Znacie na pewno Amazon. Ta międzynarodowa marka ma na swoim koncie bardzo wiele wpadek – niektóre z nich niesamowicie spektakularne. Jak to się dzieje, że mimo problemów rozwija się tak dynamicznie?

Amazon zdobył zaufanie swoich klientów.

W czasie, kiedy wiele sklepów miało ograniczony asortyment, Amazon oferował sprowadzanie produktów. Kiedy inni zaczęli sprowadzać produkty, za które trzeba było płacić dużo i długo się czekało, Amazon uruchomił usługę Prime – w 48 godzin bez dodatkowych opłat klienci mieli pod drzwiami wszystko, co chcieli.

Klienci mają zaufanie do Amazona, bo oferuje usługi spójne i wygodne dla klientów, rozumiejąc ich potrzeby. Budują trwałe relacje. Dbają o swoją reputację. Dopieszczają klientów. Rozwiązują ich problemy.

Zaufanie do Amazona przekłada się na poczucie bezpieczeństwa klientów, a to na częstsze zakupy. Mają mniejsze obawy związane z kupowaniem, a wyższe poczucie lojalności powoduje, że są mniej chętni, żeby korzystać z usług innych firm.

Zwykle to zaufanie porównuję do dwóch sytuacji: chcesz kupić zegarek. Wybierzesz się do sklepu Swatcha, gdzie obsługa Ci doradzi, a w razie problemów wiesz, gdzie zgłosić reklamację czy pana z Szaberplacu, który zza pazuchy wyciągnie dla „szanownej pani pikny zegareczek”?

Ale tego typu działania mają znaczenie nie tylko w przypadku B2C, ale również B2B.

Aby ułatwić odpowiedź na pytanie czy klienci mogą nam zaufać jest kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć:

  • czy klienci wiedzą czego się spodziewać po Twojej marce?
  • czy wybaczają Ci błędy i są zainteresowani Twoją firmą?
  • czy wykazują wysoki wskaźnik lojalności lub silne zachowania zakupowe?
  • czy jest jakiś powód, dla którego ludzie nie mieliby Ci zaufać?

Jeśli będziesz dbać o swoją reputację i wizerunek oszczędzisz sobie dużo pracy i wydatków na budowanie zaufania swoich klientów. Jeśli masz z tym problem – zgłoś się do nas!

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sabina
2 lat temu

To niesamowite ile największe marki świata mogą ugrać właśnie na perfekcyjnym wizerunku. 🙂 Przecież to niejednokrotnie bandyci, którzy budują potęgę na naprawdę złym zachowaniu. Jednak nadal najważniejsze jest to, że mają ładne reklamy, więc na pewno są fajni. 🙂