Specjalistką od mierzenia social media jest Ania. Autorka książki Skuteczne social media podzieliła się z nami swoimi 3 książkami z półki, które uznała za warte polecenia dalej. Jeśli chcecie wiedzieć co warto poczytać, aby przyłożyć wartości liczbowe do PRu czy mediów społecznościowych – znajdziecie odpowiedź poniżej.

John Lovett, „Sekrety pomiarów w mediach społecznościowych”

Najlepsza wydana po polsku książka dotycząca analityki social media. Lovett pokazuje, jak social media można wykorzystać w różnych obszarach biznesu, jak konstruować mierzalne cele i wskaźniki dla tych obszarów czy kiedy liczyć ROI. Książka zawiera też możliwości narzędzi analitycznych dostępnych na globalnym rynku. Dla wszystkich strategów i analityków social media.

Kup teraz

Książka dostępna w polskiej wersji językowej jako ebook lub w wersji papierowej.

Katie D. Paine, „Measure what matters”

Katie D. Paine to amerykańska ekspert pomiaru PR i social media, autorka poczytnego bloga. Jej książka to najbardziej zdroworozsądkowe wprowadzenie do analityki social media. Autorka cierpliwie tłumaczy m.in., dlaczego algorytmy systemów do analityki social media nie klasyfikują tekstów tak dobrze, jak interfejs białkowy, dlaczego mierzalne cele są ważne i dlaczego powinniśmy sobie dać spokój z ekwiwalentem reklamowym. Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać podstawy.

Paul Noble, Tom Watson „Evaluating public relations”

Najbardziej wyczerpująca pozycja na temat mierzenia efektów działań PR, w dodatku regularnie aktualizowana. Autorzy mniej rozpisują się na temat poszczególnych metod badawczych (skoro istnieje specjalistyczna literatura na temat badań), a więcej piszą o tym, które metody i jak często są stosowane. Pokazują, jak wygląda obecnie mierzenie efektów PR na różnych rynkach i jak zmieniało się ono na przestrzeni lat. Książka zawiera również przykłady z praktyki wybranych firm. Dla specjalistów PR zainteresowanych bliżej tematem pomiaru.

Ania Miotk

Anna Miotk – ma kilkunastoletnie doświadczenie w PR, obecnie pracuje jako dyrektor ds. komunikacji w spółce PBI. Specjalizuje się w mierzeniu efektów komunikacji biznesowej. Jest autorką bloga annamiotk.pl, dwóch książek i licznych artykułów w mediach branżowych. Wykłada na uczelniach wyższych, prowadzi szkolenia, występuje podczas największych konferencji branżowych. W wolnych chwilach lubi coś zmalować. Albo zaśpiewać.

Znacie te książki? Podzielcie się swoimi opiniami. I sugestiami kogo powinnam zaprosić do podzielenia się swoimi lekturami 🙂

Dodaj komentarz

avatar
  Zapisz się na powiadomienia  
Powiadom o