Każdy kto chociaż trochę zajmuje się marketingiem w sieci wie, że na Facebooku spadają zasięgi. Wytłumaczę czemu tak jest i dlaczego mało fanów = lepiej.

Wiele osób po przeczytaniu tego wstępu stuknie się w głowę i stwierdzi, że brakuje mi piątej klepki. Wszyscy wiedzą, że na Facebooku liczą się dwa wskaźniki: liczba fanów i zaangażowanie. Więc co ta Czaplicka za głupoty wypisuje!

Dlaczego dużo fanów?

  • Większe liczby wzbudzają większe zaufanie
  • Większy zasięg (model EEIA)
  • Możliwość zaangażowania większej liczby fanów
  • Więcej potencjalnych klientów
  • Lepszy wizerunek

Dlaczego mało fanów – lepiej?

Wyobraź sobie, że pracujesz w kawiarni. Cieszysz się, że przychodzą ludzie i jest ruch w biznesie. Ale tak naprawdę nie zależy Ci na jak największej liczbie klientów. Przecież masz ograniczoną liczbę miejsc w kawiarni, Twoja obsługa może zająć się tylko określoną liczba ludzi na raz. Niestety – spory tłumek w lokalu nie przekłada się na sprzedaż, bo mogą przyjść posiedzieć, umówić się z kimś czy po prostu pooglądać Twoje ładne obrazy na ścianach. Może rozdajesz darmową kawę i ludzie stoją w specjalnej kolejce tylko po nią, ale już nie kupują niczego więcej. Czy ta wizja Ci się podoba? Nie, większości z nich niczego nie sprzedasz, bo oni nie chcą kawy. Ani ciastek.

Co mają do tego spadające zasięgi Facebooka?

Okazuje się, że mimo dużej liczby fanów – i stale rosnącej – fanpejdże docierają do coraz mniejszej liczby osób.

Organic-Reach-Chart nowy_plotplot_by_post_type plot_dynamics plot_final

Spadające zasięgi Facebook - dlaczego?

Rośnie liczba treści

Coraz więcej użytkowników, coraz więcej stron, coraz więcej treści i połączeń między ludźmi i stronami (lubimy 50% więcej stron niż rok temu!). To powoduje, że coraz więcej materiałów musi być filtrowane.

Jest też coraz łatwiej – dzięki smartfonom, darmowemu wifi w wielu miejscach i większej ilości tabletów/komputerów możemy w dowolnym momencie podzielić się tym, co uważamy za ważne.

Spadające zasięgi Facebooka oznaczają, że jest więcej treści niż możliwości ich wyświetlania.

Lepsze dostosowanie treści

Facebookowi zależy na tym, żeby ludzie spędzali jak najwięcej czasu na portalu. Główną osią działań jest zawsze strumień aktualności – to, co jest nam wyświetlane jest dla nas najważniejsze. Facebook stara się jak najlepiej dopasować treści w strumieniu, żeby zapewnić nas do pozostania na stronie.

Spadające zasięgi Facebook oznaczają, że portal filtruje, aby pokazywać nam najbardziej interesujące dla nas treści.

Innymi słowy – jest więcej treści do konsumowania niż ludzi, którzy faktycznie je czytają. Mamy przerost treści.

0
1500 statusów

Tyle statusów powinniśmy widzieć w naszych aktualnościach codziennie. Biorąc pod uwagę, że średnio użytkownik ma 130 znajomych i kilkadziesiąt polubionych stron nie trudno zrozumieć, że jest dużo produkowanych treści.

0
300 statusów

5 krotna redukcja treści możliwa jest dzięki diametralnemu ograniczaniu wyświetlanych treści oraz skupieniu się na najbardziej interesujących treściach dla danego użytkownika. Spadające zasięgi Facebook to właśnie ograniczanie wyświetlanych materiałów.

0
15 000 statusów

Aby wyświetlić tyle treści Facebook musiałby przewijać strumień aktualności naprawdę w szybkim tempie.

Skąd Fejs wie czy coś jest dla mnie ciekawe? - spadające zasięgi Facebook

Polubienia


Komentarze


Udostępnienia

Kliknięcia w linki w statusach

Edge rank - spadające zasięgi Facebook

Edge rank – mechanizm Facebooka, który określa jakie treści są nam wyświetlane. Spadające zasięgi Facebook oznaczają, że edge rank decyduje, że pokazuje treści stron mniejszej liczbie fanów.

Czas

Im później opublikowany post, tym mniejsze szanse na wyświetlenie.

Autor

Jeśli strona/osoba ma angażujące treści Facebook chętniej opublikuje treści jego/jej statusy (nawet, jeśli będą ciut mniej ciekawe).

Zaangażowanie

Popularny post (mający dużo interakcji) będzie chętniej publikowany przez Facebooka niż ten, który ma mało polubień/komentarzy/udostępnień.

Relacja

Jeśli często lubimy/komentujemy/udostępniamy treści z danej strony/osoby Facebook chętniej będzie nam wyświetlał jej/jego treści.

Typ

W zależności od typu (tekst/link/zdjęcie/wideo) w danym momencie (to jest zmienne) Facebook będzie nam chętniej/mniej chętnie publikował nam dane treści.

To oczywiście tylko niektóre z jakichś 100 tys. czynników, które wpływają na to, co się nam wyświetla.

Wśród pozostałych czynników wpływających na edge rank znajdują się:

  • wiarygodność źródła
  • liczba zgłoszeń o spamie dla treści/strony
  • czy treść zmusza do polubienia/kupienia lub jest czysto promocyjnym tekstem (zmiana od 1 stycznia 2015)
  • czy Twoja strona ma wypełnione wszystkie pola profilowe
  • czy woja baza fanów pokrywa się z bazą fanów wartościowych stron

Po wprowadzeniu zmian w algorytmie edge rank okazało się, że ludzie częściej wchodzili w interakcje z widzianymi treściami oraz rzadziej ukrywali posty.

Zmuszanie do polubienia - spadające zasięgi Facebook

Like-gate

Zmuszanie do polubienia w konkursie, promocji itd. – obojętnie czy w ramach aplikacji (like-gate, które zostało zabronione) czy w regulaminie. W ten sposób zmuszamy osoby niezainteresowane do obserwowania naszych treści. Spadające zasięgi powodują, że wiele osób, które są zainteresowane naszą ofertą nie widzą naszych treści, bo Facebook chętniej pokazuje nasze statusy nowym fanom niż starszym.

Reklamy

Ludzie zmuszeni do polubienia stają się bezwartościową masą fanów. Jeśli więc będziemy targetować reklamy po zainteresowaniach lub fanach konkurencji – może szybko się okazać, że grupa do której kierujemy reklamę jest bez sensu. Będziemy wyrzucać nasz budżet w błoto. Dodatkowo może się okazać, że takie niezainteresowane osoby będą naszą reklamę ukrywały – to również może negatywnie odbić się na naszym koncie.

Zmuszanie użytkowników

Za każdym razem, kiedy zmuszasz użytkowników do czegoś: polubienia, dzielenia się itd. sprawiasz, że robią coś wbrew swojej woli. To ma swoje skutki. Np. polubienie strony powoduje, że wyświetlają się posty, których dana osoba nie chce. Zaznacza więc, że nie jest zainteresowana takimi treściami, oznacza Twoje posty jako spam albo nie wchodzi w interakcje z Twoimi treściami. We wszystkich przypadkach – daje znać Facebookowi, że Twoje treści są nieciekawe. To powoduje, że algorytm mniej chętnie wyświetla Twoje materiały innym. Co więcej – jeśli odpowiednia duża liczba osób zgłosi spam/nieciekawe treści możesz mieć poważne kłopoty z Facebookiem (z zawieszeniem strony włącznie).

Doświadczenie Facebooka

Założeniem działania Facebooka jest dobrowolność. Klikając przycisk polubienia na stronie dajemy przyzwolenie na wyświetlanie nam materiałów reklamowych danej marki. Jeśli wymusimy to pozwolenie obniżamy również doświadczenie korzystania z Facebooka. Ludzie, którym wyświetlają się nieciekawe treści będą mniej korzystali z portalu wybierając inne strony lub rezygnując z social media. Już teraz widać, że wiele osób jest zmęczonych ilością spamu i reklam, które są im publikowane w aktualnościach. Na Twoich klientów ma więc wpływ nie tylko Twoje działanie, ale innych podmiotów również. Wszyscy musimy dbać o poziom treści na Facebooku.

Spam

Co Facebook traktuje jak spam? – spadające zasięgi Facebook

Like-baiting

Po polsku „żebrolajki”. Ich zadaniem jest wymusić interakcję.

heyah żebry

Zmuszanie do kupowania

Posty zmuszające do kupienia produktu lub instalacji aplikacji np. kup nasz produkt xxx http://link

Odgrzewane kotlety

Bardzo często te same treści krążą w kółko wrzucane co jakiś czas. Facebook z łatwością odnajduje takie starocie i obcina im zasięgi.

Promocje bez kontekstu

Typowe treści promujące konkursy lub zniżki, które brzmią jak reklamy

Reklamy

Jeśli przekonujesz ludzi do kliknięcia w stronę, która składa się z samych reklam albo słabych treści i reklam możesz mieć pewność, że Facebook będzie traktował się jako spamera.

Treści z reklamy

Jeśli post używa tych samych treści co reklama

Spadające zasięgi Facebook to, w większości przypadków, pozytywna zmiana dla użytkowników. Fb ogranicza wyświetlanie stron i osób, które nas mniej interesują, starając się publikować tych, którzy są ciekawi i angażują nas w interakcje.

Dla marek okazało się o jednak zgubne, ponieważ tysiące złotych inwestowane w powiększanie bazy fanów nie mają teraz znaczenia. Potwierdzają to wypowiedzi ekspertów z branży:screenshot-by-nimbus (52)

Spadające zasięgi Facebook - jak z nimi walczyć?


Na czas

Serwuj swoje treści na czas. Facebookowicze nie lubią odgrzewanych kotletów. Interesuje ich real-time marketing, wartościowe treści na tu i teraz, odpowiadające ich zachowaniu, stylowi życia itd.

Bądź swoim użytkownikiem

Gdybyś był/a swoim fanem/fanką – jakie treści by Cię interesowały? Czy chciałbyś/abyś oglądać ten post?

Autorskie treści

Zamiast korzystania z gotowców – twórz własne treści. Dzięki temu unikniesz posądzenia o spam, możesz obrandować materiał i zyskać zainteresowanie.

Targetuj posty

Czy wiesz, że możesz targetować posty? Płeć, związki, wiek, lokacje itd. Po co? Aby móc precyzować swój przekaz do konkretnych grup.

screenshot-www.facebook.com 2014-12-30 01-04-56

Aby włączyć wejdź do swoich ustawień i wybierz stosowną opcję.screenshot-www.facebook.com 2014-12-30 01-05-22

Pisz krótko i treściwie

Pamiętaj, że ogromna rzesza użytkowników Facebooka przegląda go mobilnie. Nikt nie ma czasu czytać długich elaboratów. Staraj się streszczać i dodawać grafiki, które zobrazują Twoją myśl.

Zaufanie

Nie dziel się podejrzanymi linkami, dbaj o wizerunek i nie nabijaj bazy fanów z szemranych źródeł.

Zachęcaj do dyskusji

Zamiast kazać lubić lub dzielić się treściami zachęcaj do wartościowej dyskusji. W ten sposób masz szansę przyciągnąć nowe osoby.

Wartościowe treści

Wartościowe treści powodują, że ludzie chętnie się dzielą, lubią i komentują. Jeśli bierzemy pod uwagę swoich fanów możemy zwiększać organiczny zasięg treści.

Testuj

Sprawdzaj które grafiki i treści angażują najbardziej. Dzięki targetowaniu możesz analizować różne rozwiązania.

Produkt w użyciu

Zamiast publikowania zdjęć katalogowych staraj się prosić fanów o zdjęcia Twojego produktu w użyciu (wraz ze stosownymi licencjami), a potem się nimi dziel. W ten sposób pokazujesz produkt w wartościowym kontekście i doceniasz fanów.

Pomagaj

Zamiast usilnego sprzedawania swoich produktów staraj się pomagać fanom. Odpowiadaj na pytania, doradzaj i oferuj specjalne rozwiązania. Na pewno to docenią.

Wartość

Skup się na pokazywaniu wartości dla fanów – dlaczego mieliby wybrać Twój produkt/usługę? Jaki problem pomożesz im rozwiązać? Dlaczego robisz to lepiej niż konkurencja?

Dzielenie się

Zadaj sobie pytanie dlaczego ktoś miałby podzielić się tą treścią z innymi

Zadawaj pytania

Nie bój się zadawać pytań o opinie czy preferencje. Dzięki temu nie tylko zyskasz wiedzę o swoich fanach, zaangażujesz ich, ale pozwolisz też im czuć się dobrze, przez to, że ktoś ich wysłucha.

Publikuj regularnie

Regularność pomaga utrzymać komunikację, oswaja publiczność z Twoją marką i pomaga w planowaniu treści, aby publikować je w porach największej aktywności fanów.

Rozmawiaj

Nie tylko publikuj posty, ale wchodź z ludźmi w rozmowę w komentarzach. Odpisuj, zadawaj pytania i staraj podchodzić bardzo indywidualnie i osobowo.

Analizuj i optymalizuj

Analizuj efekty swoich działań i optymalizuj je, aby osiągać lepsze wyniki. Określaj co podoba się Twoim fanom, kiedy pisać i w jaki sposób ich angażować.

Relacja

Fanpage służy do budowania relacji, dużo bardziej niż sprzedawania. Dzięki Facebookowi możemy wzbudzać zaufanie i rozmawiać z naszymi fanami – żadne inne medium nie pozwala na dwustronną komunikację.

Rekomendacje

Stwórz system zachęcający klientów do rekomendowania Twoich produktów/usług. Nic tak dobrze nie działa niż klienci, którzy sami chwalą Twój biznes.


Czy to oznacza, że fani są bez sensu?

Spadające zasięgi Facebook

Kontekst społeczny

Reklamy posiadające kontekst społeczny – Twój znajomy x lubi to – mają dużo wyższe wskaźniki klikalności.

Aukcje reklamowe

Reklamy ze społecznym kontekstem są bardziej preferowane przez Facebooka. Innymi słowy jeśli dwie reklamy mają te samej kwoty Facebook wyświetli osobie reklamę z informacją, jeśli jego/jej znajomy lubi daną stronę.

Demografia

Baza fanów to również źródło wiedzy o miejscu zamieszkania, wieku i paru innych statystykach, które możesz wykorzystać np. do targetowania reklam.

Spadające zasięgi Facebook mogą przerażać, ale kiedy spojrzymy na to z biznesowego punktu widzenia – okazuje się, że wszyscy na tym możemy skorzystać.

Tak naprawdę obawiać powinni się tylko Ci, którzy próbują wykorzystać luki w edge rank dla swojej korzyści – zmuszając ludzi do aktywności, której ci nie chcą wykonywać.

Jeśli więc poświęcicie się angażowaniu swojej społeczności w wartościowe działania – rozmowę, odpowiadanie na pytania, dzielenie się doświadczeniem – możecie mieć pewność, że Was spadające zasięgi Facebooka nie dosięgną.

Co Wy na ten temat sądzicie? Odczuliście spadające zasięgi Facebooka na swojej stronie?

Dodaj komentarz

26 komentarzy do "Spadające zasięgi Facebooka"

avatar
  Zapisz się na powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
xjolax
Gość

Post i dla początkujących, jak i również dla bardziej zaawansowanych. Jasne jest, że zasięgi, które spadają – smucą. Jednak ja przestałam się nieco nimi przejmować (w głównej mierze) i ruszyło. Cały czas jednak dziwi mnie to, że na jednym z moich fp, którego praktycznie nie używam – publikuję tam coś dosłownie raz w tygodniu, tematyka taka sama – fanów jest z dnia na dzień co raz więcej, a tam, gdzie się bardziej staram – przybywają wolniej? 😉 Myślę, że to spadające zasięgi zaczną w końcu wymuszać tworzenie naprawdę unikalnych, ciekawych treści a nie tylko ctrl c ctrl v 😉

Monika Czaplicka
Gość

mam taką nadzieję, bo niewiele jest stron z fajnymi treściami – niestety.
dzięki za miłe słowa 🙂
staram się wprowadzić do tematu, ale nie zanudzać oczywistościami.

Sylwia Zaręba
Gość

Bardzo interesujący post i ekstra zrobiony. Ciekawe nowe spojrzenie na temat, który jest przecież non stop wałkowany na rożnych forach i blogach. Przeczytałam jednym tchem:)

Monika Czaplicka
Gość

dziękuję 🙂

Kajetan Walczak
Gość

Rozumiem, że blogerzy i twórcy treści interesują się edge rankiem. Zastanawia mnie jednak jakie to ma znaczenie z punktu widzenia marki, gdy zasięg organiczny nawet dużego fan page’a jest tak mały, że dotarcie reklamą do tej samej grupy to kwestia maksymalnie kilkudziesięciu złotych. O co więc tyle hałasu? Warto poświęcać czas i energię na optymalizację edge ranka, godziny publikacji itp.?

Sam artykuł jest bardzo dobry, ale czy „hackowanie” edge ranka nie stało się nieefektywne?

Monika Czaplicka
Gość
Kryzysy nie wydają na reklamę ani złotówki – mają zwykle 3 razy większy zasięg niż liczbę fanów. „Hackuję” edge rank, czyli gram wg zasad Facebooka. Poza tym co to jest kilkadziesiąt złotych? CPM zapłacisz za wyświetlenia, które nie wiadomo czy ktoś zobaczy. CPA na komentarze i lajki są drogie (zwykle po kilka złotych). Dla 7 tys. fanów (mały fanpage), nawet jakbym inwestowała 500 zł dziennie, to policz sobie miesięczne koszty. A wiadomo, że fanpage korzystający z reklamy ma zawsze mniejszy zasięg organiczny (Facebook każe Ci płacić za fanów, którzy i tak zobaczyliby Twoje treści), więc… jak lubisz płacić – spoko.… Czytaj więcej »
TwojeDIY Kasia
Gość

Świetny wpis. Potwierdzający moje intuicyjne działanie z fanpage. Nie reklamuje się płatnie na fb, bo też uważam, że przyjdą do mnie ludzie, którzy wcale tego nie chcą. Lepiej mieć kilkunastu zaangażowanych niż kilkuset martwych fanów. Spadek zaangażowania zauważyłam przy 8 tys. Fanów. Publikuje regularnie i cały czas mam dobry i spokojny przyrost. Pozytywnie odbija się to na wejściach na bloga.

Monika Czaplicka
Gość

I o to w tym wszystkim chodzi 🙂
3mam kciuki za spokojny wzrost

HAART
Gość

Podobnie jak Kasia, nie kupowałam reklamy na FB. Nie ma wielkich wyników bo jedynie 3 000 osób ale przecież nie tylko facebookiem człowiek żyje 🙂

Monika Czaplicka
Gość

Lepiej mieć 3 tys. fajnych fanów niż 30 tys. fejków 😉

Be
Gość

Merytorycznie dobry tekst, ale tak napchany na siłę powtarzającymi się frazami kluczowymi, że praktycznie nie da się tego czytać…

Monika Czaplicka
Gość

fraza powtarza się w śródtytułach, więc bez przesady 😉
ale dziękuję za miłe słowa odnośnie merytoryki

Karol Gajda
Gość

Dobry tekst, tylko trochę przeoptymalizowany 🙂

Osobiście, po ostatniej aktualizacji Edge Ranka, złapałem się za głowę, kiedy zobaczyłem spadki zasiegów na fanpage’ach rzędu 5-10 tys. W statystykach wyglądało to tak, jakby ktoś z dnia na dzień obciął je o ok. 50%.

O fanpage’ach powyżej 100 tys. w ogóle szkoda rozmawiać. Gdyby nie stabilne stawki CPC, ogromne możliwości Power Editora i spore możliwości komunikacyjne w określonych branżach, przy obecnej polityce Facebooka, budżety firm szybko by z niego odpłynęły.

Monika Czaplicka
Gość

Facebook wie jak zatrzymać użytkowników i ich pieniądze 😉
jestem ciekawa co będzie teraz po zmianach czyli obcinaniu rzekomego spamu…

Kamila Urbaniak/KreatorniaZmia
Gość

Tak lopatologicznego i genialnego wpisu nie czytałam o spadkach zasięgu na fb. Dzięki Tobie właśnie zobaczyłam w tym szansę a nie problem i dostrzegam ze pewne intuicyjne działania pokryty się z Twoimi radami. Dziękuję 🙂

Monika Czaplicka
Gość

bardzo si cieszę 😀

Lubelski Inkubator IT
Gość

Dzięki za merytoryczny artykuł 🙂 Może przydałaby się aktualizacja, tak przy końcu roku, żeby zweryfikować dane? Szczególnie te odnoszące się do czasu: „Im później opublikowany post, tym mniejsze szanse na wyświetlenie.” To chyba już tak nie działa, zważywszy, że większość userów FB jest aktywna popołudniami/wieczorem… Chociaż z drugiej strony kto ich tam wie, czo ten Mark i Fejsbuk 😉

Przemek
Gość

Ja znów uważam że, najlepiej puszczać autorskie posty viralowe stricte z danej branży i wspomagać lekko reklamą.
Tak działam, przyrost fanów jest stały a reklama kosztuje max 100 zł miesięcznie (przeważnie mniej) – ładnie przekłada się również na liczbę klientów.