Konkursy

Zmiany w regulaminie Facebooka odnośnie konkursów – grudzień 2016 (AKTUALIZACJA wrzesień 2017) + przykładowe formułki

Prawdopodobnie nawet nie zauważyliście, że 27 grudnia zmianie uległ regulamin Facebooka. Warto jednak zwrócić uwagę, ponieważ wraz z ostatnią wersją są również zmiany odnośnie organizacji konkursów na Facebooku (może weszły wcześniej, ale ważne, że obowiązują teraz). Z tego powodu warto zapoznać się ze zaktualizowaną wersją regulaminu.

W najnowszym, zaktualizowanym regulaminie Facebooka Page Guidelines  (marzec 2017) znajdziemy nowy zapis odnośnie wykorzystywania znajomości uczestników naszych konkursów:

E.    Promocje
1. W przypadku korzystania z serwisu Facebook do przekazywania informacji na temat promocji lub do przeprowadzania promocji (np. konkursów lub loterii) organizator odpowiada za zgodną z prawem obsługę tej promocji, w tym za:
a.   oficjalny regulamin;
b.   warunki oferty i wymagania wstępne (np. ograniczenia dotyczące wieku i miejsca zamieszkania);
c.   zgodność z przepisami i warunkami dotyczącymi nagród oferowanych w ramach promocji (np. zarejestrowanie promocji i uzyskanie wszelkich obowiązkowych zezwoleń).
2. Promocje na Facebooku muszą zawierać następujące zapisy:
a.   pełne zwolnienie serwisu Facebook z odpowiedzialności przez każdego uczestnika;
b.   informację, że promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana ani przeprowadzana przez serwis Facebook ani z nim związana.
3. Promocje można przeprowadzać na stronach lub w aplikacjach na Facebooku. Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi (np. niedozwolone jest stosowanie rozwiązań typu „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w promocji”, „udostępnij na osi czasu znajomego, aby uzyskać dodatkowe udziały w promocji” czy „oznacz znajomych w tym poście, aby wziąć udział w promocji”).
4. Facebook nie pomaga w przeprowadzaniu promocji. Administrator promocji korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.
Pogrubionym formatem zaznaczyłam najważniejsze fragmenty.

UWAGA! Pamiętaj, że wraz z nowym regulaminem Facebooka NIE MOŻESZ wykorzystywać znajomych uczestników konkursu. Nie proś o udostępnianie, tagowanie (ani na zdjęciach, ani w postach, ani w komentarzach), ani zapraszanie do wydarzenia (w ramach konkursu).

Oficjalne stanowisko Facebooka

O tym pamiętaj przy organizacji konkursu na Facebooku

 1. Regulamin zgodny z prawem, uwzględniający zwolnienie Facebooka z odpowiedzialności, a także informujący o tym, kto jest organizatorem konkursu
 2. Odpowiednie zgody/dokumenty (wykorzystanie wizerunku, ochrona danych osobowych, kwestia zapłacenia podatku za nagrodę itd.)
 3. Ochronie przed oszustami i konkursowiczami
 4. Nielegalnych praktykach:
  • nie każ udostępniać posta konkursowego,
  • nie każ publikować niczego na tablicy użytkownika lub jego znajomych,
  • nie każ się tagować na zdjęciach,
  • nie każ tagować w komentarzach czy w postach znajomych uczestników konkursu,
  • nie zmuszaj do zapraszania znajomych do wydarzenia lub polubienia strony,
  • nie opieraj konkursu na polubieniu Twojej strony, bo nie jesteś w stanie sprawdzić kto to faktycznie zrobił (nie mówiąc o tym, że po konkursie ktoś może od razu odlubić Twój profil),
  • nie losuj zwycięzcy, jeśli nie zgłosisz konkursu do Izby Celnej

Sprawdź jak zorganizować konkurs na Facebooku.

Zobacz najważniejsze zasady organizowania konkursu na przejrzystej infografice. Do pobrania prosto z Wobuzzerii! Kliknij w ten banner.

Przykładowe formułki zwolnienia Facebooka:

Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez Portal Facebook, ani z nim związany.
Portal Facebook jest w pełni zwolniony z odpowiedzialności przez każdego uczestnika.
Portal Facebook nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowy przebieg Konkursu. Wszelkie roszczenia związane z Konkursem należy kierować wyłącznie do….

Krótko mówiąc Facebook dużo bardziej uczula na kwestie regulaminu i stosownych zapisów w nim, a także zwraca uwagę na to, by nie wykorzystywać nie tylko opcji udostępniania, ale również nie zachęcać do tagowania się na zdjęciach czy publikowania postów na profilach znajomych.

 

Czy trzeba stosować te zasady? Dlaczego nie? To trochę jak z przepisami prawa – teoretycznie często nikt nie może nas przyłapać, ale po pierwsze konsekwencje przyłapania są duże (na Facebooku od skasowania postu aż po skasowanie fanpage za recydywę), po drugie – jest tyle innych, lepszych mechanizmów Facebooka, które są legalne i mogą nam pomóc. Jakie? Zajrzyjcie do moich różnych wpisów o konkursach!

Dowiedz się jak organizować konkurs na Facebooku

kompendium wiedzy nie tylko o Facebooku

Zbiór przydatnych pomysłów i rozwiązań odnośnie organizowania konkursów.