Swoją premierę do beta testów Focus – smarter analytics miał ostatniego dnia stycznia 2014. Do ostatnich dni lutego każdy się może zarejestrować i sprawdzić na ile ten projekt mu się podoba, czy będzie go potrzebował, a także, by wyłapywać błędy. Twórcy strony czekają również na wszystkie sugestie co jeszcze może się nam przydać.

NA PLUS

 • proste i przejrzyste
 • łatwe w użyciu
 • ładne
 • ciekawe plany
 • wszystkim się można dzielić
 • dość interaktywne
 • dość intuicyjne
 • ma naprawdę szansę się rozwinąć

NA MINUS

 • usunięcie bardziej zaawansowanej analityki
 • to agregat – wszystkie dane można uzyskać z innych narzędzi
 • wersja beta z błędami
 • brak wersji mobilnej
 • na razie tylko angielska wersja językowa
 • brak możliwości ściągnięcia wykresów czy eksportu danych
 • brak intuicyjnych tooltipów
 • brak czasem interaktywności statystyk
 • momentami można się zgubić
 • brak wskazówek z social media czy monitoringu

PODSUMOWANIE

W zależności od zaprezentowanych cen, może się okazać, że to bardzo użyteczne i fajne narzędzie, które stanie się jednym z najpopularniejszych w Polsce (a może i za granicą ;). Aby projekt się rozwijał warto słuchać bardzo swoich klientów dostosowując funkcjonalności i ofertę.

Fokus – smarter analytics – co to jest?

Fokus – smarter analytics piękne i proste narzędzie do prowadzenia analityki z radami jak optymalizować Twój biznes.

Narzędzie, które łączy w sobie podstawowe funkcje analityczne kilku innych portali, z m. in.:

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram
 • Google Analytics
 • Google Webmaster Tool
 • słowa kluczowe SEO
 • monitoring frazy

Oczywiście mamy możliwość dodania różnych stron i serwisów do kolejnych projektów, więc jest to też dobre narzędzie dla agencji obsługujących różnych klientów.

Fokus - smarter analytics
Fokus – smarter analytics – widok na panel główny

 

Fokus – smarter analytics – trailer

Co tam znajdziemy?

Konfiguracja podzielona jest na kilka kroków i każdy, kto umie przejść przez instalator Windows poradzi sobie z podobnie zbudowanym systemem Fokus – smarter analytics.

Panel główny

Fokus - smarter analytics
Podgląd panelu głównego

Podgląd wszystkich statystyk w czasie, podstawowe dane o stronie, monitoringu oraz o social media. Klikając na którąś z sekcji mamy możliwość przejścia do szczegółowych danych. Fokus – smarter analytics jest ułożony bardzo przejrzyście i wygodnie. Obok wykresów mamy podane liczbowe, a wszystkie wskaźniki można opublikować w sieci. Swoją drogą nie wiem czemu domyślny czas to jest 28 dni, a nie 30… Swoją drogą po lewej jest możliwość przejścia do konkretnych paneli – jest też podgląd strony na pc i komórce. Fajowo, ale pytanie brzmi – po co?

On site

Fokus - smarter analytics
On site

Przegląd odwiedzających w czasie, strony odsyłające, urządzenia, źródła słowa kluczowe – słowem wszystko, co do podstawowego zarządzania stroną www potrzebujemy. Jeśli więc ilość danych w Google Analytics Cię przeraża, a nie korzystasz np. z wtyczki do WordPress zdecydowanie poczujesz się lepiej widząc prosty panel Fokus – smarter analytics.

To, czego mi zabrakło to klikalności – np. widząc, że moją stronę polecał Paweł Tkaczyk na swoim blogu chętnie bym kliknęła i zobaczyła co i jak. Pozostaje mi przelogować się na GA. Kolejny brak interaktywności to kwestia tego, że chętnie bym kliknęła na niektóre wskaźniki, żeby zobaczyć szczegóły. Niestety – nie da się.

Social Battle

Fokus - smarter analytics
Social battle

Wszystkie podstawowe dane Twoich social media w jednym miejscu. Oczywiście mam ogromną nadzieję, że lista zostanie powiększona o kolejne, np. Pinterest czy G+ (choć wiem, że to problem). Wszystkie wskaźniki sm podliczone. Na propsie! Trochę nie rozumiem dlaczego w panelu głównym są same kreski, a np. w social battle wykresy są wypełnione. Mam nadzieję, że wygrają cienkie kreski – są ładniejsze. Fani, interakcje, podział na różne kanały, dane demograficzne z Facebook Ingights – jeśli nie czujecie się dobrze z danymi z Facebooka, nie wiecie skąd wziąć informacje z Twittera czy Instagrama, Fokus – smarter analytics naprawdę może pomóc. W planach jest też integracja z Sotrender – ciekawe jakie dane będzie pobierał, ale mam nadzieję, że będzie możliwość dostosowania paneli do wyświetlania.

Monitoring

Fokus - smarter analytics
Monitoring

Część, która zyska na znaczeniu dopiero o połączeniu z Brand24. Obecnie raczej zabawka i zapowiedź niż prawdziwe narzędzie. Od 7 stycznia system wyszukał aż 4 wypowiedzi ze słowem kluczowym „social media kryzys”. Zdecydowanie brakuje pewnego poradnika dotyczącego tej części. SEO nie jest wyjaśnione poza lakonicznym: This widget monitors current ranking of your site in google search engine results page (SERP) and compares it to the previous period defined in the top menu calendar. Monitoring również jest niejasny. Zakładam, że system monitoruje tylko podstawowe frazy (czyli social media kryzysu już się nie załapie), ale nie wiem czy wypowiedzi ze słowami social media + kryzys również się znajdą w systemie. Nie ma możliwości zmiany sentymentu. Nie wiem jak często aktualizowane są dane (raz dziennie?). Warto pomóc bardziej użytkownikowi i wyjaśnić te mniej oczywiste kwestie.

Sekcja zawiera pozycję SEO, wspomnienia w czasie i źródłach, sentyment, podział źródeł, listę wypowiedzi. Bardzo fajne, że mogę sobie kliknąć na dane źródło na wykresie monitoringu i je wykluczyć, np. zobaczyć statystyki wspomnień nie na Facebooku. Przy wypowiedziach jest również ocena istotności od 0 do 1, gdzie 0 oznacza spam. Niestety, nie wiadomo w jaki sposób system nadaje ten wskaźnik. Nie ma również informacji o autorze. Ale jest możliwość, aby przejść do źródła. W wersji beta można ustawić 2 słowa kluczowe dla monitoringu. Ciekawe, ile będzie w wersjach rozbudowanych.

Podpowiedzi

Fokus - smarter analytics
Podpowiedzi

Sekcja z Google Webmaster Tools, o której wielu internautów nie wie. Podpowiedzi jak optymalizować i zarządzać naszą stroną www, aby działała lepiej i szybciej. Można również dodać własny hint, ale nie jest jasne czy dodaje się go tylko dla siebie, czy raczej sugeruje jako globalną podpowiedź dla wszystkich. Nie wiem czy podpowiedzi się odświeżają i jeśli tak, to po jakim czasie. Obok podpowiedzi są jeszcze wiadomości, ale kompletnie nie wiem czego się tam spodziewać.

Przyszłość Fokus – smarter analytics

Integracja z Sotrender i Brand24 to świetny pomysł. Jeśli jeszcze uda się dodać wskazówki z sotrendera (a może jakieś specjalne z Branda), wersję mobilną (z powiadomieniami push), to będzie naprawdę super pomysł. Nie jest to oczywiście autorski pomysł – od pewnego czasu działa na rynkach zagranicznych Sumall, który umożliwia jeszcze integrację z wieloma innymi narzędziami: Google Adsense, tumblr itd. Jest jednak dużo bardziej przejrzyste i proste w obsłudze. Brakuje mi możliwości generowania raportu pdf z tych danych. W tej chwili narzędzie testuje już ponad 2000 osób, a w większości feedback jest bardzo pozytywny. Ci, którzy nie rozumieją jego założeń krytykują, że przecież mają te dane w innych miejscach z większą ilością dodatków – owszem, ale założeniem Fokus – smarter analytics jest agregowanie podstawowych treści.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chris
Chris
7 lat temu

Brakuje oznaczenia 'reklama’ na początku wpisu.

Dodałbym od siebie – nachalna.

Monika Czaplicka
Reply to  Chris
7 lat temu

Nie jest to reklama, ponieważ zapisałam się do testów tego narzędzia tak jak każdy inny użytkownik. Jestem jedyną osobą piszącą recenzję, która wypisała tyle negatywów – z resztą drugie tyle usterek posłałam prywatnym kanałem do twórców narzędzia, ale wpis nie jest miejscem na analizę tego.
Nie będę korzystała z Focusa, bo dla mnie jest bezsensu. Ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób, to jest coś bardzo przydatnego i fajnego.

Chris
Chris
Reply to  Monika Czaplicka
7 lat temu

Rozumiem.
Niemniej umieściłaś wpis w podobnym czasie co inne serwisy i blogi, wiele z nich zrobiło to w ramach koleżeńskiej reklamy.
A to budzi określone skojarzenia. Z reklamą.

Monika Czaplicka
Reply to  Chris
7 lat temu

Chris – Focus jest dostępny do testowania dla wszystkich, więc ludzie, którzy go przetestowali dzielą się wrażeniami z innymi. Na tym polega funkcja testowania – lada moment testy zostaną zamknięte i osoby, które nie zdążyły będą chciały się czegoś dowiedzieć o narzędziu.
Założeniem sekcji narzędziowej będzie opisywanie właśnie różnych narzędzi i książek. Reklama jest wtedy, kiedy mam korzyści z tego tekstu i/lub ktoś mnie o niego poprosił (jak w przypadku wpisu o Marketing Day)