Dwie trudne marki – Poczta Polska i InPost. Obie mają wiele za uszami, obie zmagają się z problemami wizerunkowymi. Jakimi? Na to pytanie odpowiem przeglądając nowy panel Newspoint.

Liczba wspomnień

Przeanalizowałam łącznie 58928 wypowiedzi o obu markach, z czego 39108 o Poczcie Polskiej i 22694 o InPost w okresie od 4 listopada 2013 do 8 czerwca 2014.

Grupa Dashboard Newspoint

Największy skok wspomnień nastąpił w 5 tygodniu tego roku, czyli w okresie 27 stycznia 2014 – 2 lutego 2014. Wynikało to głównie z ogłoszenia informacji, że Poczta Polska umiera. W tym samym czasie InPost tłumaczył się z listów wyrzuconych w lesie.

Grupa Dashboard Newspoint1

To nie jedyne problemy dostarczycieli poczty. Wraz z nowym rokiem rozpoczęła się regularna walka – PGP-InPost wygrała przetarg na obsługę przesyłek z sądów co wzbudziło wiele emocji. Były nawet posądzenia o walkę przy pomocy czarnego PRu.

Do 28 stycznia PGP-InPost dostarczyły 3,7 mln przesyłek sądowych, skuteczność doręczeń bez awizacji wyniosła 75%, tych awizowanych 90%. W firmie złożono 306 skarg (PGP twierdzi że Poczta Polska tylko z sądu w Lublinie miała ponad 6600 skarg).

InPost oskarżał Pocztę o zaniechania – w grudniu 2013, gdy wiadomo było, że monopolista przegra przetarg – przestał dostarczać przesyłki. Oczywiście wina może leżeć też po stronie PGP. O tym, że problem może być z winy InPost świadczą ostatnie doniesienia o odrzucanych reklamacjach.

Oczywiście o markach głównie rozmawia się na Facebooku, ale zaskakuje też popularny Twitter. Trzecie miejsce dla Wizaz.pl wiąże się z opcją przesyłania kosmetyków pocztą.

Grupa Dashboard Newspoint2

W styczniu 2014 odbył się również przetarg dla Poczty Polskiej na wsparcie działań w social media. Zobaczmy czy coś dobrego dla marki z tego wyniknęło…

 

Share of voice i wydźwięk

Poczta Polska nadal jest popularniejszym tematem do rozmów – pojawia się w sieci prawie dwa razy częściej niż InPost.

Grupa Dashboard Newspoint3

Zaskakująco okazuje się, że obie marki mają bardzo podobne notowania w sieci. Mimo wielu lat monopolu Poczty i mimo ostatnich wielu negatywnych doniesień obie marki radzą sobie bardzo podobnie w social media.

Grupa Dashboard Newspoint4
Wydźwięk w sieci dla Poczty Polskiej
Grupa Dashboard Newspoint5
Wydźwięk w sieci dla InPost

W rozbiciu czasowym widać, że wraz ze wzrostem wszystkich publikacji rośnie też liczba negatywnych materiałów.

Wydźwięk Poczta Polska
Wydźwięk InPost

Nie widać jednak zbytnio, aby któraś marka miała ewidentnie gorszy okres. Widać tylko, że w piątym tygodniu 2014 walka między podmiotami wygenerowała dużo więcej materiałów niż kiedykolwiek indziej.

Wydźwięk Inpost
Wydźwięk Poczta Polska

Łatwo to jednak sprawdzić analizując ujęcie procentowe i przeanalizować czy na pewno marki nie zaliczały wpadek:

chart (9)
InPost
chart (10)
Poczta Polska

Kto pisze o tych markach?

Statystyki Newspoint2
InPost
Statystyki Newspoint
Poczta Polska

Obie marki są opisywane przez media, od razu widać też które firmy współpracują z którym dostawcą 😉 Niestety – nic więcej nie dowiemy się z tej analizy.

Poczta Polska vs Inpost

Okazuje się więc, że obie marki postrzegane są w bardzo podobny sposób – ani jednej ani drugiej nie udało się przekonać opinii publicznej do swojej wersji wydarzeń. Nie wierzymy, że PGP-InPost-Ruch to zawiązana koalicja, która ma nas ograbić z poczty, nierzetelna i niezdolna do wypełnienia ustaleń przetargu, ale nie uważamy też, że zła Poczta Polska, monopolista, jest niekompetentna i złośliwa.

Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku i pewnie każdy z nas mógłby opowiedzieć jakaś historię o niedostarczonej poczcie z jednej i drugiej strony. W tej walce Poczta Polska vs Inpost jest remis. Smutny remis niedostarczonych przesyłek.

Dodaj komentarz

avatar
  Zapisz się na powiadomienia  
Powiadom o