Case study

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora

Aż się cała spociłam od tego kryzysu! Bo kto to widział no! Nie dość, że kradną, to jeszcze potem pyskują! I skarpetki mi wciskali i byli okropni, a na koniec zapytali: why so serious? Innymi słowy o tym, czego nie należy robić i czemu nazywanie ludzi: „napastliwymi blogerami” może skończyć się tylko nieszczęściem. Tak samo jak pisanie po pijaku i/lub zatrudnianie jakiejś gimbazy. Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – w rolach głównych: Restauracje warszawskie – przewodnik (Warsaw Restaurants – the guide).

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – o co chodzi?

Dziś odbył się finał programu TOP Chef. Znana blogerka kulinarna z Eksperymentalnie.com – Agata Kurczak była i zrobiła kilka zdjęć. Nic wyjątkowego – same nudy telewizyjne, aż zobaczyłam u niej takiego oto posta:

1452422_757165314297758_130666410_n

Myślę sobie: kryzys będzie. Zacieram rączki i próbuję wyszukać miejscówkę – nie wychodzi. W końcu jest, wchodzę na fanpage i widzę:

Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guideCała już podjarana zerkam dalej. Pierwszego zdjęcia nie ma, za chwilę i drugie skasują, ale jest! JEST! następne:

Timeline Photos  Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guide

A pod spodem same dziwy! Najpierw dostaję po oczach napastliwymi blogerami z opisu:

2 Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guidePotem są komentarze i link do tego zdjęcia:

Eksperymentalniecom

Teraz spójrz na „oryginał” na fanpage:

Timeline Photos  Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guidei jeszcze raz na zdjęcie Kurczaka:

EksperymentalniecomWidzisz różnicę?

Rozpoczęła się regularna walka ze złodziejami! Ale metoda kradnij zdjęcia i obrażaj autora okazała się strategią, której fanpage postanowił bronić aż do ostatniej kropli krwi! (klikajcie, żeby powiększyć)

Timeline Photos  Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guide

Grubsza sprawa! Skarpetkami próbowali mnie przekupić, hieny jedne! Zresztą pyskowali nie tylko mi:

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora

Słowo się rzekło, kobyłka u płotu, posty poszły na fanpage kryzysowym, na Twitterze, u mnie na profilu. No i wrzuciłam na grupę social media, bo co jak co – hordy wściekłych troli tam tylko czekają, żeby zaatakować jakiś kryzysik.

Już się napięłam, już się wspięłam na wyżyny swoich intelektualnych możliwości, gdy nagle – ciach! – po poście ani śladu. Za to dali inny:

1 Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guide

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – zasada 5P

by Adam Łaszyn

Przeproś

Czyli sorry, że ukradliśmy zdjęcie bez pytania i obrażaliśmy Ciebie i Twoich znajomych. Mogliśmy zapytać – pewnie byś się z nami podzieliła. Głupio wyszło. Bardzo nam się Twoje zdjęcia podobały i się nie mogliśmy powstrzymać.

Powetuj

Zrobili to w poście powyżej 🙂

Przeciwdziałaj

Jeśli prowadzisz fanpage knajp i kradniesz od blogerki kulinarnej – wiedz, że coś się dzieje. Albo może stać. A w ogóle 7 nie kradnij.

Popraw się

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – NIE! Kiedy Ci zwracają uwagę na to, że tak robisz – nie, nie zapieraj się i zasłaniaj skarpetkami.

Przygotuj się

Nie dostałeś się na ważne wydarzenie dla branży kuchennej ;), widzisz, że ktosia się dostała? – piszesz: hej, fajne foty, mogę zajumać na swój fanpage. No dobra, podpiszę, że to ty.

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – why so serious?

the guideCzytam to i nie wiem co powiedzieć. Zastanawiam się w ogóle o co chodzi. Przeglądam więc fanpage, żeby czegoś się o nim dowiedzieć. Nazwa sugeruje, że powinnam znaleźć odnośniki do różnych miejsc w Warszawie, gdzie da się zjeść. Szukam…

Od Katarzyny Kilku restauratorów poszukuje...  Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guide

 

Nope. Nie tego szukałam. Może coś dalej?

Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guaide

 

Chyba też nie to. Ale karnecik w promocji 😉 Szukam dalej jakiś recenzji, linka do bloga. Znajduję spaloną pizzę, dowcip o słoikach i…

Dzwoni Palikot do Biedronia..Masz czas ? Jesteś mi potrzebny..Gdzie jesteś?..Na Grodzkiej..A może jutro? Jutro będę w Kaliszu..

Opublikowany przez Restauracje warszawskie – przewodnik (Warsaw Restaurants – the guide) na 16 października 2013

Znajduję drugą twarz Lidla, śmianie się z sexu, karnet nie schodził, wiele mówiące pożegnanie wieczorynki (czyżby admin nawet do gimbów nie należał?)

no i znajduję: „a ubrany w kurwa frak” (wiecie, że to post Yuriego Drabenta?)

Jezu, coś pięknego.Galeria Mokotów, Vapiano, jedzonko. Lubię Vapiano – dobre jedzenie, szybko robią, blisko i…

Opublikowany przez Restauracje warszawskie – przewodnik (Warsaw Restaurants – the guide) na 3 października 2013

 

i nagle wszystko jasne, kiedy widzę kilka postów o 7 street – bar & grill! Zniżka, post, promocja, burger, lunch, kolejna promocja, pogoda itd. Wcześniej promowała się kanjpa First w Łomiankach (posty ten i okoliczne)
Dane kontaktowe? Brak. Wydawca? Nie wiadomo. Krótko mówiąc zwykła farma, fejk, który ma służyć dla klientów.

Ale co to?

https://www.facebook.com/warsaw.restaurants/posts/248834055141678

Busted! Fejsam – nic, Googlam – nic. Firma krzak 🙁 Poddaję się. 5 tysięcy ludzi lubi fanpage, który nie wnosi żadnych treści, nie ma żadnych informacji i do tego zachowuje się w sposób karygodny. Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – jak się okazuje, to tylko jedna z możliwych strategii, które ktoś wykorzystuje na tej stronie.
Shame on you!

Kradnij zdjęcia i obrażaj autora – paragraf dla kolegi Nowaka <3

http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2006_r.)

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

Facebookowi oddajemy majątkowe prawo autorskie.

Czym różnią się osobiste prawa autorskie od majątkowych praw autorskich? 
– Pojęcie autorskich praw osobistych reguluje art. 16 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych i określa go jako rodzaj szczególnej niezbywalnej i nie podlegającej zrzeczeniu się więzi, łączącej twórcę z jego utworem. Więź ta wyraża się w prawie do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności oraz nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Natomiast autorskie prawa majątkowe to zespół uprawnień, które przysługują twórcy czyli: wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu (art. 17 ustawy).

[su_note]W skrócie mówiąc: wrzucasz zdjęcia na Facebooka, udostępniasz pewne prawa portalowi, ale to nie zmienia tego, że nikt nie ma prawa ściągnąć Twojego zdjęcia i wrzucić u siebie na profilu czy fanapage bez zgody i podpisu autora. Amen.[/su_note]

PS ludzie odkrywają kolejne ukradzione posty:

555861_10202105617738538_2080029414_n

poniżej full skasowany post – napastliwe blogery w natarciu 🙂

5 Timeline Photos  Restauracje warszawskie  przewodnik Warsaw Restaurants  the guide