Kiedy parę lat temu pracowałam w agencji interaktywnej niezły procent z naszych przychodów stanowiły aplikacje dla klientów. Dziś wiele rozwiązań dostępnych za darmo lub za przysłowiowe 50 złotych. Czy jest jeszcze sens inwestować w aplikację? Czy połączenie aplikacje konkurs Facebook może przynieść coś dobrego czy to strata pieniędzy?

Są różne typy konkursów i promocji:

  • Losowanie

    pamiętaj, że wymaga zgłoszenia do Izby Celnej

  • Fotokonkurs

  • Głosowanie

  • Quiz

  • Rozdawanie

  • Psychotesty

  • Kupony

Niektórych z nich na pewno nie zrobimy na naszej ścianie. O grach nie wspomnę. Oczywiście, można wyjść  z założenia, że nie potrzebujemy quizów i trzymać się prostych konkursów tekstowych. Ale różne rozwiązania mają różne założenia. Wyobraź sobie, że robisz psychotest, który sugeruje w wyniku któryś z Twoich produktów – np. który laptop byłby najlepszy dla mnie? Albo quiz, który jest elementem Twojego procesu rekrutacyjnego. Konkurs nie zawsze musi oznaczać nagródy dla fanów.

Aplikacje konkurs Facebook? Przecież mogę na ścianie!

Poniżej przedstawię jednak kilka powodów dlaczego nie należy jeszcze przekreślać aplikacji konkursowych na Facebooku:

Kontekst społeczny

W przypadku różnych gier i zabaw frajda polega na porównywaniu się ze znajomymi, zapraszaniu ich i wspólnych wyzwaniach. Wyobrażacie sobie FarmVille bez listy znajomych?

Ban

Banujesz z aplikacji pozwalając użytkownikowi nadal być uczestnikiem społeczności.

Mniej fake kont

Gromadzenie danych przez aplikację zmniejsza szanse na akceptowanie zgłoszeń od sztucznych kont. Łatwiej nam zweryfikować dane użytkowników.

Dane o ludziach

Aplikacje wymagają zgody użytkownika, aby mogły pobrać dane. Oznacza to, że możemy stworzyć listę elementów, które nas interesują: od listy maili przez lokalizację po polubione strony.

Poznaj klientów

Aplikacje pobierają unikalne Facebook ID – dzięki temu możesz obserwować poczynania swojego fana w różnych aspektach – np. Sotrender wykorzystuje to, aby pokazywać segmentację fanów.

IP

Dzięki gromadzeniu IP zarówno zgłaszających jak i głosujących masz możliwość kontrolowania przebiegu konkursu.

Mniej oszustw

Przez to, że aplikacja wymaga zgody, zmniejszamy szansę, że w naszym konkursie wezmą udział wyłudzacze czy oszuści – z fanpage zawsze możemy usunąć komentarz czy post, z aplikacji już niekoniecznie.

70% konwersji

Średnio 70% ludzi „instaluje” aplikację konkursową – w rzeczywistości statystyki wahają się między 30 a 100%.

To i tak wyższy wskaźnik niż np. konwersja z formularza na landing page.

Wygodniej

Ponieważ nie musisz zmieścić wszystkiego w jednym poście, możesz mieć kilka podstron: z regulaminem, nagrodami, galerią zgłoszeń, formularzem zgłoszeń itd. Dzięki temu konkurs jest czytelniejszy.

Like gating

5 listopada 2014 zmieniły się reguły Facebooka - najedź, żeby dowiedzieć się więcej

Nie możesz obowiązkowo zmuszać do polubienia strony przez aplikację

Funkcja, która umożliwiała sprawdzenie czy dana osoba polubiła naszą stronę została usunięta. Możemy nadal umieścić odpowiedni zapis regulaminu i zachęcać do polubienia zostawiając przycisk zostania fanem.

Pamiętaj, że większość ludzi nie czyta tekstów na stronach w sieci – Twój konkurs musi być „łatwo przyswajalny”. Czyli czytelny graficznie.

Mobile

Wiarygodność

Poproś osoby, które otrzymają do Ciebie nagrodę, żeby podzieliły się zdjęciem lub informacją o wygranej u Ciebie na fanpage. Zwiększy to wiarygodność Twojego konkursu.

Aplikacje posiadają dużą zaletę w stosunku do konkursów organizowanych na ścianie – mogą publikować, w naszym imieniu, materiał na profilu użytkownika. Niezależnie czy chodzi o wynik jego testu lub gry, fakt uczestniczenia w promocji czy po prostu wysłane zgłoszenie i zachęta do głosowania, aplikacje posiadają możliwość zwiększania swojej wirusowości dzięki open graph. Aplikacje konkurs facebook w tym wypadku to zabójcze połączenie promocyjne.

Biorąc pod uwagę cenę aplikacji spokojnie można założyć, ze ten koszt się zwróci, jeśli tylko umiejętnie zaplanujemy nasz konkurs tak, aby mieć z niego prawdziwą konwersję lub zysk. Nie warto robić zabawy dla samej idei, bo ryzyko oszustw, niezadowolenia publiczności i problemów są zbyt duże. Aktywuj fanów, a nie zmuszaj do konkursowania.

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments