości aby kupowali jej produkty? ( bez rabatów cenowych)?

Monika Czaplicka
Reply to  Maciej Em
4 lat temu

Pomysły macie, za to się zwykle płaci 😉
Konkurs nie pomaga zwiększać sprzedaż. potrzebujesz wyróżnika. czym wyróżnia się Twoja lodziarnia na tle wszystkich innych?

Maciej Em
Maciej Em
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

lody kręcone według własnej receptury

Monika Czaplicka
Reply to  Maciej Em
4 lat temu

To system rekomendacji, ew. program „lojalnościowy” czyli pieczątki albo punkty.

Emil Wagner
Emil Wagner
4 lat temu

Mam do rozdania bilety na spektakl w zamian za …. za co >? Jakiś konkurs na fb tylko jaki ? Nakręciłem film promocyjny i chodzi mi o jak najwięcej wyświetleń. Co mogę zrobić aby to wszystko było legalne i przyniosło jak największy pożytek ?

Monika Czaplicka
Reply to  Emil Wagner
4 lat temu

nie rób konkursu 🙂 to nie przynosi efektów

Marlen
Marlen
3 lat temu

Szkoda, że to nijak ma się do rzeczywistości. Konkursy są i będą. A zgłosić do FB ich się nie da 🙂
Są firmy nagminnie łamiące te zasady i co z tego? Nie ponoszą z tego powodu, żadnych konsekwencji…

Monika Czaplicka
Reply to  Marlen
3 lat temu

Ponoszą, tylko Ci, którzy np. dostają bana od Facebooka czy grzywnę od Izby Celnej się nie chwalą tym na prawo i lewo. Są firmy, które dostają „po głowie” od sponsorów itd.
Po prostu świadomość ludzi odnośnie organizowania konkursów jest mega niska i z tego często wynikają problemy.
A zgłaszać się da. Po prostu nie ma osobnej kategorii, ale FB reaguje.

Marlen
Marlen
3 lat temu

Szkoda, że to wszystko nijak ma się do rzeczywistości. Firmy nagminnie łamią te zasady
a zgłoszenie konkursu do adminów FB jest niemożliwe…

Iza Iza
Iza Iza
3 lat temu

Moniko, czy mogę zrobić konkurs w taki sposób, że: na fb dam post, że jest konkurs, ale przekieruje go na mojego bloga i tam zasady i regulamin będzie tak opisany, że: 1. bedzie trzeba polubić mój fanpage 2. Udostępnić post konkursowy 3. Zaprosić 3 osoby do zabawy??? Wiem, że piszesz, że nie można udostepniac, ale słyszałam od kogoś, że jeśli ten regulamin będzie umieszczony na blogu to można tak zrobić. Jak jest?

Monika Czaplicka
Reply to  Iza Iza
3 lat temu

to jest tak samo konkurs na FB, tylko reguły opisane na blogu. Konkurs nadal działa na fb 😉 systemu nie oszukasz 😉 nie można, jest to nadal nielegalne.

Marta
Marta
3 lat temu

Dzień dobry 🙂 Chciałabym zrobić konkurs, aby pokazać naszą nową stronę internetową. Pomysł jest taki: „Co myślicie o naszej szkole? Oceńcie nas i napiszcie w opinii kilka słów od siebie! Najlepsze 5 opinii zostanie nagrodzone.” Oczywiście podam jakie będą nagrody. Czy to jest zgodne z prawem? Bardzo dziękuję za pomoc.

Monika Czaplicka
Reply to  Marta
3 lat temu

najlepsze opinie są trochę niejasne.
i gdzie te recenzje?
od kiedy do kiedy konkurs?
regulamin?
itp.
plus trzeba sprawdzić czy opłacanie recenzji nie jest niezgodne z prawem (tego nie wiem)

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

Witam! Niestety nie zgodze się, że konkursy nie przynoszą efektu. Oczywiście, sa inne mozliwości promocji, ale nic tak ludzi nie przyciąga jak dostanie czegoś za darmo, połdarmo lub z niewielkim wysiłkiem. Każda firma ma przygotowane gadżety dla klientów i taka forma jest wręcz idealna. Niczym nie różni się od rozdawania na targach, eventach, na ulicy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto przeczyta takie przepisy i takie paragrafy, ze uniemożliwi w praktyce jakiekolwiek działanie. Znamy przypadki nalotów urzędników na jarmarki, gdzie kasowana nielegalną śliwowicę i lokalne trunki. Może my dojśc, że przepisami wstrzymamy słońce. Tylko po co? Facebook się zastrzega, bo to… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
Reply to  czaplicka
3 lat temu

Jak świat światem jestem przekonany, że działa. Na swoim przykładzie, ale mogę sięgnąc po opracowania i przytoczyć dane, że wszelkie konkursy przynoszą wymierne korzyści firmie. A donoszenie nazywam pewien rodzaj trollowania rodzaju anonimowych listów, że sąsiad kupił nowy samochód i skąd ma na to pieniądze. Bo co Pani nazywa kradzieżą? Rozdanie breloczków, koszulek, czy zaproszeń na kolacje? Że państwo okradam? Że niby muszę rejestrowac loterię dla 2 ludzi, którzy wylosują nagrody. Każdy sąd odrzuci zarzuty ze względu na niską szkodliwość społeczną. Niepotrzebnie przegina Pani w drugą stronę, bo tak możemy sie licytować nieskończoność. Nie mam problemu z prawem, ale nie… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
Reply to  czaplicka
3 lat temu

Gwoli ścisłosci:

Obowiązek zapłaty podatku od wygranej nie dotyczy nagród w konkursach:

organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu,

specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub artystycznej,

dotyczących sprzedaży premiowej,

– pod warunkiem, że jednorazowa wygrana lub prezent nie przekroczy równowartości 760 złotych.

760 ZŁ polskich, Pani Moniko.

Michał
3 lat temu

Siema, przeszperałem temat i przygotowałem konkurs, czy mogę gdzieś podesłać treść do weryfikacji??

Agata
Agata
3 lat temu

Witam,
Mamy profil n fb Stowarzyszenia i musimy zwiększyć liczbę polubień ponieważ takie mamy wskaźniki które mamy wykazać. Czy konkurs w którym bedzie chodziło o polubienie strony (fb) i zaproszenia kilku znajomych do polubienia będzie ok?? Na jakiej zasadzie potem wybrać wygrane osoby skoro nie można losować?