Media zelektryzowała informacja o fanpage o Łukaszu Berezaku, który zebrał w ciągu jednego dnia kilkaset tysięcy polubień. Szczególnie, że autor tej strony nie współpracował z rodziną, był anonimową osobą i wszystko wskazywało, że jego strona jest jedną z farm fanów. Czym są, skąd się biorą i po co się je tworzy?

Farmy fanów, czyli co?

Mechanizmów jest kilka. Popularny to stworzenie fanpage’a dotyczącego jakiegoś chwytliwego tematu: śmierci Paula Walkera, bluzy Facebooka, iPhony bez folii, niesienia pomocy Łukaszowi itp. Ludzie klikają „lubie to” zwykle by wyrazić swoje emocje. Nasi znajomi klikają, więc swojego lajka dokładamy i my. Farmy fanów rosną w siłę w tempie geometrycznym.

iPhony bez folii
iPhony bez folii

Innym mechanizmem zbierania fanów jest wykorzystanie odpowiedniego skryptu na stronie www, który powoduje, że kliknięcie (np. akceptacji regulaminu czy dodanie kodu captcha) oznacza polubienie strony.

Skrypt na stronie www powodujący polubienie nieoficjalnego fanpage Warsaw Shore
Skrypt na stronie www powodujący polubienie nieoficjalnego fanpage Warsaw Shore

Farmy fanów to niekoniecznie tylko fanpage – grupy czy aplikacje również mogą tak działać. Często nie pamiętamy co lubiliśmy, więc nie ma problemu z tym, że ktoś szybko się zorientuje, że został wkręcony w kliknięcie polubienia.

Dane dotyczące tego czy pamiętamy jaki ostatnio fanpage polubiliśmy
Dane dotyczące tego czy pamiętamy jaki ostatnio fanpage polubiliśmy

Są nawet takie aplikacje, które „przejmują” nasze konto i działają bardziej jak wirus wysyłając prywatne wiadomości do innych zachęcając do polubienia. Są też takie zakładki na stronie, które po polubieniu udostępniają na naszej ścianie wiadomość, w którą klikają kolejne osoby. Nazywamy to click lub likejackingiem. Jak opisuje Niebezpiecznik scenariusz takiego wydarzenia może wyglądać tak:

Trafiasz z Facebooka na jakąś stronę. Polecił ci ją na Twojej “ścianie” znajomy. Żeby jednak zobaczyć to najśmieszniejsze, tą najpiękniejszą lub tego największego musisz kliknąć w jakiś obrazek albo link.

Fałszywe wideo - jedna z aplikacji wirusowych
Fałszywe wideo – jedna z aplikacji wirusowych

Jest jeszcze inny mechanizm – wymiany lajków. Od prostego polub mnie a polubię Ciebie, aż po bardziej skomplikowane systemy, gdzie kupujemy kredyty lubiąc strony innych osób. Zwykle przelicznik jest złodziejski – typu polub 5 stron dostaniesz jeden kredyt, który oznacza, że ktoś polubi Twoją stronę. Jeśli chcesz więcej kredytów kupujesz je przy pomocy pieniędzy.

Hajs mu się zgadzać, czyli jak farmy fanów dają zarobić

Taki fanpage można potem wykorzystać na kilka sposobów – zmienić jego nazwę lub połączyć z inną stroną sprzedając fanów, można ją sprzedać komuś, kto zechce za nią zapłacić. Inną metodą jest po prostu publikowanie fanom treści, które umożliwią autorowi zarobienie – linki do witryn z premium sms, z reklamami czy innymi systemami monetyzacji kliknięć. Bywają też farmy fanów, które udostępniają formularze, gdzie powinniśmy zostawić swoje dane – czyli zostajemy duszyczkami w bazach danych jakiś sieci afiliacyjnych. Najczęściej wtedy obiecuje się na nam szansę na nagrodę albo jakiś mały gratis. Często jednak farmy fanów nie spełniają swoich obietnic.

Przykład zmiany nazwy fanpage z śmierci Paula Walkera na...
Przykład zmiany nazwy fanpage z śmierci Paula Walkera na…

Możemy więc zarobić na kilka różnych sposobów. Farmy fanów to koszt zwykle kilku tysięcy złotych (100 tys. fanów na Allegro kosztuje ok. 3- 5 tys. złotych), kolejnych kilka tysięcy możemy zarobić na kliknięciach nieświadomych klientów. Sztuczka, którą można powtarzać. Kolejne tysiące to sprzedane dane osobowe. A każda kolejna farma jest coraz łatwiejsza do wyhodowania, bo wystarczy podlinkować na tej, którą już mamy. Farmy fanów mogą więc przyrastać napędzane siłą tych samych kliknięć.

gra, w której za każdego nowego zarejestrowanego gracz dostaje wirtualną walutę
gra, w której za każdego nowego zarejestrowanego gracz dostaje wirtualną walutę

Ciekawym sposobem pozyskania pieniędzy jest podanie swojego numeru konta przy okazji promowania jakiejś akcji wspierania potrzebujących. Skuteczni oszuści kopiują treści z sieci albo stron typu Wspieram.to i zachęcają do wpłat na konto. Farmy fanów ustawia się na pewien czas, czeka na wpłaty, a potem po prostu kasuje nie zostawiając żadnych danych i śladów po zbrodni.

Farmy fanów  nie napychajcie kieszeni oszustom
Jedna z akcji, gdzie pieniądze idą na konto oszusta

Oczywiście Facebook może w każdej chwili skasować taką stronę i zostajemy z niczym.

 

Farmy fanów mają swoich hodowców

Początki tego procederu to pewnie przypadkowe osoby, ale teraz coraz częściej to już zawodowcy, którzy mają pod sobą ileś takich farm. Z jednej strony coraz łatwiej o każdą kolejną, z drugiej dywersyfikacja, z trzeciej jeśli jakaś strona zostanie zamknięta, to zawsze ma się zaplecze innych stron. Trudno mówić o firmach, bo jest to oczywiście nielegalne i nieetyczne, więc nikt się do tego nie przyznaje, że ktoś hoduje farmy fanów. Oczywiście same farmy są po prostu zwykłymi fanpage, ale aplikacje wirusowe, skrypty do lajkowania czy sprzedawanie/kupowanie fanów już legalne nie jest (np. wg regulaminu Facebooka).

Post, w którym otrzymuje się bon po wysłaniu premium sms
Post, w którym otrzymuje się bon po wysłaniu premium sms

Ale jest wiele firm, które kupuje fanów na swoje fanpage – z różnych przyczyn. Czasem na start, czasem dla poprawy wyglądu statystyk, czasem są jeszcze inne powody. Takich fanów można dostać albo przez połączenie fanpage’y, co jest trudne, przez przekierowanie (na farmie pojawia się link „polubcie nasz fanpage X”) lub przez skrypty do generowania fałszywych kont (farmy fanów wtedy są niewykorzystane).

Hotel Metropol najpopularniejszy wśród młodzieży
Hotel Metropol najpopularniejszy wśród młodzieży z Meksyku

Jest to też świetny biznes – szczególnie jeśli się sprzedaje fanów, bo przecież nikt nie sprawdzi dokładnie ilu fanów się pojawiło, bo nie mamy danych o źródłach. Kupowanie konkretnych fanpage jest „pewniejsze”. Nie mniej – nielegalne.

Fanpage zachęcający do organizowania Olimpiady w Krakowie był najpopularniejszy wśród osób z Kairu - twórcy strony tłumaczyli, że ktoś im fanów kupił
Fanpage zachęcający do organizowania Olimpiady w Krakowie był najpopularniejszy wśród osób z Kairu – twórcy strony tłumaczyli, że ktoś im fanów kupił

Farmy fanów sobie, ale chcę kupić lajki!

Ile kosztuje lajk zależy od tego ile ktoś jest gotów zapłacić. 100 lajków można kupić już nawet za kilka złotych. Wg badań Manubia.pl w listopadzie i grudniu 2012 roku przehandlowano ponad 1,3 miliona kont na polskich i zagranicznych aukcjach. Wartość grudniowych 320 aukcji to było 77,5 tys. złotych. Sprzedano 30 farm fanów. A to było ponad rok temu, kiedy ta „branża” dopiero ruszała. W tej chwili farmy fanów – tak w Polsce jak i zagranicą to poważny problem, z którym Facebook musi sobie nauczyć się radzić.

Nieumiejętne kupowanie fanów kończy się wpadkami. Może się też zdarzyć, że ktoś kupi komuś innemu fanów, a potem publikuje taką informację – jest to sposób na oczernianie kogoś. Chyba taka była sytuacja Platformy Obywatelskiej.

Skok liczby fanów na fanpage PO
Skok liczby fanów na fanpage PO
Dane z Sotrendera: wzrost liczby fanów w Turcji
Dane z Sotrendera: wzrost liczby fanów w Turcji

Gdzie sprzedawać i kupować farmy fanów czy lajki?

Najpopularniejsze miejsce to Allegro, ale wystarczy zapytać wujka Google gdzie jeszcze opłaca się wystawiać swoją ofertę -zlecenia.przez.net, ebay, fanpagecash.org itp. Mimo wszystko nie opłaca się sprzedawać takiej farmy. Za samą farmę dostaniesz kilka tysięcy złotych, a za każdą umieszczoną reklamę czy pozyskane leady dostaniesz jednorazowo mniej, ale możesz robić to ciągle. Wrzucasz reklamy, liczysz kliknięcia, a potem tylko wypełniasz luki kwejkami i demotami, żeby było wysokie zaangażowanie – pozyskujesz w ten sposób nowych fanów plus utrzymujesz wyświetlanie treści z fanpage w aktualnościach Twoich fanów. Neverenging story.

 

Wygraj iPhone 5
Wygraj iPhone 5, wygrany przez użytkownika na cips.pl
cips.pl bierz co chcesz
cips.pl bierz co chcesz

Po wprowadzeniu na stronę numeru telefonu użytkownik otrzymuje PIN. Poprzez wprowadzenie na stronę numeru PIN, użytkownik potwierdza zaakceptowanie Regulaminu Serwisu. Koszt tej usługi to 4,92PLN/ 3 dni z VAT. Koszt operatora WAP/GPRS nie jest wliczony w cenę, jednorazowa opłata aktywacyjna to 4,92PLN z VAT. Dezaktywacji subskrypcji można dokonać w dowolnym momencie poprzez wysłanie bezpłatnego SMS o treści STOP MOTTO pod numer 60420.

Jakie informacje udostępniają użytkownicy dla farmy fanów klikając „like”?

Samo kliknięcie lubię to jeszcze nie jest sprzedaniem danych. Administratorzy stron mogą przejrzeć 200 ostatnich fanów swojej strony, ale widzą tylko tyle, ile im udostępnimy publicznie – innymi słowy, jeśli ktoś kliknie na nasz profil gdziekolwiek indziej zobaczy to samo co administrator takiego fanpage. Dlatego tak ważne jest oddzielanie treści publicznych od prywatnych.

Prawdziwe udostępnianie danych dzieje się dopiero w przypadku aplikacji. Tutaj możemy sprzedać przysłowiową nerkę od udostępnienia możliwości publikowania w naszym imieniu treści na naszej ścianie czy prywatnych wiadomości, przez wszystkie dane z naszego profilu, listę naszych znajomych aż po nasze polubienia. Dlatego tak ważne jest czytanie okienka, które pojawia się przy okazji wejścia do aplikacji.

Administratorzy – tego typu aplikacje mogą dostać również uprawnienia dotyczące waszego fanpage!

Farmy fanów – jak się chronić?

 1. Zastanów się zanim klikniesz „lubię to”
 2. Zobacz ilu Twoich znajomych wsparło akcję – czy są to osoby, które znają się na social media?
 3. Sprawdź kto jest organizatorem zbiórki, konkursu – wygooglaj te dane (mogą być fałszywe)
 4. Nie wierz w dziwne konkursy – darmowe iPhony, bluzy czy inne gratisy
 5. Większość akcji „jak zbiorę X lajków/komentarzy/udostępnień to…” jest nieprawdziwa
 6. Na Facebooku nie ma możliwości sprawdzania kto wszedł na Twój profil
 7. Linki do szokujących wideo, treści, których na pewno jeszcze nie widziałeś/aś, plus większość filmików erotycznych ze ścian znajomych to pewnie udostępnienia aplikacji wirusowych
 8. Sprawdź czy nie ma podobnych stron czy aplikacji używając wyszukiwarki – kilkanaście stron o tej samej tematyce może Ci dać do myślenia
 9. Pamiętaj, że konkursy na Facebooku mogą używać obecnie „lubię to” oraz komentarzy, ale nie mogą wymagać od Ciebie tagowania czy udostępniania treści.
 10. W razie wątpliwości skontaktuj się z kimś, kto lepiej zna się na social media, napisz na jednej z grup, lub zapytaj na portalach typu jak.gazeta.pl

Sprawa Łukasza Berezaka – screeny

Kilkanaście różnych fanpage na ten sam temat
Kilkanaście różnych fanpage na ten sam temat
Ponad 750 tysięcy olubień
Ponad 750 tysięcy olubień
Coś tam
Ludzie wiedzą już, że to farma fanów
Michał Górecki ogarniający sytuację fanpage Łukasza
Michał Górecki ogarniający sytuację fanpage Łukasza
Milion lajków
Milion lajków

Obecnie fanpage przestał istnieć. Mój komentarz do sprawy możecie przeczytać na TVN24bis.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Szymańska
6 lat temu

Najbardziej bawią mnie takie sytuacje, gdy ktoś nieświadomie kupuje fanów, potem to wychodzi na jaw i tłumaczy się „to nie my, to źli ludzie, nasi antyfani z zemsty to zrobili”. 😉

Monika Czaplicka
Reply to  Joanna Szymańska
6 lat temu

albo konkurencja. wiadomo 😉

Monika Czaplicka
6 lat temu

nie wiem jak u Ciebie – ja obserwuję oferty na różnych portalach typu Oferia itd. i tam nadal ceny są niezłe

Peter
Peter
8 lat temu

Rozwiązanie jest banalnie proste.

Po pierwsze dane admina fanpejdża powinny być zawsze jawne.
Po drugie, do założenia fanpejdża powinna być weryfikowana tożsamość założyciela.

W przypadku oszustwa, ściganie byłoby uproszczone.

Monika Czaplicka
Reply to  Peter
8 lat temu

To niestety nie takie proste 😉
1. Nie ma problemu, żeby założyć fejk konto.
2. W jaki sposób weryfikowana? Kto miałby weryfikować? Nawet, jeśli to wykluczy pkt 1, to nadal pozostaje kwestia tego, że można zakładać farmy fanów, bo nie jest to karalne, więc..
komu chciałoby się ścigać tych wszystkich farmowiczów? fejsowi nie – on też na tym zarabia. w PL ściganie przestępstw internetowych jest na żenującym poziomie…

Peter
Peter
Reply to  Monika Czaplicka
8 lat temu

Kto weryfikuje dane gdy zakładasz firmę?
Czym się posługujesz w kontaktach innymi firmami?
Możliwości są, ale obawiam się, że nie będzie chęci.

KK
Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzania mieniem podlega…

PS
Fcebook weryfikuje fanpejdże.

Monika Czaplicka
Reply to  Peter
8 lat temu

Fb słabo weryfikuje fp 🙁

Zakładanie fp to nie zakładanie firmy – zawierasz umowę z fb, a nie z państwem polskim. kontrolę musiałby prowadzić fejs, a to by oznaczało outsourcing albo budowanie biur. Poza tym to ogromne koszta – pewnie setki tysięcy fp jest tworzonych każdego dnia.

Peter
Peter
Reply to  Monika Czaplicka
8 lat temu

Ale też idąca za tym pewność, że buduje się stablilną społeczność.

Monika Czaplicka
Reply to  Peter
8 lat temu

Facebookowi na tym nie zależy 😉

Peter
Peter
Reply to  Monika Czaplicka
8 lat temu

Z faktu, że niektóre fp są kasowane, wynika, że FB stoi w rozkroku.

Monika Czaplicka
Reply to  Peter
8 lat temu

to z przyzwoitości 😉 bo jakby nic nie robili, to by się ludzie baaardzo oburzali. a tak jest spoko

Szymon
Szymon
Reply to  Monika Czaplicka
8 lat temu

pisałaś i poparłaś przykładem farmę fanów zmieniająca nazwę, zapomniałaś dodać najważniejszego szczegółu że nazwę można zmienić do 200 fanów 🙂 jeżeli się mylę to rozwiej moje wątpliwości 🙂

Monika Czaplicka
Reply to  Szymon
8 lat temu

oficjalnie można zmienić nazwę fanów do 200 fanów. Zapytaj na grupie social media – każdy Ci powie jak to zrobić powyżej tej liczby 😉

qbeczek
8 lat temu

Moniko, jedna uwaga – piszesz, że „… jest nielegalne …” – imho może być najwyżej niezgodne z regulaminem FB – FB nie stanowi prawa … przynajmniej oficjalnie 🙂

Monika Czaplicka
Reply to  qbeczek
8 lat temu

Nieregulaminowe wg Facebooka
Brak informacji, że coś reklamujemy (udawanie neutralnej informacji) jest nieetyczne w rozumieniu rady etyki reklamy – jeśli udajemy, że to coś innego, np jakiś link użytkowy, ale też nielegalne prawnie
No i juz nielegalne są piramidy finansowe, reklamy paru produktów (alkoholu, lekarstw, hazardu). To już zależy od konlretnego przypadku.
Pamiętajmy też, że spam jest nielegalny i można dostać za niego mandat – jeśli zostałam fanem strony x, a ona się zmienia w y i zostaje zasypana tresciami, to jest ro spam. Myślę więc, że mogę używać słowa nielegalnie.

Klaudyna11
Klaudyna11
4 lat temu

Generalnie problem jest dosyć poważny najlepiej nie dać się zrobić w butelkę

Seoit
2 lat temu

Minęło kilka lat od tego wpisu i wiele się nie zmieniło. Tylko mieć nadzieję, że więcej osób będzie wychodzić z założenia, że niektóre akcje są robione w takim celu lub innym by ich wykorzystać. Wtedy jeśli przejdą ich weryfikacje to niech robią co chcą. Niestety ludzie są za leniwi i chcą prostych rozwiązań i prostych odpowiedzi. Na szczęście i nieszczęście FB tnie zasięgi więc do zrobienia tego typu rzeczy już trzeba mieć środki co ogranicza proceder, ale chyba każdy ma świadomość, że to nie jest najlepsza droga.