Negatywne wpisy zdarzają się dobrym ludziom. Przyjmij to do wiadomości. Możesz nie popełnić błędu, możesz robić wszystko dobrze i nadal stać się ofiarą negatywnego wpisu. Wtedy najłatwiejszym rozwiązaniem jest chęć skasowania treści, która nam nie odpowiada i nam szkodzi.

Niestety, to często nie działa. Dlaczego?

 1. Duża szansa, że jeśli ktoś publikuje coś negatywnego na Twój temat, to ma ku temu powód. Co oznacza, że jest nastawiony/a negatywnie. Prośba o usunięcie treści zostanie po prostu niewysłuchana.
 2. Jeśli ktoś jest bardzo negatywnie nastawiony – może opublikować kolejny post o tym, jak próbujesz go/ją cenzurować.
 3. Nie możesz poprosić Google o usunięcie. Wyszukiwarka usuwa (lub deindeksuje) treści tylko w wybranych sytuacjach:
  1. incydent „porno w odwecie” (revenge porn)
  2. naruszenie praw autorskich
  3. naruszenie prawa do bycia zapomnianym „right to be forgotten” (EU lub Argentyna)
  4. wrażliwe dane osobiste związane z Twoim nazwiskiem: numer konta bankowego, numer karty kredytowej, numer ubezpieczenia społecznego w Stanach, podpis i inne informacje, które pozwalają na kradzież Twojej tożsamości. To nie oznacza jednak Twojego imienia i nazwiska ani adresu.
 4. Usunięcie treści, nawet, jeśli się uda, nie oznacza, że treść nie może zostać dodana znowu, prawda?
 5. W Polsce możesz napisać do administratora wiarygodną wiadomość z prośbą o usunięcie, jeśli treść, którą opublikował lub znajduje się na jego serwerze narusza Twoje prawa. Po więcej informacji zajrzyj do sekcji o notice and takedown. Jeśli administrator odmówi usunięcia, możesz go pozwać.

Co zrobić, skoro nie można usunąć?

Możesz próbować prosić o edycję. A jeśli nie – spróbuj zdepozycjonować negatywne treści. Umieść treści pozytywne lub neutralne powyżej negatywnych spychając te drugie dalej niż 1 strona w Google. W końcu zaledwie kilka procent ludzi trafia na kolejne podstrony.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kacper137
kacper137
1 rok temu

Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku!