Kryzys Podstawowa

Reklama na Facebooku

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że reklama na Facebooku nie jest kosztowną inwestycją, a pomaga w pozyskiwaniu fanów i zwiększaniu zaangażowania. Mało kto jednak sobie zdaje sprawę, że wiąże się również z kryzysem w social media.

Panorama Firm

Czego szukaliście ostatnio z Panoramą Firm?

Opublikowany przez Panorama Firm na 10 września 2013

Do przemyśleń na ten temat skłonił mnie niedawny przypadek Panoramy Firm. Marka zapytała czego ostatnio jej fani szukali wykorzystując ich narzędzie. Jest to ryzykowne posunięcie, o czym przekonało się Orange pytając fanów: „Czym ostatnio zaskoczył Cię Orange?”. Odpowiedzi nie pozostawiły na pomarańczowym operatorze suchej nitki – za wysokie rachunku, brak zasięgu czy zła obsługa klienta to tylko niektóre z zarzutów stawianych firmie. Jedną z pierwszych odpowiedzi jaką otrzymała Panorama Firm był komentarz Edwina (związanego z PTK):

Sorry za szczerość, ale niczego.  🙂

Komentarz Edwina
Page Post Comment Sponsored Story Panoramy Firm

Pojawiły się oczywiście komentarze użytkowników (w tym Małgorzaty, która jest przypuszczalnie związana z Panoramą Firm) wchodzące z Edwinem w polemikę. Nie byłoby w tej sytuacji nic dziwnego, bo przecież takich rozmów zdarza się pewnie ileś każdego dnia. Nie dowiedziałabym się o tych postach, gdyby nie reklama na Facebooku! Zainteresował mnie ten komentarz (w końcu dotyczy czegoś, co może rozwinąć się w kryzys ;). Od słowa do słowa włączyłam się do dyskusji. Panorama Firm ogłosiła, że zmieniła format reklamy (po tym jak Edwin zgłosił im wątpliwości czy chcą się reklamować jego raczej negatywnym komentarzem). Kiedy jednak kolejne osoby zgłaszały, że reklama jest nadal widoczna marka stwierdziła, że format wyłączyła. Kilka godzin później nadal jednak można było zobaczyć Sponsored Stories Page Post Comment, czyli reklamę, że ktoś ze znajomych skomentował dany wpis.

Reklama na Facebooku
Sponsored Stories Page Post Comment mój komentarz do Edwina

Oczywiście – w tym wypadku zagwozdka była mała i prawie nic nie znacząca. Wyobraź sobie jednak, że trwa prawdziwy kryzys, a Ty zapomniałeś, że cały czas są reklamy kierujące na Twoją stronę, albo co gorsza, do kryzysogennego posta.

Wpisy sponsorowane

To akurat nie dotyczy reklamy na Facebooku, ale jest bardzo blisko związane.

Ostatnio głośno było w sieci o pewnym niezadowolonym pasazeże British Airways, który nie tylko poskarżył się na Twitterze, że marka zgubiła jego bagaż,  ale wykorzystał możliwość reklamowania swojego wpisu.

wkurzony klient o BA
Wpis sponsorowany na Twitterze o British Airways

Marketingowcy zdali sobie sprawę, że płatne treści mogą zarówno wspierać pozytywny wizerunek marki jak i promować treści niszczące reputację. Czy to tylko jeden przypadek czy trend, który będzie wzbierał na sile? Trudno w tej chwili powiedzieć. Z jednej strony klienci raczej nie będą chętni, żeby płacić za promowanie swoich negatywnych doświadczeń, z drugiej może to pomóc w rozkręceniu kryzysu, co może mieć swoje dobre strony dla konsumenta.

Czy Ty byłbyś w stanie zapłacić, żeby więcej osób dowiedziało się, że jakaś firma Cię zawiodła?

Reklama na Facebooku – przykłady

Reklama na Facebooku to ważne narzędzie dla marketingowców, ale należy pamiętać, że źle przygotowana reklama może być tak samo problematyczna jak źle przygotowany wpis czy komentarz.

Za zdjęcia reklam dziękuję Grzesiowi, który kolekcjonuje takie perełki 🙂