Coraz powszechniejsze stają się włamania na konta Instagramowe. Ktoś przejmuje Twoje konto – co zrobić? Jak odzyskać konto na Instagramie? Oto kilka porad jak poradzić sobie z włamem na Insta.

Próbujesz się zalogować i nic? Zmieniło się zdjęcie profilowe albo pojawiły się zdjęcia, które nie są Twoje? Twoje konto na Instagramie zostało prawdopodobnie przejęte. Co możesz z tym zrobić?

Zanim wpadniesz w panikę…

 1. Spróbuj się zalogowac na swoje konto. Sprawdź różne urządzenia. Możliwe, że gdzieś Cię nie wylogowało. Jeśli Ci się to uda – zmień natychmiast hasło.
 2. Jeśli nie możesz się zalogować – spróbuj zresetować hasło.
 3. Sprawdź ostatnie maila od Instagrama. Może znajdziesz tam wcześniejszą (nie Twoją) próbę resetu hasła czy zmiany email.

Odzyskaj konto

Nie masz dostępu do konta? Oto instrukcja krok po kroku ze screenami.

UWAGA! Przy tej metodzie NIE MUSISZ MIEĆ DOSTĘPU DO INSTAGRAMA.

Próbujesz się standardowo zalogować. Jeśli Ci się to nie uda, poniżej okna logowania jest Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania.
Screeny pochodzą z 2019 roku, ponieważ obecnie Instagram zabrania robienia screenshotów ze swojej aplikacji.

W oknie znajdź swoje konto możesz wpisać nazwę użytkownika (wpisz zmienioną, jeśli włamywać ją zmienił), adres email lub nr telefonu powiązany z kontem.

Jak znaleźć swoje skradzione konto? Zacznij od wyszukania lupką swojej nazwy. Jeśli to nie pomoże – spróbuj szukać po mailu, słowach kluczowych czy np. www, którą miałeś/aś w opisie. Ostatecznie – zacznij szukać swoich zdjęć (pamiętasz jak je hasztagowałeś/aś?). Może się okazać, że hacker usunął wszystkie zdjęcia, opis i inne elementy.

Prawidłowe wyszukanie konta powinno pokazać wybrane przez nas konto. Jeśli hacker nie zmienił adresu email – możemy wysłać do siebie maila z próbą odzyskania konta.

Analogicznie możemy wysłać do siebie SMS lub próbować się zalogować przez Facebooka.

Jeśli wszystkie te opcje zawiodą, wybieramy Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Wypełniamy formularz kontaktowy. Czekamy na kontakt ze strony Instagrama.

Ale to nie wszystko. Czasem możemy też wybrać inne opcje. Sprawdźcie swoje konto mailowe – możliwe, że włamywacz zmieniając maila wysłał do was automatyczne powiadomienie. Można wtedy cofnąć taką zmianę.

Odzyskiwanie konta Instagramowego mając dostęp do Insta

Można również odzyskać dostęp prosząc o pomoc, jeśli mamy dostęp (np. do innego konta lub z pomocą przyjaciela/przyjaciółki).

Wybieramy profil (ludzik z dolnego menu po prawej stronie) i klikamy 3 kreseczki menu po prawej u góry. Na dole znajdziemy Ustawienia.

Z długiej listy opcji wybieramy Pomoc – Zgłoś problem.

Teraz z górki – wybieramy jeszcze raz zgłoś problem.

W formularzu kontaktowym opisujemy nasz problem. I czekamy na kontakt ze strony Insta.

Co dalej? Weryfikacja, że Ty, to Ty

Instagram, po otrzymaniu Twojego zgłoszenia przystąpi do weryfikacji. Nie ma jasnej informacji ile to może trwać. Niektórzy otrzymywali wiadomość nawet po 30 minutach, inni nie otrzymywali jej po kilku tygodniach.

Warto więc zawczasu przygotować sobie takie informacje i screeny udowadniające, że to Twoje konto. Rób je już dziś!

Rejestruj też takie rzeczy jak:

 • zmianę nazwy swojego konta
 • zmianę zdjęcia profilowego
 • fakt, że z profilu zostały usunięte zdjęcia
 • fakt, że nowy właściciel udostępnia zdjęcia znacząco różniące się od tego, co wcześniej publikowałeś na Instagramie

Aplikacje

Jeśli masz dostęp do swojego konta, ale widzisz rzeczy, których nie publikowałeś/aś warto sprawdzić aplikacje, które mają dostęp do Twojego konta. Zrobić to na stronie Manage Access.

Nawet, jeśli teraz nikt się nie włamał – sprawdź swoje aplikacje w tej chwili. Na wszelki wypadek 😉

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą?

 1. Miej silne hasło. 8 znaków, w tym wielkie, małe litery, cyfry i znaki specjalne to nie jest zbyt silne hasło. Staraj się celować w 12 znaków i mieszaj elementy ze sobą. Hasła co pewien czas zmieniaj.
 2. Używaj weryfikacji dwustopniowej. Otrzymasz wtedy kod sms przy logowaniu lub kod w aplikacji.

Takiej weryfikacji możesz używać również na swoim Facebooku oraz emailu (np. Gmail).

UWAGA! Jeśli uruchamiasz weryfikację dwustopniową przy pomocy numeru telefonu i ten sam numer masz do więcej niż jednego konta, to ten proces nie zadziała. Innymi słowy, Twój numer telefonu będzie przypięty do OSTATNIEGO konta, które używało tego numeru i tylko tam dwuetapowa weryfikacja zadziała.

3. Sprawdź dostępy aplikacji również na Facebooku i mailu.

4. Zmień hasło do Facebooka i poczty. Strzeżonego itd…

5. Przejrzyj swoją historię przeglądania stron. Istnieje duża szansa, że stałeś/aś się ofiarą pishingu, czyli procesu, gdzie ktoś wyłudził od Ciebie dane. Logowałeś/aś się ostatnio do nowych aplikacji? Narzędzia internetowego? Podawałaś/eś login do Insta w nieznanym miejscu?

Pewna rosyjska influencerka straciła dostęp do konta, po tym jak kliknęła w link, żeby zobaczyć współpracę między marką a zaproszonymi influencerami. Zalogowała się na „Instagram” i… straciła swoje konto. Strona była fałszywa i podanie tam danych zapisywało je hakerom.

6. Jeszcze innym sposobem włamania się może być posiadanie duplikatu Twojej karty sim. Wystarczy podrobiony dowód, aby wyrobić taki duplikat.

7. Jeśli logujesz się przez komputer – sprawdź czy nie masz złośliwego oprogramowania, które daje hackerowi dostęp do Twoich danych (np. keylogger, zapisujący klawisze, które klikasz, czy oprogramowanie dające dostęp do obserwowania Twojego komputera).

Po co komu Twoje konto?

Przejęte konto można wykorzystać na różne sposoby:

 • żądać okupu
 • wykorzystać zdjęcia ofiary (np. jako treść na strony pornograficzne czy inne)
 • sprzedać całe konto jako konto do nielegalnych działań (polubień i obserwowania)
 • mają gotową bazę obserwujących – nie muszą pracować na wiarygodność konta
 • mogą wykorzystać dane o Tobie i/lub Twoich obserwatorach

Dajcie znać w komentarzach czy macie jeszcze jakieś rady i czy zdrzyło się wam, że ktoś przejął wasze konto.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tydell
tydell
1 rok temu

Art opisuje wszystko jak należy, ale „rzadanie okupu” bije niemiłosiernie po oczach 🙂

Ania
1 rok temu

Ja miałam w lipcu zhakowano konto z 12k obserwujących, ponad 900 zdjęć… współpracowałam z firmami. Haker przejął konto, zmienił maila i usunął zdjęcia zmienił nick. Pisałam do support ig ale odpisali mi że podaje im błędne dane do weryfikacji… Dałam sobie spokój i odbudowalam do tej pory konto na 7k. Niesmak został i uważam niemiłosiernie na to wszystko. Rozmawiałam z wojskowym informatykiem – kolega po fachu i stwierdził że hasło minimalnie z 16 znakami jest najlepsze. Takie jakie my również nie zapamiętamy. Dodatkowo dwustopniowe hasło daje radę. Do dziś mam spokój – odpukać.

Marzenna
Marzenna
1 rok temu

Potrzebuję pomocy. Help! Dwa dni temu, na moich oczach, ktoś przejął moje konto na IG (rozumiecie – śliczne kotki i ponad 10k obserwatorów). Po prostu klikałam sobie w zdjęcia, gdy IG spiwolnił, zawiesił się i wywalił mnie, po czym natychmiast zażądał ponownego logowania. Wybrałam logowanie przez FB – jednak zamiast wejścia na moje konto (@four_tigers), automatycznie rozpoczął się proces tworzenia nowego konta, z przypisanie dot. maila i nr tel. Mimo że nie skończyłam rejestracji, każda próba zalogowania do IG kończy się automatycznym podstawieniem nowego fake konta, także próby odzyskania konta właściwego to link/ reset hasła konta nowego, którego nie definiowałam… Czytaj więcej »

Marzenna
Marzenna
Reply to  czaplicka
1 rok temu

Spróbowałam jeszcze zresetować hasło do konta ze zmienioną nazwą (@juditisolde), wyświetlił się jednak rosyjski adres e-mail jakiegoś bota (h****v@m***.ru) na który przesłano link ?
Czy ew. udział IG coś zmieni? Czy cokolwiek zrobią?

Damian
Damian
Reply to  Marzenna
1 rok temu

Sprawdź w KOSZU w skrzynce wiadomości. Ja znalazłem tam e-maile z INSTAGRAMA ze zmianą e-maila do konta. Tam jest opcja odwrócenia tych zmian revert this change. I tak odzyskałem konto

Kriss
Kriss
Reply to  Damian
1 rok temu

Właśnie dzięki twojej informacji dziś też udało mi się odzyskać

Znns
Znns
Reply to  Damian
1 rok temu

Ja nie mam takiego linku w mailu od nich

Michał
Michał
Reply to  Marzenna
10 miesięcy temu

Witam,
Udalo sie Pani jakos odzyskać konto ??

Joanna Kukawska
Joanna Kukawska
Reply to  Marzenna
7 miesięcy temu

Ja to samo mam w tym momencie to jakas masakra

Marzenna
Marzenna
1 rok temu

Dodam jeszcze (kontynuacja powyższego wątku), że po kilkunastu minutach od przejęcia konta znalazłam w skrzynce info z IG o zmianie hasła.

Kriss
Kriss
1 rok temu

Część mi też wczoraj się jakiś brudas wpakował na konto na Instagramie ale dzięki koledze udało mi się znaleźć w koszu wszystkie informacje o logowaniu o próbie logiwania asz wkoncu o zmianie email oraz hasła ale trafiłem na informacje po której mogłem bez problemu zmienić hasło i udało się odzyskać insta

Marzenna
Marzenna
Reply to  Kriss
1 rok temu

U mnie okazało się, że to ruski bot – konto zostało przejęte celowo w celach komercyjnych i „wystawione na sprzedaż” – haker wykorzystał mechanizm automatycznego logowania przez FB – gdy przejął konto, jednocześnie wykreował nowe (na bazie mojego imienia i nazwiska) i przypisał do niego dotychczasowy adres e-mail i nr telefonu – także wszystkie próby zresetowania hasła na bazie komunikatów IG dotyczyły tego nowego fake-konta (do którego zresztą żadnego hasła nie ustawiałam!!!); uprzednio zmienił nazwę mojego konta przejętego four -tigers oraz drogi komunikacji – gdy próbowałam wejść na „juditisolde” z opcją odzyskania hasła, wyświetlił się komunikat o wysłaniu stosownego linku… Czytaj więcej »

Marzenna
Marzenna
Reply to  czaplicka
1 rok temu

Nie. Gdzie znajdę ten formularz?

Ewelina
Ewelina
1 rok temu

Moje konto na insta także zostało przejęte 🙁 I dokładnie dzieją się te rzeczy, które opisujecie. Też dokopałam się do maila, że mój adres email został własnie zmieniony i jeśli ja go nie zmieniałam to mam je zabezpieczyć. I sytuacja się kręci w kółko, ponieważ odsyła mnie znowu do strony logowania, a tam informacja z linkiem idzie na konto z końcówką .ru… 🙁 Do instagramu zgłaszałam i nic z tym nikt nie robi. A konto istnieje póki co moje

Kinga
Kinga
1 rok temu

Od kilku tygodni ciagle dostaje SMS z instagrama z kodek nie było by problemu gdybym to ja próbowała się logować. Mam rozumieć że ktoś próbuje mi się zalogować na moje konto?

Damian
Damian
1 rok temu

Witam ! Skradziono mi konto na instagramie! Ktos zmienił adres e mail login i hasło, pisałem już kilka razy do instagrama i zero odpowiedzi???

Damian
Damian
Reply to  czaplicka
11 miesięcy temu

Osobiste

Damian
Damian
Reply to  czaplicka
11 miesięcy temu

Pisze dziennie wiadomość do instagrama już ponad tydzień i zero odpowiedzi

Ewelina
Ewelina
9 miesięcy temu

Witam, mam problem z wejściem na mój instagramowy profil, ponieważ numer telefonu na który wysyłany jest kod zabezpieczający potrzebny do weryfikacji tożsamości jest nieaktualny i co teraz? Nic nie mogę zrobić bo musze podać kod. Bardzo proszę o pomoc

Iza
Iza
8 miesięcy temu

Witam, też mam problem ze skradzionym kontem. Odzyskałam dostęp do konta po interwencji brata i dzięki temu że numer telefonu jeszcze nie został zmieniony, bo nazwa i mail były zmienione. Po odzyskaniu dostępu do konta niestety nie mogę zmienić nazwy, nie widzę powiadomień, wiadomości, nie mogę ustawić konta na konto prywatne, chciałam zmienić mail to nie mogę go potwierdzić… Jednak najgorsze jest to że nie mogę zmienić nazwy. Czy da się z tym coś zrobić czy muszę usunąć konto i zaczynać od nowa?

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu

Na ten moment Instagram stosuje uwierzytelnianie 2FA (Two Factor Authentication) w postaci TOTP (One Time Password ) w postaci kodów SMS lub aplikacji na telefon np. Google Authenticator, Authy itd.   Rozwiązanie to jest zawodne jako zabezpieczenie, aktualnie są już (jeszcze nie w powszechnym użyciu) automaty egzekwujące hasło oraz hasło TOTP od użytkownika. W przypadku „bardziej wartościowych” kont ryzyko na trafie na zaawansowane metody pozyskiwania kont jest coraz bardziej popularne.   Aktualnie jedyną metodą zabezpieczająco na 100% aktualnie konto na Instagramie dla powiedzmy zwykłego użytkownika odporną przed phisingiem jest logowanie się za pomocą FB.   Konto na FB należy zabezpieczyć za… Czytaj więcej »