Zastanawiasz się jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Bardzo często ostrzegam przed rzeczami, których robić nie wolno lub nie należy podczas organizowania konkursu na Facebooku. Są jednak zasady, które zdecydowanie warto wykorzystywać i oto 9 rad odnośnie tego, co należy robić, by nasz konkurs na Facebooku odniósł sukces.

1. Zastanów się, czy konkurs jest Ci w ogóle potrzebny

Może się to wydawać to głupie, ale konkurs może być tym narzędziem marketingowym, którego wcale nie potrzebujesz. Wiele firm B2B powinno się poważnie zastanowić zanim uznają, że organizacja konkursu jest dla nich. Nawet, jeśli pomysł jest dobry – musisz dobrze zastanowić się nad celem, który chcesz osiągnąć. Skupianie się tylko i wyłącznie na pozyskaniu nowych fanów, szczególnie, jeśli nie zaplanujemy dobrego mechanizmu selekcji potencjalnych fanów (przecież nie każdy może być naszym klientem, prawda?) może się okazać, że pozyskamy pełno konkursowiczów. Wśród potencjalnych celów mogą być: zwiększanie rozpoznawalności marki, promocja nowego produktu, sprawdzanie efektów naszych działań marketingowych online, pozyskiwanie nowych klientów itd.

Nie rób konkursu, bo wszyscy go robią i zawsze wiedz, co chcesz osiągnąć. Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Czasem go nie organizuj 😉

2. Wybierz odpowiedni typ konkursu

Jest kilka formatów konkursów, z których można skorzystać – quizy, konkursy foto/wideo/tekstowe, krótkie pytanie – warto dopasować odpowiedni format i mechanizm konkursu do celu, który sobie obraliśmy. Pamiętaj również, że różne typy konkursów będą interesujące dla innych grup odbiorców. Na przykład konkurs „na filmy” będzie wymagał więcej starania i możliwości technicznych niż konkurs tekstowy. Dopasuj wartość nagrody do tak zwanego progu wejścia, czyli tego, ile pracy musi włożyć uczestnik i jakie ma szanse na wygraną. Im wyższy próg wejścia tym mniej będzie uczestników konkursu, zwykle bardziej wartościowe prace, ale i nagroda powinna mieć wyższą wartość.

3. Znaj regulaminy i prawo

Jeśli nie chcesz się narazić na mandat lub skasowanie posta konkursowego lub fanpage, warto poznać zasady, które należy stosować przy organizacji konkursu. Polskie prawo odnosi się do konkursów w ustawie o grach hazardowych (między innymi należy zgłaszać losowanie do Izby Celnej). Facebook posiada stosowny punkt w regulaminie odnośnie fanpage. Generalnie zabrania się korzystania z osi czasu użytkowników. Pamiętaj jednak by sprawdzić na bieżąco czy nie zmieniły się regulaminy lub prawo – nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania! To chyba najważniejsza rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku: legalnie!

Jeśli zastanawiasz się czy należy się przejmować skutkami – możesz oczywiście odpowiedzieć przecząco. Znam jednak przypadki zarówno skasowanych fanpage za recydywę konkursową, jak i firmy, które otrzymały mandaty z Izby Celnej. Wystarczy życzliwa konkurencja lub dociekliwy klient i już możemy mieć problemy.

Nie zapominaj również, że zarówno prawo polskie, jak i regulamin Facebooka wymagają tego, aby Twój konkurs miał regulamin.

4. Zaplanuj zasady i w razie czego wybierz aplikację

Uważam, że wiele konkursów warto robić w aplikacji. Skoro już wiemy: dlaczego (cel) i co (typ) chcemy zrobić, warto się zastanowić: jak. Mając cały czas na uwadze grupę docelową, odpowiedz sobie na pytanie, jakie elementy powinna mieć aplikacja i/lub jakie zasady muszą być zawarte w konkursie na osi czasu. Z tyłu głowy miej na uwadze to, że warto również przemyśleć mechanizmy zabezpieczające przed oszustwami.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając aplikację konkursową?

  • czy jest konfigurowalna? – musi dać się dostosować do naszych potrzeb, od najprostszych, takich jak branding aż po bardziej skomplikowane
  • cena – nie wszystkie darmowe aplikacje są warte uwagi, ale nie ma sensu płacić kilku tysięcy złotych za prostą apkę
  • mobilna – aplikacja, która źle się wyświetla na komórkach jest absolutnie bezwartościowa
  • prosta w użyciu – Twój konkurs prawdopodobnie przeznaczony jest dla osób o przeciętnych zdolnościach komputerowych. Zbyt skomplikowana po prostu będzie odstraszała.

Prosta rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku – zaplanuj i egzekwuj dobre praktyki.

5. Wybierz stosowną nagrodę

Chociaż tablety i aparaty są bardzo popularne- zachęcają wiele osób do wzięcia udziału w konkursie – warto wybrać nagrodę związaną z naszą firmą. Po pierwsze: zmniejszymy szanse na próby ataku ze strony konkursowiczów. Po drugie: zniechęcimy osoby, które nie są naszymi potencjalnymi klientami. Wreszcie po trzecie: konkurs ma być promocją naszej firmy i jej produktów. Promujmy je! W końcu zależy nam na ludziach, którzy interesują się naszą ofertą.

Nagrody nie muszą być bardzo wartościowe, ale pamiętaj, żeby dostosować je do wkładu ze strony uczestników. Jeśli wymagasz skomplikowanego filmu, odpowiedzi na pytania i zakupu produktu, to trudno zaoferować w nagrodę długopis i kubek. Z drugiej strony rozdając samochód w zamian za odpowiedź na proste pytanie narażasz się na ataki i utrudnianie konkursu.

Najlepiej wybrać coś, co jest wartościowe dla Twoich klientów. Dodatkowe opcje do produktu, rozszerzenie pakietu, gratisy, rabaty. W ten sposób masz większe szanse na zaangażowanie klientów, a nie przypadkowe osoby.

6. Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Nie komplikuj go!

Zbyt skomplikowany konkurs okaże się po prostu porażką. Nie potrzebujesz wyjątkowej innowacji czy genialnego rozwiązania, którego nikt wcześniej nie stosował – wręcz przeciwnie. Warto sięgnąć po sprawdzone metody. Głównie po to, żeby nie odkrywać koła na nowo. Zasady powinny być proste i zrozumiałe dla uczestników.

Poziom skomplikowana obejmuje również poziom zaangażowania wymaganego od uczestników. Wymaganie, żeby setki osób wysyłały nam swój film może być bardzo problematyczne, jeśli nie przemyślimy dobrze kontekstu. Łatwiej poprosić o produkcję z wakacji – większość ludzi i tak kręci jakieś filmy – niż np. z lekcji w szkole, gdzie uczeń może zostać złapany i ukarany.

Nie zapominaj również, że łatwy musi być formularz zgłoszeniowy. Jeśli decydujesz się na mechanizm, w którym uczestnicy wypełniają jakiś formularz w aplikacji, pamiętaj, że im więcej pól, tym mniejsza szansa, że go wypełnią. Ani nikomu się nie będzie chciało, ani nikt nie będzie miał ochoty udostępniać tyle danych. Lepiej mniej pytań niż więcej.

7. Wypromuj

Znów – oczywiste. Pamiętaj, że promocja obejmuje nie tylko opublikowanie postu na fanpage, ale również promocję w innych kanałach: newsletterze, innych kanałach social media, w sklepie czy punkcie stacjonarnym. Możesz wydrukować ulotki, opublikować informacje na stronie lub dodać link w podpisie w mailach.

Przypominaj również o trwaniu konkursu – tylko nie rób tego zbyt często, żeby nie zmęczyć ludzi i nie zostać posądzonym o spamowanie. Zawsze promuj przy okazji swój biznes – przecież taki jest główny cel konkursu!

Z prostych elementów – jeśli robisz konkurs w aplikacji wykorzystuj przyciski do dzielenia się. Jeśli możesz – wbuduj mechanizmy wirusowości do samego pomysłu konkursu np. za zapraszanie znajomych są dodatkowe możliwości czy trzeba uzyskać x polubień, żeby wziąć udział w konkursie.

Konkurs musi stanowić element całości w Twojej strategii marketingowej – nie tylko tej online.

Zastanów się również nad wykorzystaniem reklam. Za niewielką kwotę można dotrzeć do szerokiego spektrum wybranej grupy docelowej. Możesz też skutecznie zmierzyć efekty swojej kampanii.

8. Mierz efekty

Zabawa zabawą, ale bardzo ważne jest to, by mierzyć efekty swoich działań. Ilu masz fanów, ile osób widziało posty konkursowe, ile osób wzięło udział, ile oddano głosów, jakie zasięgi, jakie zaangażowanie, jakie efekty? Możesz mierzyć wskaźniki satysfakcji, znajomości marki – cokolwiek, co uznasz za ważne i potrzebne. Niech ten konkurs nie będzie tylko prostą promocją, ale świadomym działaniem marketingowym, którego skutki można zmierzyć. Ilu klientów pozyskano? Jaki był koszt pozyskania klienta? Jak zmienił się wizerunek marki? W zależności od obranego celu dobierz stosowne narzędzia do mierzenia wyników Twojej pracy.

9. Wyciągnij wnioski – to ważna rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku

Mając zmierzone efekty możesz wyciągnąć pewne wnioski. Nie tylko czy konkurs się udał, ale również odnośnie innych kwestii. Może zgłoszenia konkursowe można wykorzystać do promowania marki? Może pojawiły się ciekawe wnioski ze zgłoszeń?

Na pewno wiele nauczy Cię też sam przebieg konkursu – czy wszystko poszło zgodnie z planem? Z czym były problemy? Co się udało? Nadaj sens temu, czego się nauczyciłeś/aś.

Szukaj sugestii odnośnie marki, analizuj prawidłowości w zgłoszeniach, wyciągnij wnioski o postrzeganiu marki. Swoimi wnioskami podziel się nie tylko w firmie, ale również z fanami – przecież oni są częścią Twojej marki!

 

Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku?

Czy Wy też macie jakieś rady jak sprawić, żeby konkurs na Facebooku się udał?

 

Zapisz się na powiadomienia
Powiadom o
guest
58 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz Szczudło
6 lat temu

bardzo dobrze, że wspomniałaś o prawnych aspektach konkursów na FB, oby mniejsze „instytucje” też zaczęły się stosować do tego 🙂

An.Ka Lovedomowe
Reply to  Arkadiusz Szczudło
6 lat temu

Świetny artykuł. Szkoda tylko, że gdzie nie spojrzę, prawie każdy konkurs łamie
podstawowe zasady fb stawiając jako jeden z warunków udostępnienie info o konkursie na swojej osi czasu.

Monika Czaplicka
Reply to  An.Ka Lovedomowe
6 lat temu

jest tego coraz mniej – na szczęście, ludzie są coraz bardziej uświadomieni plus Facebook też coraz bardziej goni za to…

An.Ka Lovedomowe
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

A ja co chwilę widzę takie konkursy niestety. A jak zwracam uwagę organizatorowi, to jeszcze burę dostaję, że niepotrzebnie się wtrącać. A tymczasem fb potrafi ukarać także osobę która wzięła udział w takim konkursie.

ChmuryKultury
Reply to  An.Ka Lovedomowe
6 lat temu

Albo losowanie …

ChmuryKultury
Reply to  Arkadiusz Szczudło
6 lat temu

To jest chyba nie do zrealizowania 🙁

Monika Czaplicka
Reply to  ChmuryKultury
6 lat temu

trzeba być dobrzej myśli

Arkadiusz Szczudło
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

dokładnie tak 🙂 musimy być dobrej myśli i uświadamiać, uświadamiać, jeszcze raz uświadamiać

Magda
Magda
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

A jak wygląda sprawa z hashtagami? Czy to legalne rozwiązanie żeby zgłoszeniem było wstawienie zdjęcia na swojej osi czasu i oznaczenie konkretnym hashtagiem? Czy w takiej sytuacji też nie możemy prosić użytkowników o wstawienie zdjęcia na ich osi czasu? Czy jedyną możliwością jest wstawienie zdjęcia na fanpage?
I jeszcze – jak ogłaszać wyniki konkursu? Można publicznie na fanpage czy w wiadomości prywatnej?
Z góry i z dołu dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Magda
Magda
Reply to  Magda
6 lat temu

Zapomniałam jeszcze: jak to jest teraz z konkursami na lajki? Np. wysyłają zgłoszenie-zdjęcie, firma publikuje w albumie konkursowym na fanpage i wygrywa ten, który zbierze najwięcej lajków – czy to jest legalne? Wiem, że nielubiane, ale interesuje mnie czy w ogóle dozwolone 😛

Monika Czaplicka
Reply to  Magda
6 lat temu

1. Nie można używać osi czasu – aka kazać publikować na fb z hasztagiem (czy bez)
2. Można, żeby wrzucali na fanpage
3. Wyniki można publicznie, ale chroniąc dane osobowe
4. Konkurs na lajki legalny, ale bezsensu – 5 tys. lajków kosztuje 33 zł na Allegro.

Magda
Magda
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

Dzięki za odpowiedź! Odnośnie punktu 1 i 2 – można jeszcze ewentualnie odesłać na instagrama. Szkoda tych obostrzeń w kwestii hashtagów. Przeczytałam też Twój wpis o tagowaniu w lokalizacji – to jest równoznaczne z check-in, czyli też już zabronione?

Monika Czaplicka
Reply to  Magda
6 lat temu

Checkiny są tylko w postach – zakazane.

Joanna Szyniec-Mazur
Joanna Szyniec-Mazur
6 lat temu

A czy warunkiem konkursu może być udział bądź zainteresowanie wydarzeniem na FB?

Monika Czaplicka
Reply to  Joanna Szyniec-Mazur
6 lat temu

Jeśli dobrze pamiętam nie wykorzystuje to osi czasu, więc tak

Arkadiusz Szczudło
6 lat temu

bardzo dobrze, że wspomniałaś o prawnych aspektach konkursów na FB, oby mniejsze „instytucje” też zaczęły się stosować do tego 🙂

ChmuryKultury
Reply to  Arkadiusz Szczudło
6 lat temu

To jest chyba nie do zrealizowania 🙁

Monika Czaplicka
Reply to  ChmuryKultury
6 lat temu

trzeba być dobrzej myśli

Arkadiusz Szczudło
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

dokładnie tak 🙂 musimy być dobrej myśli i uświadamiać, uświadamiać, jeszcze raz uświadamiać

An.Ka Lovedomowe
6 lat temu

Świetny artykuł. Szkoda tylko, że gdzie nie spojrzę, prawie każdy konkurs łamie
podstawowe zasady fb stawiając jako jeden z warunków udostępnienie info o konkursie na swojej osi czasu.

Monika Czaplicka
Reply to  An.Ka Lovedomowe
6 lat temu

jest tego coraz mniej – na szczęście, ludzie są coraz bardziej uświadomieni plus Facebook też coraz bardziej goni za to…

An.Ka Lovedomowe
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

A ja co chwilę widzę takie konkursy niestety. A jak zwracam uwagę organizatorowi, to jeszcze burę dostaję, że niepotrzebnie się wtrącać. A tymczasem fb potrafi ukarać także osobę która wzięła udział w takim konkursie.

ChmuryKultury
Reply to  An.Ka Lovedomowe
6 lat temu

Albo losowanie …

Magda
Magda
6 lat temu

A jak wygląda sprawa z hashtagami? Czy to legalne rozwiązanie żeby zgłoszeniem było wstawienie zdjęcia na swojej osi czasu i oznaczenie konkretnym hashtagiem? Czy w takiej sytuacji też nie możemy prosić użytkowników o wstawienie zdjęcia na ich osi czasu? Czy jedyną możliwością jest wstawienie zdjęcia na fanpage?
I jeszcze – jak ogłaszać wyniki konkursu? Można publicznie na fanpage czy w wiadomości prywatnej?
Z góry i z dołu dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Magda
Magda
Reply to  Magda
6 lat temu

Zapomniałam jeszcze: jak to jest teraz z konkursami na lajki? Np. wysyłają zgłoszenie-zdjęcie, firma publikuje w albumie konkursowym na fanpage i wygrywa ten, który zbierze najwięcej lajków – czy to jest legalne? Wiem, że nielubiane, ale interesuje mnie czy w ogóle dozwolone 😛

Monika Czaplicka
Reply to  Magda
6 lat temu

1. Nie można używać osi czasu – aka kazać publikować na fb z hasztagiem (czy bez)
2. Można, żeby wrzucali na fanpage
3. Wyniki można publicznie, ale chroniąc dane osobowe
4. Konkurs na lajki legalny, ale bezsensu – 5 tys. lajków kosztuje 33 zł na Allegro.

Magda
Magda
Reply to  Monika Czaplicka
6 lat temu

Dzięki za odpowiedź! Odnośnie punktu 1 i 2 – można jeszcze ewentualnie odesłać na instagrama. Szkoda tych obostrzeń w kwestii hashtagów. Przeczytałam też Twój wpis o tagowaniu w lokalizacji – to jest równoznaczne z check-in, czyli też już zabronione?

Agnieszka Lewandowska
Agnieszka Lewandowska
Reply to  Monika Czaplicka
4 lat temu

Jak zdobyć te 5 tyś lajków?

Monika Czaplicka
Reply to  Agnieszka Lewandowska
4 lat temu

allegro.pl wpisujesz fani facebook, płacisz 33 zł i masz po kilku dniach stado robotów, chińczyków albo innych bezwartościowych kont, które lubią Twoje konto.
uprzedzam – duża szansa, że Facebook zbanuje profil po czymś takim.

Joanna Szyniec-Mazur
Joanna Szyniec-Mazur
6 lat temu

A czy warunkiem konkursu może być udział bądź zainteresowanie wydarzeniem na FB?

Monika Czaplicka
Reply to  Joanna Szyniec-Mazur
6 lat temu

Jeśli dobrze pamiętam nie wykorzystuje to osi czasu, więc tak

Al
Al
5 lat temu

Czytając ostatnio regulamin Facebooka w odniesieniu do stron zaczęłam się zastanawiać nad punktem mówiącym o reklamach, wg którego nie można wyświetlać reklamy partnera bez zgody Facebooka. Orientuje się Pani, czy mowa o profesjonalnych reklamach Facebooka, czy reklamach w ogólnym znaczeniu? Zastanawiam się np. co w sytuacji jeśli organizujemy konkurs, w którym mamy zewnętrznych partnerów np. fundatorów nagród i zamieszczamy ich loga, czy to w poście promującym konkurs, czy też na plakacie udostępnianym na stronie. Czy takie działanie to również wyświetlanie reklamy partnera zewnętrznego?

Monika Czaplicka
Reply to  Al
5 lat temu

który to fragment którego regulaminu?

Al
Al
Reply to  Monika Czaplicka
5 lat temu

Zasady dotyczące korzystania z konkretnych funkcji: strony: III A „Reklama na stronie”

Monika Czaplicka
Reply to  Al
5 lat temu

III. Page Features
A. Branded Content on Pages
1. Branded content must comply with our Branded Content Policies.
2. You must comply with all applicable laws and regulations, including by ensuring that you provide all necessary disclosures to people using Facebook, such as any disclosures needed to indicate the commercial nature of content posted by you.

Our Branded Content Policies apply to verified Pages and verified Profiles (with the blue badge) on Facebook.

nie widzę niczego, o czym Pan (?) pisze.

Al
Al
Reply to  Monika Czaplicka
5 lat temu

https://www.facebook.com/page_guidelines.php

III. Funkcje na stronach
A. Reklama na stronie
Zabrania się wyświetlania na stronie reklam partnerów zewnętrznych bez uprzedniego uzyskania naszego zezwolenia.

Monika Czaplicka
Reply to  Al
5 lat temu

Ja bym polegała na angielskojęzycznej wersji regulaminu, że to dotyczy tylko profili zweryfikowanych.

Al
Al
Reply to  Monika Czaplicka
5 lat temu

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Mac Pik
Mac Pik
5 lat temu

A jak wygląda temat konkursu ze zdjęciami i subiektywnego wyboru najlepszych zdjęć przez organizatora konkursu. Np. konkurs na najbardziej kreatywne zdjęcie podczas konferencji (zdjęcia wrzucane pod dedykowanym postem przez uczestników).

Monika Czaplicka
Reply to  Mac Pik
5 lat temu

legalne, z tego co tu napisane

Kuba
Kuba
5 lat temu

Dzięki za pomocne treści!
Ja też mam pytanie w tej kwestii. Czy organizując konkurs fotograficzny organizator może wybrać samodzielnie laureata? Wiem, że tak, jednak nie zamierzam przeprowadzać losowania z wiadomych powodów.
Chodzi o to czy regulamin musi zawierać zapis mówiący o tym, na jakiej podstawie wybrany zostanie zwycięzca?
I czy w przypadku, kiedy nie jest organizowane losowanie wybór zwycięzcy może opierać się wyłącznie na widzimisię organizatora, skoro elementy losowe nie wchodzą w grę?
A jeśli nie, to jak to ugryźć?
Pozdrawiam!

Monika Czaplicka
Reply to  Kuba
5 lat temu

Wystarczy określić podstawę: najładniejsze, najlepiej realizujące temat konkursu, najciekawsze

Paweł LubiePodroze.eu
5 lat temu

A co z taką sytuacją – konkurs na stronie www i na tejże stronie jest napisane, że trzeba coś udostępnić lub zrobić jakąś 'akcję’ na Facebooku? Nie jest to organizowanie konkursu na Facebooku, ale po części staje się nośnikiem.

Monika Czaplicka
Reply to  Paweł LubiePodroze.eu
5 lat temu

Jest to konkurs na Facebooku – bo dotyczy Facebooka. Możesz rozdawać na ulotkach, ale to nadal konkurs na Facebooku, jeśli elementem konkursu jest wykonanie zadania na Facebooku 😉

Aga
Aga
5 lat temu

Dzień dobry,mam pytanie,chciałabym zorganizować konkurs na facebooku zgodny z regulaminem,wiem że bezpośrednio na tablicy funpagea nie można organizować konkursu,w związku z tym nasuwa mi się pytanie ,użycie jakich zakładek na fb jest dozwolone do utworzenia konkursu,oraz gdzie można potem legalnie opublikować publicznie(fani tego wymagają) wyniki konkursu?

Monika Czaplicka
Reply to  Aga
5 lat temu

Można organizować na fanpage w poście, nie trzeba (ale zachęcam) w aplikacji. Wystarczy wpisać w google facebook competition.
Aby opublikować publicznie można w aplikacji albo w poście.

K
K
4 lat temu

Cześć, nigdzie nie mogę znaleźć informacji, możesz pomożesz – czy marka ma prawo zorganizować konkurs, którego warunkiem jest oznaczenie hastagiem marki i wrzucenie zdjęcia z akcji marki na własny timeline? Czy jeśli to uczestnicy sami wrzucają treści na swój Fb, aby wziąć udział w rozdzaniu, to jako organizator konkursu łamiemy prawo?

Monika Czaplicka
Reply to  K
4 lat temu

Jest to nielegalne – nie można korzystać z osi czasu użytkowników.

Szymon
Szymon
4 lat temu

Hej, mam pytanie – może Ty mi pomożesz 🙂 Mogę w regulaminie konkursu zastrzec, że nagroda zostanie wydana dopiero po wzięciu udziału w konkursie minimum powiedzmy 100 osób?

Monika Czaplicka
Reply to  Szymon
4 lat temu

Zapraszam na konsultacje prawnicze.
Mogę polecić K2Legal.

Ola
Ola
4 lat temu

Witam, czy zorganizowanie na firmowej stronie Fb postu nazwanego PROMOCJA w okresie od..do, za polubienie strony 10 pierwszych osób otrzymuje upominek jest legalne?

Rita
Rita
3 lat temu

Ostatnio organizowanie konkursów i innych akcji na Facebooku jest coraz bardziej kłopotliwe. Regulaminy, ciągle zmieniające się prawo. Nawet tworzenie postów jest ciężkie, bo jest tyle słów, które są uznawane za niestosowne, ciężko sformułować jakiś bezpośredni zwrot. Ja to zostawiam agencji [która się reklamuje fatalną szeptanką], która prowadzi moją kampanię reklamową. Artykuł jest bardzo ciekawy, ale nie mam czasu jednocześnie prowadzić biznesu i zajmować się fanpage’ami. Jeżeli nasza praca jest absorbująca, myślę że warto zastanowić się, czy nie lepiej zlecić komuś sprawniejszemu takiej pracy. Zespół z [firmy, która się reklamuje fatalną szeptanką] się sprawdza. Ja jestem zadowolona, ale lubię raz na… Czytaj więcej »

Biznesiara
Biznesiara
3 lat temu

Serio, mam masę znajomych, którzy prowadzą jakieś małe firemki albo oferują usługi i nie liczą się z tym, że odpowiadają też prawnie za to, co piszą na Facebooku. A facebookowe reguły zmieniają się tak szybko, że trudno za tym nadążyć. Ja wolę korzystać z usług specjalistów. Z [firmą, która reklamuje się fatalną szeptanką] mam jasną umowę – oni tworzą treści na fanpage i to ich zadaniem jest zadbać o to, żeby przeprowadzane działania były zgodne z prawem. To taka wygoda, na którą pozwolić mogą sobie Ci, którzy korzystają z usług agencji reklamowych. Jak człowiek się nie zna, to już lepiej… Czytaj więcej »

Renata
Renata
11 miesięcy temu

Hej, mam pytanie dot. konkursu na fb.
Czy kupując jakąś markową, rzeczową nagrodę, mogę użyć tej rzeczy i pośrednio logo marki tej nagrody do promocji konkursu, np. umieszczając ją na zdjęciu, bez pozwolenia samej marki/producenta?
Czy mogę założyć, że skoro za coś zapłaciłam mogę to wykorzystać w dowolny sposób, np właśnie przy organizacji konkursu i uwidocznić oraz opisać nagrodę w poście wspominając w nim konkretną markę?