Zabezpieczenie kont w mediach społecznościowych to jedna z podstawowych kwestii, o które należy dbać. Czy wiesz w jaki sposób uchronić się przed takim kryzysem? Bezpieczeństwo w social media – Twitter to pierwszy z serii tekstów o problemach z włamaniami na konta.

Bezpieczeństwo w social media – Twitter

Burger King i Jeep

dziesięć rad z dziesięciu kryzysów: Burger King Twitter
shackowane konto Burger Kinga

Chwile grozy przeżyły marki Burger King i Jeep, kiedy ich konta na Twitterze zostały przejęte przez nieznanych sprawców. Pierwsza marka zmieniła branding na McDonalda, a druga na Cadillaca. Minęło dobrych kilka godzin zanim konta zostały odzyskane. Należy jednak zauważyć, że dzięki temu Burger King zyskał 300 tys. podążających.

 

Ze względu na wzmożone zagrożenie włamaniami Twitter wzmocnił swój system zabezpieczeń.

 

The Onion

Nie pomogło to jednak The Onion – satyrycznej agencji informacji. Została zaatakowana przez SAE – Syryjską Armię Elektroniczną. Jak zwykle w tego typu przypadkach pracownik firmy odpowiedzialny za obsługę kanału dostał maila z nieprawidłowym linkiem, który przekierował go na stronę, tamten na stronę, tamten na stronę – ostatecznie poproszono o przekazane praw dostępu do aplikacji Google. Tego typu ataki przeprowadzano aż uzyskano dostęp do konta na Twitterze.

Chwilę zajęło pracownikom IT firmy odkrycie nielegalnych działań SAE, ale problem szybko rozwiązano zmieniając hasła pracownikom. Cebulka, jak zwykle, zażartowała z całej sprawy. Również na Twitterze.

Mashable przygotowało filmik o procesie włamania i o tym jak się przed nim bronić.

 

Associated Press

Bezpieczeństwo w social media - Twitter
Fałszywa wiadomość z Associated Press

Chwilę grozy przeżyła Associated Press, kiedy okazało się, że ich konto zostało zaatakowane i w świat poszła informacja, że Biały Dom został zaatakowany, a prezydent Obama jest ranny.

Konto zostało zawieszone na czas kontroli bezpieczeństwa, a informacja szybko zdementowana na innym kanale Twitter. Tematem włamania interesują się również służby bezpieczeństwa.

Wiadomość została wysłana z sieci, a nie z narzędzia, z którego agencja korzysta do publikowania treści, przed nazwiskiem Obamy zwykle publikowane jest słowo prezydent, a słowo „breaking” zazwyczaj jest pisane dużymi literami w komunikatach AP. Zabrakło również linka i inicjałów autora/ki.

Bezpieczeństwo w social mediach
Kurs Dow Jones z dnia ataku na Associated Press

SEA, znana z ataku na The Onion, przyznało się do włamania i otagowało swoją wiadomość #ByeByeObama.

Mimo odbywającej się wtedy konferencji prasowej przed Białym Domem i zapewnień prezydenckiego sekretarza kursy akcji na Dow Jones znacząco spadły.

 

Podsumowanie: Bezpieczeństwo w social media – Twitter

Osobny wpis poświęcę kwestiom jak zabezpieczać swoje konta, warto jednak pamiętać, że na konto na Twitterze łatwo się włamać. A skutki tego mogą być opłakane.
Bezpieczeństwo w social media – Twitter to pierwszy z serii tekstów. Na kolejne zapraszam już niedługo.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments