Jeśli zastanawiasz się czy warto zainwestować w reklamy na Facebooku przeczytaj listę zalet i wad. Decyzję oczywiście musisz podjąć samodzielnie, bazując na wiedzy, budżecie i celu biznesowym, ale tych parę słów powinno dać Ci do myślenia.

Zalety i wady płatnej reklamy na Facebooku

Zalety

Zasięg

Zasięgi na Facebooku spadają. Reklama zdecydowanie pomaga w ich poprawieniu. Budowanie społeczności trwa i na pewno można wykorzystać reklamę, żeby sobie pomóc. Szczególnie, że nic nie gwarantuje, że nasz poświęcony czas się zwróci.

Trudno też polegać na wirusowych kampaniach – zdarzają się rzadko i przypadkiem.

Reklama jest bezpiecznym sposobem dla marek, żeby osiągać założone zasięgi (albo większe).

Grupa docelowa

Wykupując reklamę możemy dokładnie określić grupę docelową, którą chcemy zaangażować. Organiczny zasięg dociera w niekontrolowany sposób do przypadkowych ludzi. Nie mamy żadnej gwarancji, że nasze treści oglądać będą fani, na których nam zależy.

Nie chodzi więc tylko o zwiększanie zasięgu, ale również o jego precyzyjne dobieranie. Wykorzystaj nanotargeting i decyduj w szczegółach kim jest Twoja grupa docelowa.

Amplifyng

Płatne (paid) media nie zastępują posiadanych (owned) mediów – dają możliwość wzmocnienia przekazu. Promując posty wyświetlasz je użytkownikom, ale to nie zastępuje normalnej komunikacji i tworzenia postów.

Szkoda marnować pracę, której nikt nie zobaczy, prawda?

Narzędzia

Oferowanych jest coraz więcej wartościowych narzędzi, które pomagają w wykorzystaniu reklam, targetowaniu i mierzeniu efektów. Dzięki temu możemy jeszcze dokładniej planować, analizować i docierać do określonych osób. W ten sposób minimalizujemy potrzebny czas i pracę, osiągając lepsze wyniki w social media.

Skalowalność

Jeśli Twoje organiczne działania przynoszą efekty, to dzięki reklamom możesz wykorzystać skalowalność – dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i osiągnąć bardzo dobre wyniki ROI. Dzięki reklamie dotrzesz do nowych leadów.

Priorytet

Nie możemy zapominać, że ci, którzy wydają odpowiednie kwoty reklamowe są traktowani przez Facebooka priorytetowo i lepiej. Fakt posiadania osoby z obsługi do zajmowania się problemami marki stawia dane konto wysoko ponad resztę, która musi męczyć się z formularzami i bezosobową komunikacją.

Do dyspozycji reklamodawców są też globalne strony, różne udogodnienia i przychylne oko Wielkiego Brata.

Piksel konwersji (remarketing)

Jeśli działasz w ecommerce lub możesz w swoim biznesie wykorzystać piksel konwersji – masz naprawdę szczęście. Instalujesz malutki fragment kodu na stronie i możesz mierzyć kto wszedł z reklamy na jaką podstronę, co zrobił, ile Cię kosztowało pozyskanie leadu czy nawet sprzedaż. Wszystko w cenie reklamy!

Dodatkowo, mamy możliwość wykorzystać remarketing, czyli wyświetlać osoby, które np. przerwały zakupy czy były na jakieś innej naszej podstronie.

Fani konkurencji

Możesz w łatwy sposób kierować reklamę na fanów i klientów swojej konkurencji. W ten sposób możesz przekonać ich do swojej oferty.

Wady

Organiczny zasięg

Niestety często inwestycja w reklamy kończy się spadkiem organicznego zasięgu. Facebook pokazuje naszą reklamę osobom, które zobaczyłyby treść wirusowo (organicznie), ale każe nam za to płacić.

Okazuje się również, że jeśli inwestujemy w reklamę, kiedy przestajemy to robić Facebook obcina nam trochę organiczne zasięgi, żeby zachęcić znów do płacenia.

Fake

Targetowanie reklam samo w sobie jest bardzo trudne. Ale nie to jest największym problemem.

Ogromnym problemem jest fakt, że na Facebooku jest ogromna masa sztucznych kont. Dla zrozumienia problemu polecam obejrzenie filmiku:

Fani czy zaangażowanie?

Jeśli wybierzemy reklamę na pozyskiwanie nowych fanów będzie spadało nam zaangażowanie. Nie od dziś wiadomo, że większe fanpage mają mniejsze zasięgi.

Trzeba więc uruchamiać drugą kampanię reklamową, która pomoże w generowaniu zaangażowania.

Robiąc kampanię na zaangażowanie musimy płacić niezłą sumkę za polubienia, komentarze i podzielenia się. Pytanie czy to się biznesowo zwraca? Nie mówiąc o tym, że często aktywność zaczyna się robić bezwartościowa – śmieciowe komentarze i polubienia od dziwnych osób.

Kosztowna wiedza

Istnieje wiele narzędzi do planowania reklam, ale wiążą się z tym dwa problemy:

– proste narzędzia są albo płatne albo nieskuteczne (promowanie postów)

– skuteczne i skomplikowane narzędzia (Power Editor) są bardzo trudne w obsłudze

Nie mówiąc o tym, że bardzo łatwo popełnić błędy, które będą kosztowne – nasza reklama nie przyniesie zakładanych efektów. Dobre kampanie promocyjne wymagają wiedzy i doświadczenia.

Skupienie na liczbach

Biznes to nie tylko kwestie mierzalne i liczby typu ROI. To również wiele emocjonalnych i poza materialnych kwestii. Inwestowanie w reklamy często wiąże się z potrzebą nabijania sobie nowych fanów (po co?) albo generowania pustego zasięgu, co w żaden sposób nie przekłada się na efekty biznesowe. W social media nie chodzi o to kto ma więcej lajków, ale o rozmowę, budowanie relacji, zaufanie i tego typu sprawy.

Budżet

Zawsze powtarzam, że możesz wydać swój budżet na reklamy i osiągnąć z tego jakieś efekty.

Ale jeśli tą samą kwotę zainwestujesz w swoich klientów – zniżki, prezenty, lepsza obsługa klienta itd. to jestem pewna, że osiągniesz lepsze efekty niż z reklamy. Siła rekomendacji jest większa niż jakiejkolwiek reklamy.

Pomyśl o wielu dobrych markach – są popularne dzięki swoim klientom, a nie reklamom w telewizji.

Efekt

Możemy mieć dużo fanów, świetne zaagnażowanie i… żadnych efektów biznesowych. Oczywiście, model EEIA wymaga zasięgu i zaangażowania, ale nie chodzi o ilość, a raczej o jakość.

Jeśli nie mamy sprzedaży online bardzo trudno mierzyć czy nasze działania przynoszą efekty, o zwrocie z inwestycji nie wspominając.

Fejki konkurencji

Targetowanie na fanpage konkurencji zakłada, że mają wartościowych fanów. A wcale tak nie musi być. Reklama skierowana do słabej grupy docelowej słabo konwertuje i daje marne efekty.

Z jednej strony może się wydawać, że nie da się prowadzić biznesu na Facebooku bez wsparcia reklamowego. To nie prawda.

Z drugiej strony dlaczego rezygnować z amplifyingu i wzmocnienia naszego przekazu?

Dobrze przemyślane działania, jeśli mierzymy ich efekty i wpisują się w naszą strategię stanowią zawsze wartościowy element marketingowy. To jednocześnie oznacza, że bardzo często brak wiedzy jak planować skuteczne kampanie, nieodpowiednio się targetuje i w efekcie pieniądze są marnowane.

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Zalety i wady płatnej reklamy na Facebooku"

avatar
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
takorzecze
Gość
Podyskutujmy… „Organiczny zasięg dociera w niekontrolowany sposób do przypadkowych ludzi.” – można targetować organiczne posty, więc niekontrolowany sposób jest trochę przesadne. „Niestety często inwestycja w reklamy kończy się spadkiem organicznego zasięgu.” – to z obserwacji, czy legend? pytam bo czegoś takiego nie zauważyłem u siebie, a wielokrotnie o tym słyszałem. „Ogromnym problemem jest fakt, że na Facebooku jest ogromna masa sztucznych kont” – to prawda, ale te konta zazwyczaj nie klikają w reklamy, więc problemu chyba nie ma. „Jeśli wybierzemy reklamę na pozyskiwanie nowych fanów będzie spadało nam zaangażowanie. Nie od dziś wiadomo, że większe fanpage mają mniejsze zasięgi.” –… Czytaj więcej »
Monika Czaplicka
Gość
Targetowanie jest bardzo ograniczone 😉 I zakłada, że ludzie mają wypełnione profile. Z obserwacji. Zachęcam do przejrzenia również badań z amerykańskiego rynku na ten temat. Sztuczne konta jak najbardziej klikają w reklamy. Polecam filmik na YouTube Facebook Freud – autor pokazuje dlaczego tak się dzieje. Wyklikanie przypadkowych reklam jest im niezbędne do uniknięcia wykrycia jako fejk. Fakt, że ktoś polubi fanpage jest wliczane do zaangażowania, ale jeśli nie wejdzie w inne interakcje, to Facebook traktuje indeks nie ilościowo – wtedy największe fanpage miałyby zawsze największe zaangażowanie – ale w stosunku do liczby osób, a nie procentowego udziału zaangażowanych. Organiczny zasięg… Czytaj więcej »
Monia I MamaInspiruje
Gość

A ja nijak nie mogę ustawić reklamy na targetowanie fanów konkurencji czy marek. Pomożesz może?

Monika Czaplicka
Gość

jest to niezgodne z regulaminem Facebooka (jeśli chodzi o systemy pobierające fanów itd.)

Edyta Woźniak - Marisella
Gość

Zastanawia mnie kwestia tych organicznych zasięgów… Czy naprawdę aż tak spadają dużym FP? Ja w sumie dopiero zaczynam się wgryzać, bo do tej pory żyłam sobie na FB jako radosny naturszczyk 😉 Ale.. mam z mamulką malutki FP i jakiś czas temu, gdy ten fanpage miał ze 400 fanów, jeden post (ze zdjęciem kosmetyczki, do której planowałyśmy zrobić tutek, czyli nic super hiper na wypasie i z nagrodami ;)) miał organiczny zasięg koło 12 tysięcy… Pewnie, że do 100 tysięcy to jeszcze brakuje, no ale to 400 fanów, a nie parę milionów…

Aż tak przycinają, jak się strona rozrasta?

Monika Czaplicka
Gość

tak. Średni zasięg przy dużych fanpage to ok 1%. Czyli masz 400 tys. a docierasz do 400. Na fanpage 400 osób bardzo łatwo uzyskać wysokie zasięgi – natywnie masz kilkadziesiąt procent, a jeśli tylko „każdy” z fanów zrobi jakąś interakcję, średnio mamy po 130 znajomych… wystarczyło, że ok 90 osób z Twoich fanów coś zrobili, to daje 12 tys. zasięgu. Oczywiście to tak nie działa, ale pokazuje skalę.

Mateusz
Gość
Witajcie, z FB Asd korzystam już dość długo, nigdy nie było żadnych problemów. Do tej pory za reklamy płaciłem przez Dotpay, jednak wczoraj zauważyłem, że nie obsługują już mojego banku. Postanowiłem więc, że zapłacę kartą debetową, Płatność przebiegła pomyślnie, myślałem, że wszystko będzie ok, jednak dzisiaj patrzę i widzę, że facebook nie pobrał ani grosza za reklamę i saldo cały czas jest niezmienne, status reklam to aktywne, mimo to nie są pobierane środki na reklamę, dodatkowo gdy chcę ponownie doładować konto wyskakuje komunikat: Zauważyliśmy coś nietypowego i dla Twojego bezpieczeństwa nie możemy zaakceptować tej płatności. Spróbuj później. Jak ktoś mi… Czytaj więcej »
Monika Czaplicka
Gość

Mateusz, jak pisałam w mailu – niestety nie pomogę. To wewnętrzna sprawa Facebooka :/

mirateu
Gość

Odnoszę wrażenie że nie ma sensu reklamować się na FB.

Monika Czaplicka
Gość

największy sens ma reklama z mierzeniem konwersji, bo wtedy mamy reklamę -> zakup/rejestrację/lead i sprawdzamy ROI

Nieidealna Anna
Gość

W takim razie jak budować mocną społeczność na Fejsie? Budować zaangażowanie, podawać wartościowe treści, ale jak to robić przy ograniczonych zasięgach?

Monika Czaplicka
Gość

jeśli treści będą dobre zasięgi nie będą ograniczone. Ograniczone są wtedy, kiedy ludzi nie interesuje to co robimy.

Ewelina
Gość

Witam mam dwa fp, jeden wiekszy drugi mlodziutki, z uwagi na ogromne ograniczenia zasiegu olalam fp i istnieje na ig, chcialabym jednak docierac do nowych osób, co przy nowych algorytmach jest bardzo trudne, zainstalowalam piksel, wprowadzilam aplikacje, na podstawie analiticsa ustalilam target i w sumie wciaz mam problem z aktywnie i dobrze sformuowana reklama, czy serio jestem taka oporna, czy to czarna magia?