Posiadanie strony to jedno, ale dbanie o jej skuteczne pozycjonowanie, to już inna bajka. Możesz oczywiście zatrudnić firmę, która zajmie się pozycjonowaniem, ale może dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest nauczyć się tego samodzielnie. To wcale nie takie trudne 🙂

 1. Pamiętaj, że treść jest najważniejsza. Niezależnie od wszelkich technik pozycjonowania – bez dobrej treści się po prostu nie da
 2. Dobra treść musi mieć słowa kluczowe. Nie chodzi o odmienianie słowa kluczowego przez przypadki – warto używać różnych słów pokrewnych. W ten sposób upewniamy wyszukiwarkę, że piszemy o danym temacie.
 3. Linkuj do stron, które zajmują się tą samą tematyką.
 4. Strona powinna szybko się ładować, być prosta w używaniu i wygodna dla użytkowników. Google patrzy na to ile czasu ludzie spędzają na Twojej stronie.
 5. Każda strona powinna mieć:
  1. stosowny tytuł,
  2. słowa kluczowe,
  3. opis dla wyszukiwarki,
  4. nagłówki,
  5. link do treści zewnętrznych,
  6. zdjęcie z poprawnym opisem („alt”)
  7. unikalne słowo kluczowe – nie powtarzaj go na stronie, bo Twoje strony będą się kanibalizowały; wyobraź sobie, że szukasz Moniki Czaplickiej. Jeśli na wielu moich podstronach będzie to słowo kluczowe, skąd Google będzie wiedziało która strona konkretnie jest o mnie?
  8. warto korzystać ze słowa kluczowego w URL
 6. Zadbaj o optymalizację dla wyszukiwarki: o to, co zawiera plik robots.txt, odpowiednie linkowanie (które linki warto otagować jako follow i nofollow).
 7. Co jakiś czas przeprowadzaj audyt swojej strony pod kątem SEO
 8. Zachęć osoby piszące o podobnym temacie do linkowania do Ciebie. Nic nachalnego. I nie chodzi o ilość, ale o jakość.
 9. Linkuj swoje strony i profile nawzajem.
 10. Aktualizuj swoje treści regularnie.

Czego zdecydowanie nie robić?

 1. Nie dodawać za dużo słów kluczowych do tekstu
 2. Nie ukrywaj słów kluczowych na stronie
 3. Nie kupuj linków
 4. Nie twórz udawanych stron, by pomóc sobie w pozycjonowaniu
 5. Nie twórz kopii swoich treści
 6. Nie stosuj innych metod, by oszukać Google (serio myślisz, że jesteś na tyle sprytny/sprytna, że oszukasz algorytm tworzony od wielu lat przez specjalistów od takich rzeczy?)
Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Cengiel
Paweł Cengiel
1 rok temu

Działania, które z pozoru wydają się dość proste, mogą jednak czasem przynieść negatywne skutki. Oczywiście jeśli mamy czas na pogłębianie wiedzy możemy próbować, jednak czasem lepszą inwestycją jest powierzenie tego profesjonalistom.