Frota zaczynała jako fotografka eventowa. Teraz jest jedną z polskich ekspertek od Snapchata. Świetnie zna się też na Instagramie. Pracuje dla LPP odpowiadając między innymi za niektóre kanały społecznościowe marki Sinsay czy House. Czym postanowiła zaskoczyć mnie Aśka?

Kiedy Monika poprosiła mnie o zamieszczenie 3 inspirujących książek, zapytałam się czy mogę trochę inaczej ugryźć temat. Większość gości Moniki zapewne przedstawiać będzie książki dotyczące mediów społecznościowych lub związanych z nimi działań w sieci. Jeżeli jednak działamy kreatywnie nie powinniśmy się ograniczać i szukać inspiracji poza dobrze znanym nam terenem.

Stickerbomb - Skulls

Nie do końca książka z tekstem, raczej zbiór naklejek-ilustracji, który znalazł się w moim posiadaniu dzięki koledze z Łodzi. Świetny przykład na to jak bardzo różnie można podejść do jednego tematu, za każdym razem stosując inne graficzne metody i idealny przykład tego, że warto zabawić się konwencją. Symbol czaszki to główny temat prac znajdujących się w albumie. Mnogość interpretacji i zabaw z czerepem powala!

Danny Clinch - Still Moving

Zawodowo fotografuję od ponad 8 lat i czasem zdarza się taki moment, w którym w głowie nie ma jakichkolwiek pomysłów na podejście do fotografii. Bardzo pomagają wtedy dwie czynności – przyjemny surfing po „zalajkowanych” fotoblogach oraz wertowanie stron ulubionych albumów foto. „Still Moving” Clincha wyprowadza mnie z takiego twórczego marazmu od pierwszego spotkania. Danny Clinch jest znanym na całym świecie fotografem muzycznym, gigantem uwieczniającym innych gigantów. „Still moving” to zbiór rozmaitych fotografii muzyków – od portretów po zdjęcia koncertowe. Od polaroidowych klatek, po serie z cyfry. Od zdjęć zrobionych w kuluarach największych światowych imprez, po skromne portrety zrobione na wsi. Z każdego kolejnego oglądnięcia można wynieść kolejne pomysły.

Sean Howe - Niezwykła Historia Marvel Comics

Nie jest to najlepsza książka o komiksach jaką czytałam – to bardziej kronika i encyklopedia (czyta się przez to niestety dość ciężko) poświęcona temu kultowemu wydawnictwu, ale polecam ją tym wszystkim myślącym o utrzymaniu się wyłącznie ze swojej pasji i stworzeniu firmy. Historia Marvela (sięgająca lat 30 ubiegłego wieku) pokazuje, że nie wystarczy sam zapał i pomysł. Za tym idzie żmudna praca, znajomość rynku, hektolitry rozczarowań, porażki na polu osobistym, wygrane bitwy w życiu zawodowym czy umiejętność dobierania sobie współpracowników. Ciężka książka obalająca mit o tym, że życie w branży komiksowej (lub, jak kto woli, w branzy kreatywnej) jest miłe i przyjemne, a praca nad kolejnymi stronami przygód Czarnej Wdowy, Namora czy Dr Strange to doprawione nieszkodliwymi używkami nieustające pasmo sukcesów. Polecam, ale ostrzegam – tej branży raczej sobie tak nie wyobrażaliście, bo „Niezwykła historia…” może inspirować do zmian. Niekoniecznie takich jakich byśmy chcieli.

Joanna Frota Kurkowska

Zawód fotografa umiejętnie łączy z pracą w mediach społecznościowych. Jako fotoreporterka, przez 7 lat współpracowała m.in. z Wirtualną Polską, Onetem, T mobile Music i portalem Trojmiasto.pl. Obecnie wspiera marki takie jak House, Sinsay oraz Likes Festival w ich działaniach w obrębie takich social mediów takich jak Instagram czy Snapchat. Dla Weekend.gazeta.pl i portalu Fotoblogia pisze o różnych aspektach social mediów oraz o fotografii mobilnej. Wierzy, że znajomość mechanizmów social media to tylko połowa sukcesu, a najważniejsze są zamieszczane tam treści oraz sposób prowadzenia interakcji z fanami. Interesuje ją potencjał jaki niesie ze sobą połączenie Instagrama i Snapchata oraz Twittera i Vine. Notorycznie zgłębia popkulturę, zatapia się w muzyce, grach video czy fotografii i rysunku, starając się jednocześnie przenosić wiedzę dotyczącą tych dziedzin do swojej codziennej pracy.

Znacie te książki? Podzielcie się swoimi opiniami. I sugestiami kogo powinnam zaprosić do podzielenia się swoimi lekturami 🙂

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wegpio
wegpio
6 lat temu

Najlepsza półka inspiracji dotychczas. Więcej takich!

Natalia Niezgoda
Natalia Niezgoda
5 lat temu

: Ta półka mocno różni się od pozostałych – na plus. Może czas na @JoankaStefaniak?

Monika Czaplicka
Reply to  Natalia Niezgoda
5 lat temu

Frota się w ogóle różni 😉