​Od lat obserwuję konkursy organizowane w mediach społecznościowych, oczywiście głównie na Facebooku. Zauważyłam sześć głównych błędów, które często się powtarzają u różnych organizatorów. Oto lista grzechów, z krótkim wyjaśnieniem i rozwiązaniem.

1. Nieprzestrzeganie polskiego prawa

Organizowanie konkursu z elementami losowości jest regulowane przez ustawę o grach hazardowych. Wśród ważnych informacji należy pamiętać, o stworzeniu regulaminu oraz o tym, że losowania wymagają zgłoszenia do izby celnej. W przeciwnym wypadku grozi nam mandat. Wystarczy donos życzliwego konkurenta.
Regulamin, to nie tylko nudziarstwo i utrudnienie, ale to Twoja jedyna broń w walce z oszustami, wyłudzaczami i konkurencją gotową Ci dokopać. Zadbaj o zapisy dotyczące naruszeń i oszustw, pamiętaj o przestrzeganiu regulaminu, bo możesz skończyć jak np. BNP Paribas.
Rozwiązanie: przeczytaj stosowną lekturę, skonsultuj się z prawnikiem, kontroluj zmiany w przepisach.

nivea

2. Nieprzestrzeganie regulaminu portalu społecznościowego

Większość portali społecznościowych ma zaledwie jeden czy dwa punkty odnośnie organizacji konkursów. Czystym lenistwem jest niezapoznanie się z ich treścią. Wśród regularnie naruszanych zasad Facebooka są: obowiązkowe udostępnianie – nie można tego robić, oraz wykorzystywanie osi czasu użytkowników. Nie można prosić fanów o publikowanie postów czy tagowanie się na zdjęciach.
Rozwiązanie: przeczytaj regulamin, przestrzegaj.

1 Facebook

3. Brak celu biznesowego

Mamy do rozdania kubki, zróbmy konkurs! To nie jest dobry pomysł. Organizowanie konkursu nie należy zaczynać od nagrody, ale od powodu, dla którego konkurs chcemy zorganizować. Dobra zabawa nie tylko angażuje Twoich klientów, ale realizuje jeden z celów np. zwiększa sprzedaż, generuje treści o marce, pozwala poznać fanów.
Rozwiązanie: planowanie konkursu zacznij od celu, potem ustal grupę docelową, opracuj pomysł itd.

www.facebook.com 2015-07-05 12-48-08 Philips Sound

4. Nagroda dla zbyt szerokiej publiczności

Pieniądze, tablet, aparat – to wszystko typowe nagrody w konkursach, które nie są zbyt dobrze przemyślane. Tego typu uniwersalne nagrody przyciągają łowców nagród i wiele osób, które nawet nie mają szansy zostać Twoimi klientami. Jeśli uważasz, że każdy ma szansę być Twoim klientem, znaczy, że nie masz pojęcia o biznesie i poproś kogoś o pomoc w stworzeniu strategii.
Dobra nagroda powinna być wartościowa dla Twoich klientów, ale nie zachęcać przypadkowych osób do brania udziału.
Rozwiązanie: oferuj zniżki na zakupy, gratisy lub nagrody wartościowe dla Twoich klientów (np. mające wartość kolekcjonerską czy sentymentalną). W najgorszym przypadku niech to będą firmowe gadżety.

Fakt.pl

5. Konkursy jako źródło zasięgu

Nie twierdzę, że nie da się generować zasięgu konkursami, ale organizowanie ich w celu zdobywania zasięgu to jak ścinanie drzewa bazooką. Ani łatwo trafić, ani to skuteczne, a przy okazji podmuch może zmieść Ciebie lub innych. Konkurs, z założenia swojej budowy, jest narzędziem nastawionym na angażowanie bardziej niż przyciąganie grupy odbiorczej.
Połóż przed sklepem 100 zł i każdego, kto się po nie schyli zaproś do środka. A potem odpraw 99% przechodniów z kwitkiem i paczką ulotek. Czy tak prowadzisz sprzedaż? Przecież tak wygląda konkurs. Jest nagroda, którą dostaje jedna z iluś osób, łapiesz przypadkowe osoby, zmuszasz do kontaktu z marką, nawet, jeśli tego nie chcą.
Wyobraź sobie, że to 100 złotych leży w sklepie i potencjalni klienci mogą zostawić w urnie swoje opinie. Dzielisz stówę na dwudziestki i nagradzasz pięć osób. Profit?
Rozwiązanie: Jeśli zależy Ci na zasięgu, skorzystaj z narzędzi, które umożliwią Ci ograniczenie przyciągania przypadkowych osób. Konkursy stosuj do angażowania fanów.

6. Konkurs nie dotyczy Twojego biznesu

Jaki jest sens organizowania konkursu, w którym ludzie mają napisać np. nazwę marki pod postem i ktoś wygrywa (pomijając pewnie nielegalne losowanie)? Żaden!
Jaki jest sens pytania o destynację wakacyjną na fanpage księgowości? Przypuszczalnie żaden.

www.facebook.com 2015-08-23 11-54-44 Woodstockowicze - Hej, mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania...
A jednak masa przedsiębiorców organizuje idiobunie (kiedyś były idiotele w telewizji). Idiobuń charakteryzuje się tym, że organizator robi już tak niską barierę wejścia – czyli wzięcia udziału, że tylko idiota może nie być w stanie (ze względu na swoje schorzenie).

Celem konkursu nie jest przyciągnięcie maksymalnej liczby przypadkowych osób, które zaspamują nam profil albo polubią fanpage, żeby go za chwile odlubić lub obniżać nam zasięgi postów.
Rozwiązanie: zawsze dotykaj tematyki biznesowej i wiedz jaki cel chcesz realizować przy pomocy zabawy.


To oczywiście nie wszystkie błędy jakie można popełnić, ale jeśli unikniesz tych, na pewno odczujesz szybko pozytywne skutki przeprowadzania dobrych konkursów. I zmniejszysz ryzyko kryzysu.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Monika CzaplickaMeryMaria z JakZdrowoZycGość Recent comment authors
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gość
Gość
Gość

Czy aktualnie regulamin Fb zabrania organizowania konkursów, w których wymogiem jest bycie fanem danej strony?

Monika Czaplicka
Gość

nie, nie zabrania. Nie da się tego automatycznie sprawdzić.

Maria z JakZdrowoZyc
Gość

Przygotowuję właśnie swój pierwszy konkurs, znalazłam tu dużą pomoc. Dziękuję 🙂

Monika Czaplicka
Gość

bardzo się cieszę 😀

Mery
Gość
Mery

Przygotowałam dzięki temu postowi pierwszy konkurs, za to dziękuje. Ale oczernianie innych to nie jest dobre. Mówisz sama tak o prawie, a co robisz jeszcze?? Udostępniasz linki do wpadek i mówisz „Przestrzegajcie prawa, bo możecie skończyć z wpadką jak np. BNP Paribas”. A może oni nie chcą abyś o tym rozgłaszała?? A to że pokazujesz głupie konkursy i jeszcze dajesz użytkowników którzy je dodali to czyste chamstwo. Może to było głupie co napisali, ale ty to udostępniłaś i pokazałaś że to była porażka. I uważasz się za takiego aniołka jak innych bez ich zgody oczerniasz?! Czy masz pojęcie że teraz… Czytaj więcej »

Monika Czaplicka
Gość

Cieszę się, że przygotowałaś konkurs uwzględniając te wytyczne. Reszty posta nie rozumiem, bo trochę kuleje językowo i logicznie. Pozdrawiam.