Bardzo często spotykam się z tym, że kiedy piszę o tym jak powinien wyglądać konkurs na Facebooku, ktoś od razu odpisuje: „ale przecież nie można zgłaszać konkursów”, albo „nikt na nie nie reaguje”, albo „każdy tak robi”. Czy rzeczywiście się jest czym przejmować w kwestii nielegalnych organizacji konkursu?

Etyka

Modne słowo, które niewiele znaczy. W obliczu potencjalnej skuteczności wolimy, jako marketerzy, przymknąć oko na etykę, w imię KPIów. Innymi słowy – co z tego, że udostępnianie jako warunek jest nielegalne, skoro od tego rosną zasięgi?

Nie mniej – niezależnie od tego czy możemy zostać przyłapani czy nie, regulamin Facebooka mówi jasno co możesz, a czego nie, jeśli chodzi o konkursy.

 

Izba Celna

Losowanie powinno zostać zgłoszone do Izby Celnej, zgodnie z ustawą o grach hazardowych. Wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy, a część umyślnie narusza te przepisy. Co im za to grozi?

organizacja loterii bez odpowiedniej zgody stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny do 720 stawek dziennych, karą pozbawienia wolności do lat 2 albo obiema tymi karami łącznie. Co więcej, za złamanie przepisów nie płaci tylko organizator (100% przychodu z organizacji gry), ale i uczestnik (równowartość uzyskanej wygranej).

Newseria.pl

Jakie są szanse, że zostaniemy przyłapani? Sama Izba Celna zazwyczaj nie reaguje i nie wyszukuje konkursów na Facebooku do ukarania. Inaczej ma się sprawa w przypadku sytuacji, kiedy ktoś złoży na nas donos. Niezadowolony uczestnik? Konkurencja?

Facebook

Częstym argumentem przeciw stosowania regulaminu Facebooka jest to, że sam portal nie ma np. opcji zgłaszania nielegalnych konkursów. To nie oznacza, że pracownicy Marka nie reagują na zgłoszenia. Bardzo często osoby zgłaszają nielegalny konkurs, ale zgłoszeń jest jedno, ew. kilka. Niezależnie od zgłaszanego tematu (wyjątkiem są sutki i golizna) Facebook zajmuje się zgłoszeniami dopiero od pewnej liczby wpływających zawiadomień. To po pierwsze.

Po drugie – biorąc pod uwagę ile jest konkursów na samym Facebooku (w setkach tysięcy dziennie, jeśli nie więcej), nawet zakładając, że tylko część jest nielegalna – licząc, że jeden pracownik mógłby obsłużyć kilkadziesiąt zgłoszeń dziennie – to i tak portal musiałby zatrudnić armię ludzi do zajmowania się tylko tym.

Skoro nie może egzekwować swoich zasad, to po co je ma?

 Ponieważ chodzi o zasady. Ponieważ chodzi o to, że każdy spamerski konkurs na udostępnianie męczy ludzi, którzy widzą nachalną i niechcianą reklamę (w przeciwieństwie do oryginalnej reklamy Facebookowej, która jest targetowana). Bo w Facebooku chodzi, mimo wszystko, o interakcje, a nie promocję marek.

I dlaczego, kiedy są zgłaszane posty o konkursach Facebook reaguje. Czasem kasuje sam post. Czasem, za recydywę, kasuje nawet cały fanpage (ale to trzeba się postarać).

Twoi klienci

Jak często Ty, organizatorze konkursów dzielisz się treściami innych marek z własnej woli? A jak często bierzesz udział w konkursach na sznurówkę czy inny kubek? Czy chciałabyś, żeby Twój profil był zbiorowiskiem treści reklamowych marek? To dlaczego muszą to robić Twoi klienci?

Dlaczego ich nie szanujesz? Nie pytasz o zdanie, tylko narzucasz obowiązek reklamowania Twojej firmy? W ten sposób przyciągasz takie osoby, które są wartościowymi klientami, bo ci nie sprzedają swojego profilu za potencjalną nagrodę. Zauważyłeś wzrost sprzedaży swoich produktów/usług po takim konkursie? Jestem pewna, że nie. Ludzie nie kupują, bo wzięli udział w konkursie. Więc po co Ci te zasięgi? Po co trafiać do przypadkowych osób? A może do nieistniejących profili?

Znam wiele osób, które mierzi oglądanie takich konkursów. Odlubiają strony albo przestają obserwować, bo nie chcą być spamowani. Będzie zawsze grono zachwyconych osób, ale dziwnym trafem ani są zachwyceni każdym konkursem i nie przywiązują się do marki. Czy to są Twoi klienci?

Będzie bardzo wiele konkursów, które zostaną przeprowadzone nielegalnie i nic się nie stanie. Nie będzie ani mandatu ani upomnienia. Ale to nie powoduje, że takie konkursy są dobre, to po pierwsze. A po drugie zastanówcie się co chcecie osiągnąć takim konkursem. Bo możecie szybko się przekonać, że to co robicie jest absolutnie bezsensu. I to będzie największa porażka.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Sobczyk
Jakub Sobczyk
4 lat temu

Popieram. Jako menadżer kilku stron uczulam redaktorów na tego typu treści, choć nie zawsze to do nich trafia.

Monika Czaplicka
Reply to  Jakub Sobczyk
4 lat temu

niestety. poczucie bezkarności i sukcesu jak się wykorzystuje udostępnianie są okropnie popularne

panidorcia
4 lat temu

Sama kiedyś zorganizowałam konkurs wg zasad, wcześniej dużo o tym czytałam. I teraz mnie naprawdę zadziwia ilość marek, które łamią te zasady. Chyba wszystkie konkursy, jakie do te pory widziałam, nie są zgodne z regulaminem fb. Jak ja reaguję? Tracę zaufanie do tej marki, bo postępuje nie fair. Ale to może tylko ja…

Monika Czaplicka
Reply to  panidorcia
4 lat temu

na szczęście nie tylko Ty, ale wiele osób nie zna zasad.

Milena
Milena
4 lat temu

Mnie niedawno zaskoczył konkurs na profilu firmy zajmującej się prowadzeniem… profili w mediach społecznościowych. Na czym polegał konkurs? Na udostępnieniu posta. Nawet ja – laik – nie dałabym takiej firmie prowadzić mojej strony.

Monika Czaplicka
Reply to  Milena
4 lat temu

zapewniam, że jest ogromne grono zachwyconych przedsiębiorców, którzy właśnie widząc taki konkurs będą chcieli mieć jeden u siebie 😉

Milena
Milena
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Nie wątpię. 🙂 Tym bardziej, że nagrodą była zdaje się 50% zniżka na usługę prowadzenia fp. 😉

Monika Czaplicka
Reply to  Milena
4 lat temu

biore!

Konrad Kałużny
Konrad Kałużny
4 lat temu

Pani Moniko,
czy warunkiem konkursu może być zalajkowanie posta (nie fanpage’a)?

Monika Czaplicka
Reply to  Konrad Kałużny
4 lat temu

posty można kazać lajkować, ale trzeba ręcznie sprawdzać. Plus, jeśli nie ma innego zadania, to wymaga losowania (czyli zgłoszenia do Izby celnej).
Oczywiście, można zgłaszać fanpage kupujące lajki. Jeśli odrzucą zgłoszenie proszę wysłać ponownie, z wyjaśnieniem sprawy.

OKOL
OKOL
4 lat temu

Pani Moniko, czy mogłaby Pani podpowiedzieć jak mógłbym przeprowadzić konkurs na facebooku tak, aby był zgodny z regulaminem? Otóż mam do rozdania 1 kod do Multikina na wybrany seans filmowy. Nie wiem niestety na jakiej podstawie mógłbym wyłonić zwycięzce, gdyż forma losowania nagrody jest niedozwolona. Nawet gdybym poprosił o odpowiedź na pytanie, a prawidłową podałoby 100 osób, to jak zdecyduje o tym komu przyznać nagrodę skoro nie mogę losowac… Jeżeli np. ustawię warunek, że komentarz, który zbierze najwięcej lajków wygrywa – to ludzie mogą kupować lajki do posta. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć jak zgodnie z przepisami mógłbym rozdać upominek na… Czytaj więcej »

Monika Czaplicka
Reply to  OKOL
4 lat temu

Zadanie musi być gradowalne, czyli np. coś opisać, wyjaśnić itd. Nie chodzi o prawidłową odpowiedź, ale wybór najlepszej/najciekawszej/najbardziej wartościowej.

Malina
Malina
4 lat temu

Pani Moniko, proszę o radę chciałam zorganizowac konkurs gdzie nagrodą byłyby bony na zakupy w naszym sklepie np o wartości 20zl. Konkurs polegał by na tym ze np. ustalonego dnia co godzinę zadawalabym pytanie na facebooku dotyczace grupy produktów i pierwsza osoba która odpowie na pytanie prawidłowo zdobywa bon na zakupy o wartosci 20zł. Czy widzi Pani w takim konkursie jakies nieprawidłowości, czy cos jest niezgodne z regulaminem facebooka lub niezgodne z prawem?

Monika Czaplicka
Reply to  Malina
4 lat temu

losowanie trzeba zgłosić do Izby Celnej.
trzeba zapłacić podatek od nagrody (organizator)
musi być protokół przekazania nagrody.

Aggi eN
4 lat temu

A ja troszkę z innej beczki – jeśli w konkursie mogą wziąć osoby z całego świata – to czy w tym wypadku przy organizowaniu konkursu (oprócz oczywiście Regulaminu samego Fb) – należy brać pod uwagę wyłącznie przepisy prawa kraju, w którym jest siedziba/mieszka organizator? Np. w kraju X losowanie jest legalne – czy Polak może bez obaw brać udział w takim konkursie?

Monika Czaplicka
Reply to  Aggi eN
4 lat temu

wydaje mi się, że liczy się prawo organizatora, ale nie jestem prawniczką

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

To ja napiszę coś od siebie, ponieważ testowała facebooka ostatnio i zgłosiłam do facebooka 3 konkursy nielegalne (swoje własne utworzone z innego konta). Opisałam wszystko dokładnie powołałam się na paragrafy kks, podałam linki do postów z konkursami. Odpowiedź błyskawiczna od pracownika FB, taka: „Witaj Agnieszka, Dziękujemy za powiadomienie nas o tym. Niestety nie możemy pomóc Ci w tej kwestii, ale chcemy mieć pewność, że Twoje zgłoszenie trafi do właściwego działu. Aby powiadomić nas o czymś, co nie powinno znaleźć się na Facebooku, skorzystaj z linku Zgłoś widocznego obok posta, profilu, zdjęcia lub komentarza. Więcej informacji na temat zgłaszania różnych rzeczy… Czytaj więcej »

trackback
3 lat temu

[…] Moniki Czaplickiej  […]